Candide

–
2004. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Candide című musicalt (1979 és 1992 után) harmadszor tűzték műsorra Kaposvárott. Ez a verzió legalább annyira Bernsteiné, mint Voltaire-é: a bravúros, helyenként csúfondáros muzsika elválaszthatatlan az álnaiv tartalomtól. Ráadásul a magyar dalszövegírók – Bródy János és Eörsi István – a legjobb formájukat hozzák: úgy gyártanak énekelhető librettót, hogy közben azért nem kerekednek a zeneszerző fölé. Az eredeti darabot nagyjából akkor mutatták be Amerikában, amikor Márai Sándor azért könyörgött a „mennyből az angyalnak”, hogy menjen a szétlőtt Budapestre. Leonard Bernstein rendhagyó műve nagy bukás volt (a tengerentúlon e műfajban 73 előadás annak számít), az idő azonban sokat segített neki: tizennyolc év múlva már a Broadwayn is megtízszerezték a nézőszámot. Radislav Milenkovic kaposvári rendezése az idézőjeleket erősíti fel. Az eredetileg „minden világok legjobbikát” karikírozó műből nem csinál optimista tragédiát – inkább önfeledten elvész a részletekben. A színpadtechnika az ezredfordulóra odáig fejlődött, hogy hovatovább nincs lehetetlen: a legelképesztőbb ötletek is megjeleníthetőek. Mindez azonban kevés volna, ha a társulat nem rendelkezne olyan kvalitásokkal, mint a Kunigundát alakító (énekesnek sem utolsó) Balla Eszter vagy a Voltaire és Pangloss mester mellett még a Guvernádort is megformáló Znamenák István. Méltó társaik a jellemrajzot sem nélkülöző komédiázásban Gula Péter, Nyári Szilvia, Varga Zsuzsa és Lecső Péter is. Az előadás láttán meggyőződésévé válhat a nézőnek: a helyzet ugyan súlyos, ám kizárt, hogy ez minden lehető világok legrosszabbika volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.