Orbán Viktor mellett állt ki a bolgár alkotmányjogász

A 2026-os országgyűlési választásokhoz közeledve arra figyelmeztette a magyarokat Georgi Markov, a hazánkban élő egykori bolgár alkotmánybíró, hogy amijük van, az nem természetes, hanem annak köszönhetik, hogy Magyarország még őrzi szuverenitását. Véleménycikkében Orbán Viktor miniszterelnök sikereit és a kormány belpolitikai eredményeit méltatta.

2025. 05. 06. 19:14
Orbán Viktor magyar miniszterelnök Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Magyarok, nézzetek Bulgáriára, és gondoljatok Magyarországra!” – fordult véleménycikkében a magyar emberekhez Georgi Markov, Bulgária egyik legismertebb alkotmányjogásza, korábbi parlamenti képviselő, aki immár Magyarországon él, és nem először áll ki Orbán Viktor miniszterelnök és a nemzeti kormány politikája mellett. A Pik.bg és a Retro bolgár lapokban megjelent írásában Markov dicsérettel és figyelmeztetéssel is él: amit Magyarország elért, az ritkaság – és könnyű elveszíteni. Meglátása szerint az elmúlt 15 év rendkívül meghatározó volt Magyarország történelmében, és Orbán Viktornak sikerült világhírnévre juttatnia hazánkat.

„Élő legenda” – írja Orbán Viktorról Georgi Markov, aki 15 pontban sorolta fel a kormány eredményeit a nemzeti szuverenitástól a családtámogatásig.
„Élő legenda” – írja Orbán Viktorról Georgi Markov, aki 15 pontban sorolta fel a kormány eredményeit a nemzeti szuverenitástól a családtámogatásig.
Fotó: MTI Fotószerkesztõség/Szigetváry Zsolt

Hangsúlyozta, hogy a magyar miniszterelnök rendkívül nagy népszerűségnek örvend Bulgáriában. 

Kevesen tudják nálunk, ki Csehország, Svédország vagy akár a szomszédos Románia miniszterelnöke – de Orbán Viktor nevét minden bolgár ismeri

– fogalmazott. Hozzátette: ha a miniszterelnök Bulgáriában indulna a választásokon, akár még bolgár nyelvismeret nélkül is tarolna. Markov a kormányfőt „élő legendának” tartja, noha idáig rendkívül hosszú és akadályokkal teli út vezetett.

A Hősök terétől a kétharmadig

Markov felidézte, hogy Orbán Viktor már a rendszerváltás előtt meghatározó alakja volt a magyar politikai életnek: 1988. június 16-án a Hősök terén követelte a szovjet csapatok kivonását Magyarországról, amihez nem kevés bátorságra volt szükség. 

Emlékeztetett: 35 éve választják folyamatosan országgyűlési képviselőnek, 15 éve kormányoz kétharmados felhatalmazással, a 2022-es országgyűlési választásokon pedig több mint hárommillióan szavaztak rá. 

A volt alkotmánybíró szerint az, hogy 1990 óta Magyarországon sem jobboldali, sem baloldali kormány idején nem tartottak előre hozott választást, ez a politikai stabilitás jele.

Brüsszel emberei: Magyar Péter és a „projekt”

2026-ban viszont sor kerül a rendszerváltás óta eltelt tizedik országgyűlési választásokra. Markov szerint Brüsszel minden erejével azon dolgozik, hogy Orbán Viktort leváltva Magyar Pétert válasszák meg Magyarország miniszterelnökének. 

Hangsúlyozta, hogy a lehetséges ellenzéki jelöltet „Manfred Weber és Alexander Soros támogatásával kreálták meg”. 

A brüsszeli projekt mögött a politikai háttér mellett személyes szálakat is említ: miután ugyanis Varga Judit és Magyar Péter bejelentette a válást, utóbbi számára „eltűnt a terülj-terülj asztalkám”. Megszűntek a bizottsági megbízatások, a háttéralkuk, a kiváltságok – sorolta Markov. 

Ez a történet nem magyar történet – ez európai recept szerint íródott

– tette hozzá. Egyúttal párhuzamot vont a bolgár belpolitikával is. Markov szerint hazája Magyar Pétere Kiril Petkov, aki mindössze nyolc hónapig volt Bulgária miniszterelnöke, de hatalmas káoszt hagyott maga után. Nem mellesleg Joe Biden előző amerikai elnök támogatásával került kormányfői pozícióba.

A nagy kérdés: hatodszor is Orbán Viktor?

Jövő ilyenkor Orbán Viktor elveszíti-e a választásokat, vagy hatodszorra is miniszterelnökké választják – immár ötször egymás után?

– tette fel a kérdést Markov. A volt alkotmánybíró szerint nemcsak a baloldali szavazók jelenthetnek kihívást, hanem az is, hogy sokan már természetesnek veszik, ami más országokban elképzelhetetlen: a stabilitást, a békét, a jólétet és a biztonságot. A cikkben 15 pontban gyűjtötte össze az elmúlt időszak legfontosabb intézkedéseit, amelyek világszinten is egyedülállóak:

  1. Rezsicsökkentés
  2. Egyedülálló családtámogatás
  3. Háromgyermekes anyák szja-mentessége
  4. Egymillió új munkahely 2010 óta
  5. Alacsony munkanélküliség
  6. 13. havi nyugdíj visszaépítése
  7. Vidékfejlesztési programok
  8. Határvédelem és migrációs szuverenitás
  9. Politikai stabilitás, kétharmados kormányzás
  10. Magyar kézbe került bank- és médiaszektor
  11. Oktatásfejlesztés
  12. Egészségügyi infrastruktúra fejlesztése
  13. Nyugdíjemelések és -garanciák
  14. Nemzeti kultúra és örökség védelme
  15. Szuverén külpolitika

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (Fotó: MTI/Fischer Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.