Kitüntették a leglovagiasabb képviselőt

2004. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Köztársaság Érdemérme elismerést adományozta Isépy Tamásnak tegnap Mádl Ferenc; a kitüntetést a képviselő betegágyánál adta át a köztársasági elnök. Az őt igen közelről ismerő kereszténydemokrata politikustársai Isépy Tamást egymás közt a magyar Adenauernek is szokták nevezni. Elsősorban azzal szolgál rá erre az elismerésre, hogy szinte mindig pontosan érzi meg a jövendő fordulatokat.
Sajnos a közép-európai történelem nem volt hozzá – pontosabban szólva hozzánk – oly kegyes, hogy képességeit mindenkor kibontakoztathatta volna. Rossz korban szerezte meg a jogi diplomáját, nem sokkal később már a hortobágyi internáltak között találta magát. A rá jellemző mély, életmentő iróniával így emlékezett vissza a megpróbáltatásokra: „Talán senki nem vádol majd elfogultsággal azért, hogy a hortobágyi napfelkeltét a világ legszebb természeti jelenségei közé sorolom.” Rövid emlékiratában így emlékszik vissza elvitelének hajnalára: „…rövidesen összeterelték 76 éves nagyanyámat, anyámat, apámat és öcsémet, engem tudtak utoljára felpiszkálni a mély álomból, de sikerült gyorsan magamhoz téríteniük. Azon kevesek közé tartoztam, akiknek kézbesítették a határozatot, a kényszerlakhelyül Borsós-tanyát kijelölő kitelepítés kifejezetten nekem és a velem együtt élő családtagoknak szólt. Máig sem tudom, hogy a parancsnok jóindulatú, váratlanul feltámadt emberségének vagy ügyetlenségének köszönhetem, hogy a családom kimaradt a kirándulásból. Sikerült valahogy megmagyarázni, hogy családtagnak a feleség és a gyerek számít, nekem ilyen nincs, e házban külön szobám van, szüleimmel nem élek közös háztartásban, és itt lakásom csak a megoldhatatlan lakáshelyzet kényszerű következménye, így a határozat csak engem érint.” A derűs visszaemlékezés keserű lényege: a fiatal ügyvéd megmentette családját és vagyonukat a legrosszabbtól.
Érzékét, amellyel a dolgok lényegére az elsők között talál rá, jól mutatja Néhány gondolat politikai kultúránk vészes romlásáról című felszólalása, amelyben – 1997 áprilisában! – napirend előtt arról próbálta meggyőzni képviselőtársait, hogy a T. Házban eluralkodó hangnemen próbáljanak meg változtatni. Két gyógymódot javasolt, egyfelől a védekezőreflexek erősítését, a sértődési küszöb emelését, másfelől önmérsékletet, ami némi stílusváltást igényel. Például a „hazudik” helyett mennyivel szebb: függetleníti magát az igazságtól. Az „aljas” helyett a sokkal irodalmibb zamatú „álnok”. Vagy a „hülyeségeket beszél” helyett azt mondani, hogy „javaslata teljesen alkalmatlan a probléma megoldására”. A kettő ugyanazt jelenti, csak más megfogalmazásban.
Isépy Tamás nem ment a szomszédba nagyvonalúságért sem. Például frakcióvezetőként mindig igazolta Giczy György távolmaradását az országgyűlési ülésekről, noha a KDNP-elnök azokban az időpontokban általában éppen őellene kampányolt az alapszervezetekben.
Hatvanhat évesen szólította porondra a rendszerváltozás, s ő nem habozott. Feladta miskolci egzisztenciáját, újrakezdte a fővárosban, törvényalkalmazóból törvényhozóvá vált. Élettapasztalatát azonban semmi áron nem volt hajlandó a sutba dobni. Konszenzust kell keresni, figyelmeztetett sokszor, mert csak a kiérlelt, nagy társadalmi támogatottságú változtatásokat lehet keresztülvinni. Mindig óv a közéleti problémák erőszakos, akaratos megoldásától, tudván, hogy abból sohasem születhet tartós eredmény.
Isépy Tamás sosem futamodott meg a rá mért feladatok elől. Amikor megkérdezték tőle, hogyan lehet bírni 75 évesen kilenc tisztség ellátását, azt felelte: „Goethétől megtanultam, a nyugodt életforma titka, hogy az ember nem azt csinálja, amit szeret, hanem azt szereti, amit csinál. Hatalomra sosem vágytam, mindig kaptam a feladatokat.”
Az Országház legközkedveltebb alakja, akit mindenki egyformán szeret a képviselőktől az éttermi dolgozókig; szívesen fordul az emberiség szellemi kincsestárához, ha meg kell valamit indokolnia. Szívesen idézi Arany Jánost: „Nem mindig ember, aki sorsot intéz; Gyakran a bölcs is eszköz, puszta báb…”
Kevés honfitársunk méltóbb a kitüntetésre, mint Isépy Tamás. Néki is köszönhetjük, hogy „benn vagyunk a fősodorban”, és „hajónk előre megy”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.