Simicskó István és Körömi Attila (Fidesz) a parlament honvédelmi bizottságának tegnapi ülésén tett javaslata alapján a testület két hét múlva napirendjére tűzi a Zengő-hegyi lokátorállomás beruházásának ügyét. Az ellenzéki képviselők tájékoztatást kértek a Honvédelmi Minisztériumtól, hogy az évek során megváltozott geopolitikai helyzetben, a NATO további bővítését is figyelembe véve, milyen lépéseket tett a szaktárca a radarbázis más helyszínen, például Szlovéniában történő megépítése érdekében.
Körömi Attila szerint a kormánynak komolyan kellene venni a civilek kezdeményezését, és meg kellene fontolnia a beruházás elhalasztását, hiszen a Zengő-hegy nemcsak értékes védett növényekkel borított terület, de kultikus kirándulóhely is a környéken élők számára. A politikus úgy véli, az sem világos, hogy a kivitelező cégek milyen belső pályáztatás alapján kaptak megbízást a honvédelmi tárcától, és a helyszínen történt-e valamilyen kisajátítás. Amennyiben ugyanis a tiltakozók egy állami turistaútvonalon tüntettek, akkor jogszerűen tartózkodtak a területen.
Bocskai István, a HM kommunikációs főigazgató-helyettese közölte: a lokátorállomás helyszíne és a hozzá vezető út a magyar állam tulajdona, és a HM vagyonkezelésében van. A Zengő tetején egy 1963 négyzetméteres, telekkönyvileg rendezett területen épül fel a radartorony, a hozzá tartozó kiszolgálóhelyiség pedig a pécsváradi lőtéren, amely eddig is a honvédség kezelésében volt. Mint elmondta, a területen egy 2002. március 21-i kormányrendelet alapján adtak építési engedélyt. A szabályozás szerint a katonai létesítmények építéséhez a HM Ingatlankezelési Hivatalának katonai építési osztálya adhat engedélyt a szakhatóságok, köztük a környezetvédelmi felügyelőség bevonásával. Az engedély ugyan csak 2003-ban emelkedett jogerőre, de Bocskai szerint a geopolitikai helyzet változására már az előző ciklusban reagálhatott volna a kormány. A HM – a szóvivő állítása szerint – kényszerhelyzetben van, hiszen a NATO 1999-ben adott felhatalmazást Lengyelországnak hat, Csehországnak kettő, Magyarországnak pedig három lokátorállomás építésére, de ez egyik résztvevő módosításával az egész csomagterv bukhat. Bocskai tájékoztatása szerint a kivitelezésre egy NATO-beszállítói előminősítést követően a Bayer Center Kft. kapott megbízást, a lebonyolításra és a tervezésre pedig az Oviber Kft.-vel kötöttek szerződést, közbeszerzési eljárás keretében. Az előkészítéshez szükséges fakitermeléssel illetékesként a Mecsek Erdészeti Rt.-t bízta meg a szaktárca beruházási hivatala, tehát a HM-nek érvényes szerződései vannak, amelyeket határidőre teljesíteni kell – szögezte le a szóvivő, aki arról nem tudott állást foglalni, hogy a tüntetők jogszerűen tartózkodtak-e a Zengőn. Értesüléseink szerint az erdészet felmondta a szerződését a szaktárcával a tüntetés után, de egyelőre nem tudni, hogy csak részlegesen vagy egyáltalán nem kívánja teljesíteni az abban meghatározott feladatokat.
Herbert Tamás, a zengői tüntetés egyik szervezőjének számító, és a hegyen azóta is állandó ügyeletet tartó Civilek a Zengőért Mozgalom vezetője úgy tudja, hogy az erdő egy részén február 29-ig, az út nyomvonala mentén szélesítési céllal az év végéig vághatják még a fákat, de ezt csak az erdészet végezheti, mert a társaság rendelkezik ehhez engedéllyel az erdészeti hivataltól. Egyelőre nem tudni azt sem, hogy ki vezényelte a Zengőre a tüntetőket baltával fenyegető Trucker Security Kft. embereit. A HM állítja, hogy nem bízott meg biztonsági embereket, a Mecsek Erdészeti Rt. és a Trucker Security vezetőit nem sikerült elérni az ügyben, az Oviber Kft. pedig a HM-hez irányította lapunkat, mert szerződésük szerint nem nyilatkozhatnak a sajtónak. A környezetvédő és civil szervezetek többsége feljelentést kíván tenni a biztonsági emberek eljárása miatt.
Mint ismert, a Mecsek Erdészeti Rt. vezetője többször megjelent a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzethez tartozó Zengő-hegynél, hogy távozásra szólítsa fel a területre tervezett lokátorállomás ellen tiltakozó zöldeket, de a tüntetők a fákhoz láncolták magukat, hogy megvédjék a növényeket.
A vasárnapig tartó, éjjel-nappal élő akcióban, a mínusz tízfokos hideg miatt egymást felváltva kezdetben három szervezet, a Civil Szervezetek a Zengőért Mozgalom, a Pécsi Zöld Kör, valamint a Védegylet vett részt a helyi tiltakozókkal együtt, de később csatlakozott a Greenpeace magyarországi csoportja is.
Tiffán Zsolt és Kovács Csaba Baranya megyei fideszes politikusok támogatásukról biztosították a demonstrálókat és jogi lépéseket helyeztek kilátásba.
Medgyesy Balázs, a Fidesz zöld- tagozatának országos elnöke felkérte a környezetvédelmi és vízügyi minisztert: vesse latba tekintélyét, hogy a kormány álljon el a radarállomás építésétől. Az Európai Parlament (EP) környezetvédelmi bizottsága Bánki Erik országgyűlési képviselő kezdeményezésére szintén napirendjére tűzte a Zengő megóvását. Ugyanezt kéri a szövetség főtitkárától 31 magyar civil szervezet, amelyek tiltakozólevelet adtak postára.

Menczer: Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajnát dicsőítette és képviselte Magyarország helyett!