Az iráni hírügynökség szerint azonban Oszama bin Ladent Pakisztánban ismeretlen helyen tartják fogva, félve hívei és a helyi tálib fegyveresek mentőakciójától. Bin Laden elfogását állítólag pastu viseletbe öltözött amerikai katonák hajtották végre helyi önkéntesek segítségével. Washington cáfolja a hírt, a gyanúra azonban további alapul szolgál Donald Rumsfeldnek és George Tenetnek, a CIA igazgatójának pakisztáni villámlátogatása.
*
Feltételezések szerint az, hogy az illetékesek nem hozzák nyilvánosságra az al-Kaida-vezér elfogását, pusztán stratégiai döntés. Az amerikai elnökválasztási kampányok idejére időzített bejelentéssel próbál George Bush javítani egyre csökkenő népszerűségén, ezzel behozva a demokrata John Kerryvel szembeni hátrányát.
További gyanúra ad okot, hogy a szakértők által Bin Laden helyetteseként számon tartott Aiman Zawahiri elmúlt szerdán az al-Dzsazíra arab műholdas csatornának küldött üzenete, amelyben élesen bírálta az arab és mozlim országok elleni amerikai és izraeli agressziót, gyakorlatilag semmiben nem különbözött a szokásos, al-Kaida által kiadott nyilatkozatoktól. Ismeretes, hogy a szervezet által kiadott hanganyagok zömében fontos, konkrét üzeneteket tartalmaznak. Ezek hiánya miatt a múlt szerdai hangfelvételt sokan életjelként értékelték. Meg nem erősített hírek szerint a múlt szombaton Zawahirit is elfogták az amerikaiak. Az al-Arabijja arab műholdas csatornának nyilatkozó politológus szerint Bin Laden és Zawahiri elfogása nem lehet hatással a szervezet működésére, mivel az számos alcsoportra oszlik, akcióikat többnyire önállóan hajtják végre.
A Pentagon és a pakisztáni hadsereg szóvivője egyaránt cáfolta Oszama bin Laden elfogásának hírét. Ugyanakkor állítólag újabb nyomra akadtak, hiszen a szaúdi titkosszolgálatokkal együttműködő pastu ügynökök segítségével arab nyelvű telefonhívásokat hallgattak le abból a 16 négyzetkilométernyi térségből, ahol a terrorista vezér tartózkodási helyét sejtik. Délkelet-Afganisztánban és Észak-Pakisztánban komoly szárazföldi erők állomásoznak, amelyeknek az al-Kaida-vezér kézre kerítését tűzték feladatul. Szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a kutatás már csak azért is nehézkes, mivel Oszama bin Laden nem használ technikai eszközöket, és műholdas eszközökkel lehetetlen bemérni. Tovább nehezíti munkájukat, hogy a nyomravezetőnek járó csillagászati jutalom ellenére nem számíthatnak a helyiek együttműködésére, mivel a vezető komoly népszerűségnek örvend a pakisztániak körében.
Amerikai lapértesülés szerint George Bush elnök jóváhagyta azt a tervet, amelynek értelmében fokozzák az Oszama bin Laden elfogására vagy megölésére irányuló amerikai erőfeszítéseket. Magas rangú kormányzati és katonai tisztviselőkre hivatkozva a The New York Times című napilap internetes oldalán megjelent cikkében azt írta, hogy az Egyesült Államok stratégiát vált. Az Afganisztánban állomásozó amerikai csapatok több időt töltenek majd az afgán falvakban, és újabb kommandós egységet vezényelnek át az országba. A Pentagon reményei szerint a helyi kapcsolatok révén több és megbízható információt szerezhetnek az ellenségről, ami lehetővé tenné a gyors reagálást. Irakban ez a stratégia vezetett decemberben Szaddám Huszein megbuktatott iraki elnök elfogásához.
A jelenlegi taktika alapján az Afganisztánban állomásozó mintegy 11 ezer amerikai katona rajtaütéseket hajt végre az al-Kaida terrorhálózat és a tálib rendszer harcosainak feltételezett búvóhelyein, majd visszatér támaszpontjaira. Az új terv értelmében amerikai katonák kis csoportja napokig is afgán falvakban marad, ahol segít a helyi lakosságnak, és járőrözik. Ettől azt remélik, hogy információkhoz jutnak a helyi lakosoktól, és órákon belül cselekedhetnek. Emellett tervezik, hogy Afganisztánba vezénylik a különleges feladatokkal megbízott 121-es harci különítményt, amely a különleges egységek és CIA ügynökeiből álló kommandót takarja. A The New York Times úgy tudja, hogy ez az egység is részt vett Szaddám Huszein elfogásában.

Orbán Viktor: A magyarokat nem lehet megfenyegetni – videó