Robert Fico sajtótájékoztatón szólította fel a szlovák kormányt, illetve a Magyar Koalíció Pártját (MKP), foglaljanak állást ezen „extrém nacionalista” kijelentésről, mert nyilvánvalóvá kell válnia annak, kinek milyen viszonya van Szlovákia „nemzetállami érdekeinek védelméhez”. A Smer egy felvidéki magyar hetilapban, a Szabad Újságban megjelent Duray-interjú miatt hívta össze rendkívüli sajtóértekezletét, amelyet „Észak-Magyarország lesz-e Dél-Szlovákia?” címmel hirdetett meg.
A szlovákiai politikusok népszerűségi listáját évek óta vezető Robert Fico „veszélyesnek” minősítette azt, hogy Dél-Szlovákiában nemcsak a helyi önkormányzatok, hanem az államigazgatás is az MKP hatáskörébe került, sőt a bíróságok és az ügyészségek is „kiestek a kormány hatásköréből”, s ott is az MKP befolyása érvényesül. Mindemellett hangzanak el az olyan felhívások, mint Durayé, amelyek támadják az államnyelvet, s ez határozott fellépést igényel a szlovákiai pártok részéről. Fico szerint az uniós csatlakozást követően légiesülnek a határok, de a mindenkori szlovák kormány kötelessége, hogy éppen „a szlovák nyelv használatának a biztosításával megóvja az ország területi egységét és integritását”. A legnépszerűbb szlovák politikus leszögezte: azért tartja a Smer fontosnak a közelgő népszavazást az előre hozott választásokról, hogy „mihamarabb olyan kormánya legyen az országnak, amely megvédi területi egységét és nemzetállami érdekeit”. Fico ígéretet tett arra, hogy ilyen szellemben fog tárgyalni Magyarországon is, ahová február 24-én érkezik hivatalos látogatásra.
„Mi is tudjuk, hogy a szlovák társadalom még mindig érzékeny a nemzetiségi kérdésre, különösen a magyarokkal kapcsolatban könnyű felkavarni a hangulatot. Robert Fico hatalmi ambícióival kapcsolatban is vannak már tapasztalataink, végeredményben az előre hozott választásokat az összes szlovákiai politikus közül a leginkább kívánja, s azt is, hogy sikeres legyen a referendum, mert bízik abban, hogy most ő nyerné a parlamenti választásokat. Nincs hát mitől elzárkóznia az MKP-nak, legfeljebb attól a módszertől, hogy még a népszavazásra is a nemzetiségi kérdést, a magyarokkal való riogatást használja fel valaki a szlovákiai választók mobilizálására” – így reagált Bárdos Gyula, az MKP parlamenti frakcióvezetője lapunknak, amikor az iránt érdeklődtünk, foglalkozik-e a magyar párt Robert Fico felszólításával, s elzárkózik-e Duray nyilatkozatától. Bárdos emlékeztetett arra, hogy Robert Fico már 1998-ban – akkor még a posztkommunista Demokratikus Baloldal Pártja tagjaként – külön sajtótájékoztatón követelte, hogy az MKP ne legyen az akkor alakuló Dzurinda-kormány tagja.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével