Rendben zajlottak az agrártüntetések tegnap is – tájékoztatta lapunkat Jakab István, a Magosz elnöke, miután közölte: a demonstrációs bizottság ülését követően petíciót adtak át az agrártárca képviselőinek, amelyben azonnali tárgyalásokat sürgetnek. Jakab elmondta: egyre többen vannak az utakon, és a lakosság is egyre nagyobb szimpátiával szemléli a demonstrációt.
A termelők követelik többek között a 2003-ról áthúzódó kötelezettségek rendezését, az idei támogatási lehetőségek meghirdetését; követelik, hogy tájékoztassák őket az állami költségvetés helyzetéről, a 2004. évi forrástérképről, kiemelten az agrár- és vidékfejlesztési operatív programban és a Nemzeti vidékfejlesztési tervben szereplő forrásokra, és követelik az idei piacszabályozási intézkedések azonnali meghirdetését. Az Európa-terv agrárhitelprogramjával kapcsolatban a termelők javasolják, hogy a kormány a 100 milliárd forintos hitelkeretet 50 milliárd forinttal emelje meg oly módon, hogy ebből az őstermelők részére százszázalékos állami készfizető kezességvállalás mellett 30 milliárd forintot különítsenek el. A felvehető legnagyobb hitel összege egy támogatott esetében pedig 750 millió forintról 500 millióra csökkenjen. A demonstrációs bizottság a petícióban szorgalmazza a földtörvény sürgős módosítását, az agrár-érdekképviseletek és a kormány kapcsolatának rendezését, a termelői szervezetek megerősítését, a családi gazdaságok jogi helyzetének rendezését, valamint az EU-intézményrendszer bemutatását és saját intézményrendszerünk hozzáigazítását ahhoz. – A tüntetésekkel kapcsolatban el kell mondani, nem kizárólag a tejről és az állattenyésztésről van szó, hanem az egész magyar mezőgazdaságról, mi emiatt tüntetünk – hívta fel a figyelmet Bagi Béla, a Magosz alelnöke. Szabolcsban az almatermesztők tüntetnek, Bács-Kiskunban a szőlőtermesztők demonstrálnak. – Tragédia, ahogy a kormány az EU-felkészülést kezeli, akárcsak a megmozdulásokkal kapcsolatos kormányzati kommunikáció. A kormánynak tulajdonképpen szerencséje van, hogy most a tejpiac „csordult túl”. Ugyanígy túlcsordulhatott volna például a bor is, hiszen a szőlőtermesztők felháborodottak, hogy engedélyezik a gyümölcsbor készítését, hiszen ez ismét lehetőséget ad a borhamisításra, csak ügyesen kell elnevezni az előállított terméket – húzta alá Bagi. Az alelnök a tüntetésekkel kapcsolatban elmondta, hogy tegnap két megyében szabadok voltak az utak, a többi helyszínen azonban 3500 géppel mintegy nyolcezer ember folytatta a tüntetéseket.
Németh Imre földművelésügyi miniszter a megmozdulásokról elmondta: egyes térségekben valóban rossz a helyzet, de ez nem a kormány, illetve a minisztérium tevékenységére, hanem a természeti csapásokra vezethető vissza. A jövőben szeretnék a mezőgazdaság helyzetét szakmaközi megállapodások mentén rögzíteni. A miniszter a tejválság kapcsán emlékezetett rá, a literenként négyforintos kiegészítő támogatást biztosítanak a termelőknek abban az esetben, ha a feldolgozók megfizetik számukra a literenkénti 68 forintot. A baromfiágazat helyzetét értékelve a tárcavezető úgy nyilatkozott, hogy a pulykaágazat jó, a brojlertenyésztés pedig közel egyensúlyi helyzetben van. A lúdtenyésztés állapota válságos, a felesleg levezetéséhez exporttámogatást biztosítanak. A sertéspiac rendezéséhez átmeneti támogatásként az élő sertés exportjához kilónként 65, a hasított félsertéshez pedig kilónként 140 forintos exporttámogatást biztosítanak.
Elmaradt egyeztetés
A tegnapra tervezett egyeztető tárgyalások a demonstráló mezőgazdasági termelők és az agrártárca képviselői között elmaradtak. Benedek Fülöp közigazgatási államtitkár szerint az egyeztetésre megjelölt helyszínen és időpontban ugyanis a termelők képviselői nem voltak jelen. Mádl István saját véleménye szerint hibázott, amikor hétfőn egyedül ment tárgyalni az FVM-be. A tejtermelők országos nagygyűlése ügyvivő testületének tagja elmondta: azért nem jött létre a tárgyalás, mert ő hétfőn délután megbeszélést folytatott Benedek Fülöppel. (MTI)