Gerhard Schröder hamburgi próbája

Sajátos hangulat kíséri az esztendő első politikai erőpróbáját Németországban. A tartományi jogú Hamburg polgárainak szavazatai ugyanis egyszerre három síkon befolyásolhatják a jövő eseményeit. A legfontosabb ezek közül: szövetségi viszonylatban első alkalommal kaphatunk választ arra a kérdésre, hogy Gerhard Schröder lemondása az SPD-elnökségről pozitívan befolyásolja-e a szociáldemokratákkal szembeni drámai bizalmatlanságot.

Stefan Lázár
2004. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Regionális szinten az előrejelzések arra utalnak, hogy Ole von Beust, a kereszténydemokraták főpolgármestere abszolút többséggel irányíthatja majd a városi parlamentet, a CDU a voksok negyvenöt százalékára számíthat a szociáldemokraták (SPD) huszonkilenc és a Zöldek 14 százalékával szemben. Az adatok megváltozhatnak, ha a liberálisok vagy a Pro-DM–Schill párt túllépi az ötszázalékos határt.
A szélsőséges nézeteket képviselő, populista Ronald Schill két évvel ezelőtt a „Jogállami Offenzíva” élén szenzációs sikerről gondoskodott, és lehetővé tette, hogy megszakadt az SPD negyvenesztendős hatalma a Hanza-városban. A CDU koalíciós partnereként Schill a belügyi szenátor tisztét kapta. Ebből a pozícióból azonban személyes támadásokat indított Von Beust ellen, aki három hónappal ezelőtt elmozdította állásából. Ugyanakkor attól lehet tartania, hogy a pártot igen, de nézeteiket nem támogatják, a „fenegyerek” továbbra is élvezi a választók tetemes részének bizalmát. A közvélemény-kutató intézetek ugyan pillanatnyilag csak négy százalékra taksálják Schill esélyeit, de utalnak arra, hogy a megkérdezettek egy része nem hajlandó bevallani a populista politikussal szembeni rokonszenvét. E jelenséggel magyarázható a 2002-es választás eredménye. Az akkor is négy százalékra becsült Schill-párt a szavazatoknak több mint tizenkilenc százalékát kapta. Hasonló földcsuszamlás ezúttal is átalakítaná az előzetes várakozásokat, és arra kényszerítheti a CDU-t, hogy az SPD-vel kötendő nagykoalíció lehetőségét válassza, mert Von Beust elutasítja a szélsőséges Schill-csoporttal való újabb szövetséget. Ha az FDP jut be a városi parlamentbe, akkor valószínűleg kereszténydemokrata–liberális koalíció lesz.
A szabad demokraták szereplése komoly befolyással lehet a májusi elnökválasztásra. Ha az FDP a kereszténydemokraták partnereként vezetheti Hamburgot, akkor a liberálisok hajlanak arra, hogy Johannes Rau államfő utódjaként a kereszténydemokratákkal közös jelöltet állítsanak. Ellenkező esetben viszont kitartanak azon elképzelés mellett, hogy saját jelöltről gondoskodjanak. Ezzel az ellenzék többsége a választási grémiumban jelentősen csökkenne, és kétessé tenné a CDU sikerét. A hamburgi választás kimenetele így országos jelentőségű.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.