Tisza-kráter

A szovjet tervgazdálkodásnak köszönhetően a kárpátaljai Aknaszlatina sóbányája időzített bomba lett. A jelentős magyar lakosságú település bármikor eltűnhet a föld színéről.

Szöllõsy Tibor
2003. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna legnagyobb és legnépesebb közigazgatási egysége a kárpátaljai Técsői járás. A megye keleti részén található terület „istenáldotta” vidék: fenyőerdők borította hegyek, kies völgyek, kristálytiszta vizű csermelyek, ásványvízforrások csalogatják évente a turisták tízezreit – és itt ered a Tisza.
A járásban található Európa legnagyobb sóbányája, az aknaszlatinai, ahol a sókitermelés kétezer éves múltra tekint vissza. A vidék lakosainak a sóbányászat határozta meg ezeréves történelmét, „miatta” lett kiváltságos város a régi Magyarországon Máramarossziget, Hosszúmező, Técső, Visk, Huszt, a bányászattal emelkedtek a hírnév, a gazdagság szédítő magasságába vagy éppen megsemmisítő mélységeibe.
A só fejtése, feldolgozása biztosította a kisváros nyolcezer lakosának, valamint a vonzáskörében lakó települések lakosainak megélhetését, s adta Aknaszlatina patináját. A szovjet éra „tervszerű” gazdálkodása, a robbantásos termelés, a korszerűtlen technika alkalmazása, az ésszerűtlen hajrá-bányászat sajnos meghozta eredményét: az aknaszlatinai sóbánya időzített bomba lett.
Ezekről a problémákról beszélgettünk Ambrus Pállal, a técsői járási állami közigazgatás elnökhelyettesével.
– Amikor az aknaszlatinai sóbánya kerül szóba, az egyik szemem sír, a másik nevet. Közismert tény: a bánya első szintjén található a kontinens egyik legszebb és legmodernebb kórháza, az allergológiai egészségügyi központ, amelyben évente ezrek nyerik vissza egészségüket, akik azelőtt idült légúti megbetegedésben szenvedtek. A kimutatások szerint az egy hónapos kezelés 96–98 százalékos eredménnyel zárul. Nemcsak Ukrajnából, hanem a környező országokból is jönnek betegek. Büszkék vagyunk a kórház munkatársainak tudományos munkásságára is, valamint egyedülálló múzeumunkra. Sok ezren keresik fel évente a felszíni sóstavakat, amelyek sótartalomban vetekszenek a Holt-tenger vizével, s eredményesek a különböző bőr-, ízületi, valamint allergiás megbetegedések kezelésében. A sóstavak hírneve átlépte az ország határait: épp a napokban jelezte komoly érdeklődését egy olajsejk, aki szeretne részt venni egy üdülőövezet kiépítésében.
– Az elhangzottak után el sem tudom képzelni, hogy a másik szeme sír.
– Márpedig így van. A településen nagy a munkanélküliség, egyre nagyobb hullámokat ver az elvándorlás, akadozik a termelés, sorra húzzák le a redőnyt a kis- és középvállalkozások, romlik a bányászok anyagi helyzete. És ami a legnagyobb problémánk: ökológiai és természeti katasztrófa fenyegeti nemcsak Szlatinát, hanem az egész Kárpát-medencét. A városka és környéke alatt hatalmas, 13 millió köbméteres üreg tátong. A rablógazdálkodás következtében a föld felszíne alatt összefüggő, néhol 120 méter hosszúságú, 60 méter szélességű és magasságú üregek vannak, aránytalanul vékony tartóoszlopokon. Az alsó, harmadik szintre betört a víz: hogy honnan, az eddig felderítetlen, de lehet, hogy éppen a felette rohanó Tiszából. Ez az időzített bomba! A megállás nélkül működő szivattyúk óránként 80 köbméter vizet hoznak a felszínre, a sóstavakba. Ha megakad a víz kiemelése, s ez bármikor bekövetkezhet, akár a szivattyúk meghibásodása következtében, vagy nagyobb tömegű víz beáramlása miatt, a helyzet kezelhetetlenné válik. A víz feloldja a sót, telítődnek a tárnák, majd a felgyülemlett víz – ez egyszerű fizikai jelenség – a felszínre tör, és elárasztja a környéket, telíti a Tiszát, ami felmérhetetlen katasztrófát okozhat. A Tisza már megszenvedett néhány csapást, hogy csak a romániai szennyezést említsem, ám ezt már nem heverné ki: elpusztulna az élő- és növényvilág, emberek milliói maradnának ivóvíz nélkül, megváltozna a mikroklíma.
Ambrus Pál mély levegőt vesz.
– De nem ez lehet a vég – folytatja némi csüggedéssel hangjában. – Nem vagyok pesszimista, de a természet törvényeit nem lehet kiiktatni. Ha az elárasztott tárnák beomlanak, a kipréselődő víztömeg pusztító szökőárként söpör végig a Tisza völgyén, aminek hatását elképzelni is borzasztó, nem beszélve arról, hogy Szlatina és környéke helyén csak nagy kráter maradna…
– Mit tehetünk?
– Van megoldás, és éppen erre – minden túlzást mellőzve – akarom felhívni a szomszédos államok figyelmét, felrázni Európát. Be kellene tömni – mégpedig sürgősen – a két alsó, a harmadik és második szint tárnáit földdel, így kiküszöbölhető lenne a további vízbetörés, és megmenthető az első szint, ahol az allergiológiai kórház működik. Tehát megelőzhető a katasztrófa. A munkálatok körülbelül ötmillió dollárba kerülnek. Ez az összeg nem áll rendelkezésünkre, pedig ennyi pénz semmiség ahhoz képest, amit a fenyegető katasztrófa következményeinek felszámolása emésztene fel…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.