Mementó Zengő

2004. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövid időre fellégezhettek az emberek a Zengő-hegyi természetvédelmi területen lejátszódott drámai események után, hiszen a civil fellépésnek meglett az eredménye, s – a jelek szerint – a katonai lokátorállomás megépítése hónapokra lekerül a napirendről. Valami hiányérzet a részsiker mellett mégis motoszkálhat bennünk. Hogy nevesítsük ezt az érzést: mintha túlontúl sok felelős személy hallgatna az ügyben, olyanok, akiknek pedig elemi kötelességük lett volna hangjuk hallatása a nagy port felvert események kapcsán.
Mire, illetve kikre gondolunk? Meglehetősen furcsállná a felnőttkorú népesség orvosilag beszámítható túlnyomó része, ha, teszem azt, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter egy verőfényes reggelen bejelentené, hogy a Gripen vadászgépek beszerzéséhez az égadta világon semmi köze, forduljanak az ilyen ügyekben mondjuk a gazdasági tárca vezetőjéhez, de egy fokkal még kompetensebb a pénzügyminiszter, hiszen ő állja a számlát, neki kell tudnia a dolgok állását. Igaz, példánk sántít, mivel Juhász esetében sajnos mégsem lenne egy, a valóságtól tökéletesen elrugaszkodott verzió az iménti felelősségáthárító közlés, ám maga a példa – elvonatkoztatva a konkrét személytől – mégiscsak megállja a helyét.
Gondoljunk tehát egy még időszerűbbet és merészet, és képzeljük el, mi történt volna, ha Persányi Miklós, aki az állatkert igazgatói posztjáról érkezett jelenlegi helyére, a környezetvédelmi tárca élére, megszólal a Zengő-hegyi lokátorállomás, illetve természetvédelmi dózerolás ügyében. Helyesbítenünk kell, majd elfelejtettük, hogy valamit azért mondott, ám ez a rövid megszólalás nem igazán volt alkalmas arra, hogy szakmai presztízsét öregbítse. Azt nyilatkozta ugyanis, hogy a kérdésben nem ő, hanem a honvédelmi miniszter az illetékes. Az természetesen már jelenlegi kormányzati közállapotainkra vet negatív fényt, hogy ezen a lakonikus közlésen senki sem hökkent meg. Elvégre mi köze is lenne egy magyar környezetvédelmi miniszternek ahhoz, hogy egy Európában egyedülálló természetvédelmi területet akarnak a földdel egyenlővé tenni, hogy aztán helyét sóval lehessen behinteni, mint tették azt a rómaiak Karthágó földjével, hogy aztán ott a fű se tudjon kinőni? Megérhetjük, hogy maholnap majd Juhász Ferenc honvédelmi miniszter fogja a sajtó képviselőit környezetvédelmi minisztertársa felé terelni, ha azok a honi haderőreform állása felől faggatóznának. És még a racionálisnak tűnő ideológia is meglenne hozzá. Persányi Miklós ugyanis az állatkert igazgatójaként főként a főemlősöket preferálta, neki köszönhetjük, hogy a társadalom apraja-nagyja a legkülönbözőbb majomfélékben gyönyörködhet, ha ellátogat a Városligetbe. Kompetenciáját tehát még a biológiai tudományokban legjáratosabbak sem kérdőjelezték meg, tekintve, hogy tudományos evidenciaként kezelhetjük: a főemlősök közül a legsikerültebb próbálkozása az ember a Teremtőnek. A honvédelmi tárca is emberekkel foglalkozik, tehát szakmailag is megalapozott lenne, ha bizonyos kérdésekben Persányi Miklósnak kellene állást foglalnia a katonák ügyeiben.
