Februártól igényelhették az érintettek a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) új agrárcsatlakozási hitelét. A kiírás után a termelők és az integrátorok, vagyis a különféle termelői szövetségek a hírek szerint hamar túljegyezték a támogatott kamatozású, százmilliárd forintos keretet. Az már a kiírás előtt világos volt, hogy a hitelek nem a kistermelőknek, hanem az integrátoroknak kedveznek igazán, február közepén pedig már az is felmerült, hogy jó pár ilyen vállalkozást kifejezetten a 750 milliós kölcsön elnyerésére alakítottak.
Az ügyet Nógrádi Zoltán mórahalmi polgármester, a Fidesz Csongrád megyei országgyűlési képviselője robbantotta ki. A politikus rendkívüli sajtótájékoztatón hívta fel rá a figyelmet, hogy tizenhárom olyan vállalkozás is hitelhez juthat, amely tavaly decemberben alakult. Elnevezésük csupán a székhelyüket jelző város nevében különbözik, de valamennyien olajos növények feldolgozásával és kereskedelmével foglalkoznak.
*
A cégek szinte azonnal megkapták az FVM-től a hitelfelvételhez szükséges BÉSZ (beszerző, értékesítő és szolgáltató) minősítést, és lefoglalták a hitelkeretből igényelhető legmagasabb összeget. A szaktárcára nem jellemző adminisztrációs gyorsaság és a bankok készségessége már önmagában felvet bizonyos kérdéseket, ráadásul az is elképzelhető, hogy az öszszesen 9,750 milliárd forint végül egyetlen mamutvállalkozást gazdagít majd.
A sebtiben megalakított vállalkozások közül a legfrissebb céginformációs adatbázisban még csak kettő, a Mezőtúri és a Sárbogárdi Olajos Növények Termékcsoport Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság található. Mindkettejük telephelye egyben a széles tevékenységi körű, kukoricatermesztéssel, öntözőberendezések gyártásával és mezőgazdasági gépek forgalmazásával foglalkozó KITE Rt. egyik fióktelepe is. Az Igazságügyi Minisztérium adatbázisából kiderült: ugyancsak KITE-telephelyen alakult a Hódmezővásárhelyi Olajos Növények Kft. A tizenhárom cégnek a részvénytársasággal való kapcsolatát valószínűsíti az is, hogy az „olajos” vállalkozások vezetői közül többen alkalmazásban állnak Nádudvaron a KITE Rt.-nél.
A feltételezett kapcsolatról és a hitelfelvétel céljairól szerettük volna megkérdezni a KITE vezetőit, ám őket több napon keresztül nem sikerült elérnünk. Információt kértünk az OTP Rt.-től, szerettük volna megtudni, a hitelelbírálás során megvizsgálják-e a jelentkező cégek tulajdonosi szerkezetét, az ágazatban korábban végzett tevékenységüket és a hitelfelvétel valódi célját, ám múlt hét szerdán elküldött kérdéseinkre a bank mindeddig nem reagált.
Surányi György a KITE-ben
Az 1972-ben kilenc szövetkezet összefogásával alakuló és öt év múlva már másfél millió hektáron gazdálkodó KITE Rt.-be 1992-ben a termelők mellé bankok és ipari vállalatok is beszálltak. 1998-ra csaknem egymilliárd forintnyi jegyzett tőkéről, 3,2 milliárd forintnyi saját tőkéről és 35-36 milliárdos éves forgalomról számolhattak be a társaság vezetői – akik a magyar agrárium balszárnyához, a „zöldbárók” szervezeteként emlegetett Agrárszövetséghez állnak közel. A cég igazgatóságának tagja Surányi György egykori jegybankelnök is. (E. Cs.)