Döbbenetes összegeket költenek a migránsokra a brit adófizetők pénzéből

Napi négymillió fontba kerül a brit adófizetőknek az illegális migránsok elszállásolása. Az illegális migráció nyertesei azok a cégek, amelyek a sok esetben szállodákban történő elhelyezést az állammal kötött szerződések alapján megszervezik.

2025. 05. 07. 22:04
Illegális migránsok a La Manche-csatornánál Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit adófizetőknek naponta több mint 4 millió fontjába kerül az illegális migránsok elszállásolása – derül ki a Nemzeti Számvevőszék (NAO) legfrissebb jelentéséből, amelyet a Daily Mail brit napilap szemlézett. Az illegális migráció valós költsége ezek szerint több mint háromszorosa az eredetileg becsültnek.

Az illegális migráció valós költsége háromszorosa a becsültnek Nagy-Britanniában (Illusztráció, forrás: Pixabay)
Az illegális migráció valós költsége háromszorosa a becsültnek Nagy-Britanniában (Illusztráció, forrás: Pixabay)

A jelentés szerint a menedékkérők elhelyezése – beleértve a szállodai elhelyezést is – tíz év alatt várhatóan több mint 15 milliárd fontba kerül majd az államkasszának, szemben a Belügyminisztérium eredeti, 4,5 milliárd fontos becslésével.

A drasztikus költségnövekedés hátterében elsősorban a La Manche csatornán keresztül érkező illegális migránsok számának ugrásszerű emelkedése áll. A NAO adatai szerint 2019 decemberében még csak 47 ezer menedékkérőt szállásoltak el állami pénzen, 2024 decemberére ez a szám 110 ezerre nőtt.

A Belügyminisztérium három nagy szolgáltatóval – a Clearsprings Ready Homes, a Mears Group és a Serco vállalatokkal – kötött szerződést a migránsok elhelyezésére. A jelentés szerint e cégek összesen 383 millió font nyereséget könyvelhettek el 2019 szeptembere és 2024 augusztusa között.

Különösen aggasztó, hogy a szállodai elhelyezés teszi ki a teljes költségvetés 76 százalékát, ami 2024–25-ben várhatóan 1,3 milliárd fontot jelent majd. A NAO szerint a szállodai elhelyezés „jövedelmezőbb lehet” a szolgáltatók számára, mint más típusú szálláshelyek.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy 2024 decemberében 42 ezer menedékkérő tartózkodott „rendkívüli szálláshelyeken”, ebből 38 ezren szállodákban. További 66 ezren házakban és lakásokban éltek.

A brit kormány igyekszik kezelni a helyzetet. A Belügyminisztérium közlése szerint 52 százalékkal növelték a menedékkérelmek elbírálásának ütemét, és 24 ezer olyan személyt távolítottak el az országból, akiknek nem volt joguk ott tartózkodni. Ennek eredményeként a jelenlegi 210 menedékkérőket befogadó szálloda jelentős csökkenést jelent a korábbi négyszázas csúcshoz képest.

A kormány további intézkedéseket tervez, többek között a vízumkérelmek szigorúbb elbírálását azon országok állampolgárai esetében, akik nagyobb valószínűséggel folyamodnak később menedékjogért. A lap által megkérdezett szakértő szerint ugyanakkor a tervezett lépések várhatóan csekély hatással lesznek a beadott menedékkérelmek számára.

Borítókép: Illegális migránsok a La Manche csatornánál (Fotó: NurPhoto via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.