De beszéljünk más főemlősökről is. A szinte páratlan természetvédelmi értékek iránt aggódó közvélemény talán azt is várta volna, hogy a turisztikával foglalkozó illetékesek is érdemesítik a témát a megszólalásra. Nem kell ugyanis ahhoz sem nagy jóstehetség, sem pedig különösebb előképzettség, hogy prognosztizálhassuk: a lokátorállomás az idegenforgalmat milyen nagy mértékben vetné vissza. Tökéletesen mindegy, hogy a felelős szakemberek szerint nem kell-e tartani a radar okozta sugárzás veszélyétől, a manapság egyre szkeptikusabbá váló, igényes vendégek, turisták számára nem kívánatos utazási célponttá válna a Mecsek és környéke. És akkor még nem szóltunk egy esztétikai, ám nagyon is praktikus szempontról: elveszne az a lehetőség, hogy az idelátogatók a Mecsek legmagasabb pontjáról gyönyörködhessenek az eléjük táruló panorámában. A káros politikai hozadék szintén nem lenne elhanyagolható. Az emberek, akik a szovjet csapatok fél évszázados ideiglenes itt-tartózkodása alatt sem tudtak hozzászokni ahhoz, hogy a Varsói Szerződés érdekei miatt lépten-nyomon fegyveresen lezárt területekbe ütköznek éppen a legszebb kirándulóhelyeken, most óhatatlanul a régi idők visszatértét sejtenék a nem emberbarát helyeken épített katonai objektumokban. Mindezek miatt nagy közérdeklődésre tartana számot, miként vélekedik minderről az a Csillag István, aki lassanként kizárólag csak a matricák és autópályák ügyeibe van belegabalyodva, s mindinkább a feledés homályába vész, hogy ő – legalábbis papíron – idegenforgalmi miniszter is lenne. Pedig még a vidámságra mindig fogékonyabb gyermekek is szívesen hallanák a Koltai Róbert felejthetetlen Illetékes Elvtársát idéző kommunikációs bravúrjait, amint a gazdasági szerkezetváltás súlyos gondjaival küszködő Baranya megyei idegenforgalmi bevételek várható csökkenésének állítólagos előnyeit ecseteli. Merthogy Pécs, Komló és környéke a szocialista iparosítás látványos bedőlése után olyan vidékké vált a Dél-Dunántúlon, amelynek úgy kellenek a környezetbarát külföldi beruházások és a turizmus megélénkülése, mint egy falat kenyér.
S ha már a vidékfejlesztésnél tartunk. Van egy olyan minisztérium is, amely nem csupán földművelésügyi, de a vidékfejlesztési profilt még nevében is hordozza. Nem lenne életidegen fejlemény, ha Németh Imre agrárminiszter is felkarolná a térség innovációjával kapcsolatos gondokat. Csakhogy a szocialista miniszterhez hasonlóan az MSZP-s és szabad demokrata országgyűlési képviselők is mintha karthauzi barátok módjára hallgatási fogadalmat tettek volna a Zengő ügyében. Azazhogy mégsem mindegyikük. Wekler Ferenc országgyűlési alelnökhöz hasonlóan egyes szocialista képviselők is abban látták csupán a bajok gyökerét, hogy a polgári körök generálták a felzúdulást. Szegény polgári körök (amelyek egyre inkább olyan főgonoszszerepet töltenek be a baloldali kormánypárti víziókban, mint Kádár-rendszerbeli elődeik idején az imperialista fellazító politika szovjetellenes támogatói), s velük a helybeliek meg csak kapkodhatják a fejüket a tragikomikus vádak hallatán. A Civilek a Zengőért Mozgalomban tudniillik a legkülönbözőbb pártszimpátiájú emberek működnek együtt, akik a kormányerőkkel ellentétben a polgár szó valódi értelmét komolyan gondolják, s élhető környezetben szeretnék továbbra is eltölteni mindennapjaikat. S talán nem értik azt sem, miért követ el mindent a politikai baloldal, hogy a számukra eddig biztos választókörzeteknek számító települések elforduljanak tőlük, revideálják álláspontjukat, s jövendő voksaikat.
S hogy miért felbecsülhetetlen európai uniós érték a Mecsek? Itt találhatók a mediterrán élővilág legészakibb képviselői. Mint tudjuk, a Kárpát-medence génállománya a világon az egyik legeredetibb, hiszen minden égtáj felől folyamatosan sodródnak ide az élőlények. Ezen belül is a Dél-Dunántúl élővilága a legkülönlegesebb, a páratlan géntartalék a nemesítés pótolhatatlan alapanyagaként szolgál, amelyekkel betegségeket küzdhetünk le és az élelmiszer-termelés minőségét fokozhatjuk.
A világon egyedülálló bánáti bazsarózsa szívóssága az ország és a helybeliek életerejét is jól példázza. Amikor tizenvalahány-ezer példányt szakszerűtlenül máshova telepítettek, az új, idegen helyen elpusztult. A Zengő-hegyen, a talajban lévő maradványokból viszont nemcsak kisarjadt, hanem tovább szaporodott, s újra virágzik.
A NATO főtitkára alighanem ezt az életerőt is respektálta, amikor a helybeliek és a zöldszervezetek megkeresésére az ügy kivizsgálását ígérte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.