Régi sebek

Szigetvilág

Bálint István János
2004. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi a magyarázata annak, hogy ezerszáz éves magyar történetünk sok dicsőséges alakja közül a magyar nemzet kegyeletében, rajongó megemlékezésében messze kimagaslik II. Rákóczi Ferenc? A magyar ember benne látja szabadságharcos ideáljának megtestesülését, mert az ő jellemében, működésében, lelki nagyságában és önfeláldozásig menő önzetlenségében ismeri fel legjobban azokat az erényeket, amelyek méltóvá és alkalmassá tették őt arra, hogy a szabadságát kereső nemzet élére álljon – írja Markó Árpád, a fejedelem életrajzírója.
A kuruc felkelés jelentőségét a magyar históriában nem a szerencsétlenül végződött hadjárat katonai csődje és a fejedelem politikai tevékenységének eredménye határozta meg, hanem a nemzeti megmozdulásban kifejezésre jutott erkölcsi erő.
Az 1640-es években egy Morvaországból vallásáért kiüldözött protestáns lelkész csodálatos égi jelenéseket látott. Vízióinak leírását 1657-ben kiadta, azokban megjövendölte az ausztriai ház bukását, s dicsőséget jósolt a Rákóczi-háznak. Drabicius Miklós könyve nagy népszerűségre tett szert. A második kiadást a híres pedagógus, Comenius Ámos János rendezte sajtó alá, s egy példányt az amszterdami kiadó XIV. Lajos francia királynak is megküldött. Drabicius lelkész életével fizetett vakmerő látomásaiért: az eperjesi vértörvényszék előbb kezét, majd fejét vágatta le… De könyvének népszerűsége töretlen maradt, hisz Bercsényi Miklós még 1712-ben is előszeretettel hivatkozott rá.
Rákóczi szabadságharcának is akadt ilyen prófétája. A mátyusföldi Tallós község vízimolnára, Konc Márton, aki sokat olvasgatta a Bibliát, áhítatos eksztázissal hirdette a népnek a Habsburgok bukását, s jövendölt Rákóczi királyságáról, amikor a fejedelem kibontotta zászlóit. A szebb nemzeti jövendőt hirdető két néppróféta egyaránt a Rákóczi-házban látta a magyar nemzet megmentőjét. Közhangulat volt ez; de a fiatal és lelkesedés tüzétől áthatott Rákóczit is megragadhatta a háza dicsőségét próféciáló Drabicius. Utóbb többször feljegyezte, hogy hivatást töltött be a magyar nemzet számára.
„Az Úr engem eszközül használa – írja Emlékiratában –, hogy fölébressze a magyarok kebelében a szabadság szerelmét, mely a rossznak megszokásától már-már hűlni kezdett.” „Az isteni gondviselés elküldött a puszta hazába” – írja utóbb –, hogy „fegyverre és szabadságra kiáltó szózat legyek…”
1703 decemberében történt, hogy Bécsben hatvan pontból álló manifesztumot koholtak, amely úgymond Rákóczi követeléseit tartalmazta. E kiáltvány szerint Rákóczi felkelése protestáns mozgalom volt. Bizonyára szerepet játszott ennek az álmanifesztumnak az elterjedése abban, hogy Rákóczi 1704. február 27-én valóban kibocsátott egy 1703. június 7-re datált kiáltványt. A történetíró Szalay László rámutatott arra, hogy az 1703. június 7. „költött dátum, mert aznap Rákóczi még Lengyelországban volt”, csak június 16-án lépett magyar területre.
A titkos szekretáriusságra emelt Ráday Pál első nagyobb megbízatása a Manifestum megírása volt. Az eredeti latin szöveg hamarosan magyar fordításban is megjelent. Minden valószínűség szerint ez is Ráday munkája. A magyar szövegnek két kiadását ismerjük: mindkettő 1704-ben készült, az egyik Nagyszombatban, a másik Debrecenben.
