A jóléti rendszerváltás szocialista párti választási kampányában a néhány tucat (eddig alig beváltott) ígéret közt szerepelt a szív- és érrendszeri, valamint a csontritkulás elleni gyógyszerek ingyenessé tétele. Az idő előrehaladtával még a jelentős árcsökkentés ígérete is igen jól hangzott. A kormány egészségügyi minisztere még 2003 augusztusában is a koleszterincsökkentő gyógyszerek ingyenessé tételét ígérte. Ezzel szemben mit mutat a matematika? Következzen egy, a gyógyszertári blokkok alapján összeállított ministatisztika, amely nem kiragadott egyedi szélső értékeket tartalmaz, hanem a (sajnos) mindennapi szükségletekből ízelítő, és még nem tartalmazza az asztma- és egyéb allergiagyógyszereket (Flixotide evohaler, Flixonase spray, Rhinocort aqua spray, Zyrtec tbl.), amelyeknél hasonló az emelkedés az egészségügyi rendelet (OEP-vény, jobb felső 2. négyzet) szerinti árak esetében.
Miután a vételár az az összeg, amelynek kifizetése esetén az áru (termék, készítmény) tulajdonjoga átszáll a vevőre, teljesen mindegy hogy a termék alapára emelkedett vagy a támogatás csökkent. Éppen úgy, mint ahogy az is, hogy a kutyát a kerítéshez, vagy a kerítést a kutyához… ugye, ez logikus? És mindezt a 6,3 százalékos nyugdíjextrából?
Tisztelt jóléti rendszerváltók! Ott, ahol a legelterjedtebb népbetegségek (allergia, neurózis), illetve a legjelentősebb haláloki betegség (szív- és érrendszeri) gyógyszereinek árát drasztikusnak emelik, hol van az etika? Mi is az az álságosság és a csúsztatás?!
Gyógyszer/betegség: 2003. 2004. drágulás
december, ár (Ft) január, ár (Ft) mértéke
Ticlid tbl. /szív 249 1297 521%
All ergodil spr. /allergia 139 436 314%
Xanax 0,25 tbl. /nyugtató 78 245 314%
Összesen/átlag 466 1978 424%
Kvasz Jenő
nyugdíjas, Debrecen