Semjén Zsolt: Bizonyos koordináta-rendszerben a KDNP egy mérsékelten baloldali párt

A KDNP elnöke az egyházak és a politikai pártok viszonyával kapcsolatban elmondta, hogy a KDNP nem azt várja el, hogy az egyház álljon közel hozzájuk, hanem ők vállalják azt, hogy közel állnak az egyházhoz.

2025. 05. 06. 13:37
Fotó: MTI/Purger Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) különleges párt a magyar politikai palettán, ugyanis három szempontból is unikális. Az egyik az, hogy ez az utolsó történelmi párt, a második, hogy ez az egyetlen világnézeti párt és harmadjára, ez az egyetlen keresztény-szociális párt – jelentette ki Semjén Zsolt A kereszténydemokrata szellemiség a 20. században című tudományos konferencián.

Budapest, 2025. május 6.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke (b) és Latorcai Csaba, a KDNP ügyvezető alelnöke, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára A kereszténydemokrata szellemiség a 20. században című konferencián Budapesten, a Párbeszéd Házában 2025. május 6-án.
MTI/Purger Tamás
Semjén Zsolt szerint Fidesz és a KDNP szövetsége a legsikeresebb politikai konstrukció. Fotó: MTI/Purger Tamás

A világnézeti jelleg azért különleges, mert minden kereszténydemokrata pártnak az a dilemmája, hogy amennyiben következetesen hűséges az egyház tanításához – mint a magzatok élethez való joga, vagy a házasság védelme –, akkor vannak olyan kérdések, amelyekben kisebbségben lesznek a társadalommal szemben. Tehát, ha következetesek a történelmi egyházak tanításához, akkor kisebbségbe kerülhetnek a társadalomban és akkor elveszítik a lehetőséget, hogy a társadalmat alakítsák és egy hitbuzgalmi egyesületté válhatnak – jelezte a miniszterelnök-helyettes. Majd hangsúlyozta:

azonban ha kiszolgálják a közízlést, akkor a másik véglet valósulhat meg.

Ha egyre több kérdésben adják fel az egyházak társadalmi tanításai, akkor a végén fel lehetne tenni a kérdést, hogy miért nevezik magukat keresztény pártnak – tette hozzá.

Ezek után a kérdés tehát az: hogyan lehet az igazságot és a többséget összehozni – jelezte a KDNP elnöke. Majd rámutatott: a megoldás a Fidesz–KDNP-szövetség, ahol a Fidesz egy kereszténydemokrata ihletettségű nagy gyűjtőpárt, a KDNP pedig egy világnézeti párt. 

Ez a szövetség pedig a magyar és az európai történelem legsikeresebb politikai konstrukciója

– hívta fel a figyelmet. 

 

Jobb- vagy baloldali párt a KDNP?

Köznyelvi értelemben a politikai mezőt jobb- és baloldalra osztjuk – ahol a KDNP egy jobboldali párt –, ezt a koordináta-rendszert a tradicionális értékek védelme, vállalása vagy tagadása szempontjából lehet értékelni. Azonban van egy másik koordináta-rendszer is: a szociális igazságosságnak a kérdése. A KDNP-nek pedig fundamentuma az, hogy sem a tőke munka nélkül, sem a munka tőke nélkül fent nem állhat, de a munka elsődleges a tőkéhez képest – magyarázta Semjén Zsolt. Majd rámutatott:

„így ebben a koordináta-rendszerben a KDNP egy mérsékelten baloldali párt, mivel a munkát képviseli a tőkével szemben, míg más, hagyományosan baloldali pártok szélsőjobboldalinak számítanak a tőke melletti kiállásuk miatt.

Két oldal van: az egyik oldalon vannak a liberálisok, akik azt mondják, hogy az emberi személy szabadsága mindenekfelett, a másik oldalon pedig a klasszikus szocialisták, akik azt mondják, hogy a szolidaritás, a közösség mindenekfelett. 

Ezzel a probléma az, hogy ha az egyént elszakítjuk a közösségtől, akkor atomisztikussá válik, ha pedig túlhangsúlyozzák a közösséget, akkor az egyén nem lesz más, mint egy csavar a gépezetben” – magyarázta a miniszterelnök-helyettes. Majd rámutatott: valahogy a kettőt egységbe kell hozni. Ugyanis, ha biztosítják a korlátlan szabadságot, akkor akkor szükségszerűen csökken az egyenlőség, hiszen az emberek sok szempontból – akár csak a képességeik szintjén – nem egyenlők, ha pedig ki akarják kényszeríteni az egyenlőséget, akkor azt csak úgy lehet, ha korlátozzák a szabadságot. 

 

Az egyház örök, a pártok mozognak

Arra, hogy a szolidaritás elvét hogyan lehet egyensúlyba hozni, arra dolgozta ki a kereszténydemokrácia a kölcsönös kisegítés elvét, amelynek lénye, hogy mindig ott kell megoldani a problémákat, ahol az a természet rendje szerint van és amely legkisebb közösség képes a saját problémáinak megoldására

– mondta a pártelnök. Majd példaként említette, hogy mondjuk a gyereknevelés a család feladata és nekik kell „megoldaniuk”, azonban, ha tragédia történik és esetleg a szülők meghalnak, akkor egy nagyobb közösségnek, az önkormányzatnak vagy az államnak kell gondoskodniuk a gyerekekről.

Semjén Zsolt az egyházak és a politikai pártok viszonyával kapcsolatban elmondta, hogy a KDNP nem azt várja el, hogy az egyház álljon közel hozzájuk, hanem ők vállalják azt, hogy közel állnak az egyházhoz, mégpedig azért, mivel vállalják az egyház tanításainak politikai képviseletét. 

A pártelnök szerint az amit a balliberális pártok mondanak, hogy az egyház tartson egyenlő távolságot a pátoktól, az azért képtelenség, mivel nem az egyház mozog, hanem a pártok mozognak szabadon az egyházhoz képest. Így az egyház akkor működik együtt valamelyik politikai párttal, ha az keresztény értékeket képvisel, ha ezt egy párt nem képviseli, akkor azzal az egyház nem tud együtt működni. 

A kereszténydemokrata pártok maguk vállalják, hogy igyekeznek közel állni az egyház tanításaihoz

– hangsúlyozta.

Borítókép: Semjén Zsolt (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.