Bizonyítás

S Z I G O R Ú A N B I Z A L M A T L A N

Csermely Péter
2004. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kissé kanyarodjunk vissza a sokat szenvedett hétfői napra, amikor Medgyessy Péter elmondta a nagyívűt. Azóta töprengek. A beszéd egy fontos mellékmotívuma merülni látszik, bele a baljós feledésbe. Rögzítem előre, hogy még nincs baj. A miniszterelnök úr erős, egészséges, arca kerekded és nyájas, szavai határozottak, ám simogatók. A süllyedő témát bármikor fel lehet hozni. Csak nehogy megfeledkezzünk róla, mert talán a legérdekesebb szakasz volt a nagy íven.
Azért merengek ilyen aggodalmasan, mert Pierre Fermat jutott az eszembe. Fermat amatőr matematikus volt a XVII. század első felében, amatőr, de zseni. Számos sejtést hagyott örökül a későbbi korok számára, amelyek legtöbbjét előbb-utóbb különösebb nehézségek nélkül sikerült is bizonyítani. Egyik megérzése azonban a nagy Fermat-tétel (mert van egy kicsi is) néven vonult be a tudomány történetébe. A kérdés taglalásakor tudniillik a következő mondatot írta a jegyzetfüzetébe: „Igazán csodálatos bizonyítást találtam erre a tételre, de ez a margó túlságosan keskeny, semhogy ideírhatnám.” És nem írta oda. Sem akkor, sem később. Aztán meghalt. Szűkszavú kommentárja 1670-ben került nyilvánosságra, amikor publikálták összegyűjtött feljegyzéseit.
Évszázadokon át gyötrődtek a matematika megszállottjainak generációi, dilettánsok és lángelmék egyaránt, hogy bizonyítást találjanak a Fermat-tételre. Hibás levezetések ezrei láttak napvilágot, és buktak el a tüzetes vizsgálatok során. Fermat odavetett mondata csak szította a kedélyeket. Volt kutató, aki belebolondult a problémába, de volt olyan ember is, aki öngyilkossága kitűzött estéjén ismerkedett meg a tétellel, és annyira belemerült, hogy szabályszerűen elfelejtette főbe lőni magát. Így aztán tovább élt, és vagyona jelentős részéből díjat tűzött ki a leendő megfejtő számára.
Fermat utolsó tétele (így is nevezik) egészen 1993-ig tartotta magát. Egy amerikai matematikus, Andrew Wiles, a princetoni egyetem professzora – akit tízéves korában nyűgözött le először Fermat feladványa – hét év ádáz munka után megoldotta a feladatot, és bebizonyította, hogy a sejtés igaz. Több mint százoldalas levezetésébe azonban hiba csúszott, amit 1994-re tudott korrigálni, így ez utóbbi dátum a pontos.
Háromszázhuszonnégy év kellett hozzá. A tanulság mindebből az, hogy ha egy fontos sejtést bizonyítani tudunk, akkor bizonyítani kell, nem köntörfalazni.
Most akkor térjünk rá a nagy Medgyessy-sejtésre. Így szólt: „Elhatározásaink nyomán szaporodnak már a kedvező jelek. Ha hoszszabb lehetőségem lenne szólni, akkor erről beszélhetnék. Azt gondolom, hogy mód lesz rá, képviselőtársaim, tisztelt hölgyeim és uraim, mód lesz rá, hogy meghallják azt, hogy e téren mik történtek.”
De nem hallottuk meg. Itt állunk egy állítással, hogy szaporodnak a kedvező jelek, és egy sokatmondó félmondattal, miszerint a kormányfő tudna erről szólni, ha hosszabb lenne az ő lehetősége.
Nagyon kellene az a bizonyítás, mielőtt kutatók generációi bolondulnak bele, esetleg több száz éven keresztül, hogy ugyan pontosan mik is voltak azok a kedvező jelek Medgyessy Péter miniszterelnöksége idején, amiket Medgyessy Péter el is mondott volna szívesen, ha csak pár centivel hosszabb lehetőség jut neki osztályrészül a részvétlen sorstól.
Még nem késő, még elő lehet rántani a kedvező jeleket, és egyenként fel lehet őket mutatni.
Mindazonáltal a Fermat-tétellel egyidős az a vélekedés is, hogy Pierre Fermat-nak fogalma sem volt sejtése bizonyításáról, csak a szája, illetőleg a keze járt. Ezt azonban pusztán kötözködésből mondom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.