Leköszönt Peter Marocco, a USAID hóhéra

Kevés olyan ember akad a Washingtonban, aki valódi, rendszerszintű változást tudott elérni. Peter Marocco ilyen ember volt. Az Egyesült Államok külügyi támogatásait kezelő legnagyobb ügynökség, a USAID szinte érinthetetlen szervezetként működött évtizedeken át, miközben milliárdokat szórt szét külföldi ideológiai és politikai programokra. Egészen addig, amíg Donald Trump elnök meg nem bízta Maroccót a leépítés irányításával.

2025. 05. 06. 4:50
Peter Marocco, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) korábbi helyettes vezetője és Ben Ferguson, a Ben Ferguson Show házigazdája Fotó: Illyés Tibor Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

USAID évi 40 milliárd dolláros költségvetéssel működött – látszólag humanitárius céllal, valójában viszont sok esetben „baloldali kultúrharcos” programokat finanszírozott szerte a világon. Példák között szerepelt egy 2,5 milliós támogatás elektromos autókra Vietnámban, 47 ezer dollár egy „transznemű operára” Kolumbiában, vagy 32 ezer dollár egy perui „transznemű képregényre”. A kérdés, amit Peter Marocco feltett, hogy ez valóban Amerika érdeke-e. Peter Marocco ezután vizsgálódni kezdett és kulcsszerepet játszott a USAID-hálózat felszámolásában.

Peter Marocco szerint a USAID csak a baloldal érdekeit szolgálta
Peter Marocco szerint a USAID csak a baloldal érdekeit szolgálta 
Fotó: Illyés Tibor / MTI

Maroccóból a USAID hóhéra lett

Marocco nem állt meg a kérdéseknél. Belső vizsgálatot indított a USAID támogatásainak jogszerűségéről, és kongresszusi képviselők előtt is megerősítette, hogy csapata büntetőfeljelentések előkészítésén dolgozik. Mint mondta, a támogatási rendszer úgy volt kialakítva, hogy szinte semmilyen elszámoltathatóságot nem tett lehetővé. 

Az amerikai külügyminisztérium Külföldi Támogatások Hivatalának igazgatójaként Marocco volt az, aki először átvizsgálta az összes külföldi támogatásra szánt dollárt, és segítségével sikerült leállítani az USAID projektjeinek több mint 80 százalékát.

Ez önmagában történelmi teljesítmény, egy adminisztráció alatt soha nem történt ekkora csökkentés a segélyezési rendszerben. A Marocco-féle tisztogatás a DOGE – az Elon Musk vezette Kormányzati Hatékonysági Hivatal – irányelveivel összhangban zajlott. E szervezet célja a „költségvetési mocsár” lecsapolása. Marocco volt az a kéz, amely végrehajtotta az ítéletet. Munkáját olyan katonai fegyelemmel végezte, mint ahogy tette azt a tengerészgyalogságnál vagy a védelmi minisztériumban szolgálva.

Csendes távozás, hangos örökség

Bár április közepén Peter Marocco visszalépett külügyi pozíciójából, mivel „teljesítette a küldetését”, az amerikai külügyi rendszer legmélyére hatoló átalakítás máig az ő nevéhez fűződik. 

Nagy dolgokat várunk Pete következő küldetésétől

fogalmazott egy magas rangú tisztviselő a Wall Street Journalnek. Marocco egy belső levélben így írt:

Azért tértem vissza a külügyi vezetésbe, hogy értéket teremtsek az amerikai népnek.

Michael A. Benz külügyi tisztviselőhöz hasonlóan sokszor tartott előadásokat arról, hogy a baloldal hogyan avatkozik be a zene és a kultúra segítségével a különböző országok belügyeibe. Vallja, hogy a konzervatív, patrióta oldalon is fel kell építeni ezzel szemben egy hagyományos értékeket promotáló kulturális teret, ami ellentart a liberális fősodornak.

Borítókép: Peter Marocco, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) korábbi helyettes vezetője és Ben Ferguson, a Ben Ferguson Show házigazdája (Fotó: MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.