– Magyar Péter rúg három nagyot a Magyar Honvédségbe pont azon a napon, amikor Ruszin-Szendi Romuluszról kiderül, hogy tulajdonképpen egy ukránbarát vezérkari főnök volt, személyes jó kapcsolatai vannak, szerintem még be is van ütve oda, ahogy a szakzsargon mondja – jelentette ki közösségi oldalára feltöltött videójában Kocsis Máté.

A Fidesz frakcióvezetője szerint a Tisza Párt és az ukrán titkosszolgálatokkal való kapcsolat után még jött az Ukrajnában elfogott magyarok ügye, „amivel természetesen itthon egy hétvégén keresztül hülyítik az embereket, hogy Magyarország valami katonai akciót akar végrehajtani Ukrajna ellen”.
– Ha valamit tud a magyar kormányról ennek az országnak a népe, az az, hogy semmilyen fegyveres konfliktusban nem vagyunk partnerek, nemhogy amiben mi érintettek vagyunk, még azt is ellenezzük, amiben nem vagyunk érintettek – szögezte le a frakcióvezető.
Kettős kommunikáció
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, bár Ruszin-Szendi távozásának okát sokáig nem ismerhette meg a közvélemény, az utóbbi időben kiderült, hogy az altábornagy vezérkari főnökként kettős kommunikációt folytatott: míg jelentéseiben a magyar kormányzati álláspontot tükröző háborúellenes narratívát jelenítette meg.
a NATO ülésein valójában Ukrajna-barát álláspontot képviselt, sőt felszólalásait a „Slava Ukraini!” (Dicsőség Ukrajnának!) kifejezéssel zárta.
Ezt követően Magyar Péter közzétette múlt csütörtökön az általa csak az „Orbán-kormány őszödi beszédeként” emlegetett felvételt, amelyen a honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf arról beszél, hogy szakítanak a jelenlegi béketevékenységeikkel, és egy ütőképes hadsereget hoznak létre.
Ukrán kémkedés: az időzítés nem lehet véletlen
A történet azért is különösen érdekes, mert a hangfelvétel nyilvánosságra kerülése után egy nappal az Ukrán Biztonsági Szolgálat azt állította: két, szerintük Magyarországnak dolgozó kémet fogtak el.
Még ugyanaznap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet Ukrajna magyarországi nagykövetségéről.
Az ukrán titkosszolgálat magyar kémkedésre vonatkozó vádja mögött háborús propaganda és politikai szándék sejlik fel, ezt Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója mondta lapunknak.
Szerinte az ügy időzítése nem független sem az uniós csatlakozási vitától, sem a magyar belpolitikai folyamatoktól.
Az ukrán titkosszolgálatok aktív magyarországi jelenlétét sem tartja kizártnak.
Ukrajna a kárpátaljai magyar jelenlétet próbálja megkérdőjelezni azzal, hogy két személyt vádol katonai hírszerzéssel és hazaárulással. A Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány tudományos igazgatója, ifj. Lomnici Zoltán szerint az ukrán titkosszolgálat vádjai nemcsak a nemzetközi joggal ütköznek, hanem komoly támadást is jelentenek Magyarországgal, az euroatlanti szövetségi rendszer tagjával szemben. A szakértő rámutatott, hogy hazánk 1998 óta egyértelmű biztonságpolitikai alapelveket követ, amelyek célja a függetlenség és a területi épség megőrzése, valamint a magyar állampolgárok biztonságának szavatolása.
Orbán Viktor miniszterelnök korábban úgy fogalmazott: Magyarország célkeresztbe került, mert a magyar emberek dönthetnek Ukrajna uniós csatlakozásáról. Orbán Viktor úgy látja, hogy Brüsszelnek és Kijevnek sem tetszik ez a helyzet, ezért indultak lejárató akciók hazánk ellen. A kormány válaszlépéseket ígér.