USAID évi 40 milliárd dolláros költségvetéssel működött – látszólag humanitárius céllal, valójában viszont sok esetben „baloldali kultúrharcos” programokat finanszírozott szerte a világon. Példák között szerepelt egy 2,5 milliós támogatás elektromos autókra Vietnámban, 47 ezer dollár egy „transznemű operára” Kolumbiában, vagy 32 ezer dollár egy perui „transznemű képregényre”. A kérdés, amit Peter Marocco feltett, hogy ez valóban Amerika érdeke-e. Peter Marocco ezután vizsgálódni kezdett és kulcsszerepet játszott a USAID-hálózat felszámolásában.

Fotó: Illyés Tibor / MTI
Maroccóból a USAID hóhéra lett
Marocco nem állt meg a kérdéseknél. Belső vizsgálatot indított a USAID támogatásainak jogszerűségéről, és kongresszusi képviselők előtt is megerősítette, hogy csapata büntetőfeljelentések előkészítésén dolgozik. Mint mondta, a támogatási rendszer úgy volt kialakítva, hogy szinte semmilyen elszámoltathatóságot nem tett lehetővé.
Az amerikai külügyminisztérium Külföldi Támogatások Hivatalának igazgatójaként Marocco volt az, aki először átvizsgálta az összes külföldi támogatásra szánt dollárt, és segítségével sikerült leállítani az USAID projektjeinek több mint 80 százalékát.
Ez önmagában történelmi teljesítmény, egy adminisztráció alatt soha nem történt ekkora csökkentés a segélyezési rendszerben. A Marocco-féle tisztogatás a DOGE – az Elon Musk vezette Kormányzati Hatékonysági Hivatal – irányelveivel összhangban zajlott. E szervezet célja a „költségvetési mocsár” lecsapolása. Marocco volt az a kéz, amely végrehajtotta az ítéletet. Munkáját olyan katonai fegyelemmel végezte, mint ahogy tette azt a tengerészgyalogságnál vagy a védelmi minisztériumban szolgálva.