A manifesztum a nemzet, de elsősorban a külföld előtt kívánta felfedni a fegyveres szabadságharc céljait. A táborozás igazi okának nyilvánosságra hozatalával azt akarta elérni Rákóczi, amint kiáltványa írja, hogy az emberek mint igaz bírák magasabb szempontokból ítéljenek mozgalmáról. A kiáltvány megállapítja, hogy az ausztriai ház évszázadokkal azelőtt az ország rendjeinek behálózásával szerezte meg a magyar királyságot. Azóta az uralkodóház állandóan merényleteket követ el a nemzet ősi szabadsága ellen. Ennek védelmében kellett felkelniük a Báthoryaknak, Bocskainak, Bethlennek, a Rákócziaknak és Thököly Imrének. A mostani felkelés oka ugyanaz, mint ami az előbbieké volt: az ország törvényeinek roncsolása, szétszaggatása elleni küzdelem. Elvették a nemzettől a szabad királyválasztás jogát, s megfélemlítéssel érvénytelenítették II. Endre önkényuralmat korlátozó törvényét, az ellenállási záradékot. A többi törvényre ugyan esküt tettek az osztrákok, de nem tartják be. A hadseregből valósággal kiirtották a magyar vezető tiszteket. A magyar valósággal idegen a saját hazájában. Tudta nélkül határoznak róla. A magyar urakat kizárták az udvari tanácsból. Minden igazságot és törvényt lábbal tipor az udvari kamara. Elveszik és másnak adják az emberek törvényes tulajdonát. Az ősi javakat elidegenítik. A szabad kunokat és jászokat német igába adták. Megfizethetetlenül felemelték a só árát. Elidegenítették a koronajavakat. Megduplázták a harmincadot. Az ország népével a török jobban bánt, mint az osztrák, s egyévi osztrák sarcolás felér ötvenévi török adóztatással. Megháborítják a vallásokat is, s a vallás álarca alatt idegen papok az egyenetlenség magvát hintik szét. Az országgyűlés már csak a múlté. Helyette a kormányszékek uralkodnak, s idegen földön hívják össze a főrendeket, hogy ott teljesen kiforgassák az országot régi szabadságából és alkotmányából. A király az első számú törvényszegő, a nemzet pedig csak törvényes jogait védi – ez volt a kiáltvány summája.
Rákóczi saját maga és társai meghurcoltatásával is foglalkozott a szövegben. Most már az isteni irgalmasság sem kívánja, hogy az osztrák tovább lopja az országot. Ezért hozta be Rákóczit az országba a külső fejedelmek jóakaratával, hogy itt a nemzet igaz fegyverének hadvezére legyen. A természet rendelése, hogy a magyarok nemes elméje el nem szenvedheti a bosszúságot, és a szabadságban született haza szabad tagjai szolgai állapotba vettetvén, nehezebb dolognak tartják azt a keserű halálnál. „Nyilvánvaló legyen azért a keresztény világ előtt a magyar nemzetnek igazi fegyvere… Mi (mert a maguk hitét ennyiszer megszegőknek tovább hinnünk nem lehet) édes hazánknak az ausztriai járom alól való kiszabadítására, mely mindeneknek minden szeretetét együvé foglalja, életünket, javainkat s utolsó csepp vérünket is önként fölszenteljük. És hogy e fegyverfogásunkban nincs semmi negédségünk, nyerekedésünk s magános dicsőségünk: az Isten előtt, a szent angyalok előtt, józan, jó lelkiismerettel közönségesen nyilvánvalóvá tesszük…”
Az érzelmi pátosszal telített és ünnepélyes retorikával szerkesztett manifesztum a régi magyar politikai irodalom első remekműve Zrínyi Miklós röpirata óta. Ráday Pál kiváló alkotásának hangja a későbbi kiáltványokban is tovább zeng, olykor tartalmilag és érzelmileg is gazdagodva.
Az Egy lengyel királyi tanácsos levele című röpirat, amely végső szövegében Brenner Domokos alkotása, 1709-ben készülhetett, s 1710–11-ben jelent meg franciára fordítva különböző külföldi nyomdákban. Célja az volt, hogy a küszöbönálló európai béketárgyalások alkalmával a fejedelmi udvarokat, diplomatákat tájékoztassa, mert „a balítéletek a magyarok iránt eltöltötték a világot”. Nagy újdonsága, s a kuruc politikai irodalom fejlődését mutatja, hogy már nem a nemzetet ért sérelmekkel érvel, hanem Hugo Grotiusra hivatkozva a természetjog alapján bizonyítja, a nemzetnek joga volt a Habsburg-ház ellen fegyvert fogni szabadságáért.
A Recrudescunt vulnera legendás kezdősora áll ifj. Vastagh György Rákóczi-szobrának talapzatán Szegeden a Széchenyi téren. De a budapesti Kossuth téren található szobor talapzatára is ez került. Pásztor János és Györgyi Dénes építész alkotását 1937-ben, II. Rákóczi Ferenc halálának kétszázadik évfordulójára állították fel. Ravasz László, a nagy református püspök Az örök Rákóczi című csodálatos esszéjében ekképpen foglalja össze a „nagyságos fejedelem” sorsában megfogható történelmi példázatot: „A magyar nemzetnek képe és egybefoglalója, aki lázadóvá lesz, és számkivetésben hal meg. Tragikuma az örök magyar tragikum: sohasem lehetett azt csinálnunk, amit kellett volna; mindig azt kellett csinálnunk, amit lehetett. Ez a megalkuvás élettörvénnyé vált, s ennek az élettörvénynek halálig való tagadása Rákóczi Ferenc. ”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.