Holnapra négypárti egyeztetést kezdeményezett Kovács László MSZP-elnök a közös lista ügyében a parlamenti pártok elnökeivel. Ismert: Medgyessy Péter miniszterelnök hétfői országértékelő beszédében azt kezdeményezte, a frakciók állítsanak közös európai parlamenti (EP-) listát, az államfőt 2005-től válasszák közvetlenül, a törvényhozás létszáma pedig csökkenjen 250 főre. Kovács szerint nyitott kérdés, hogyan osztanák el a pártok a listát, kinek hány helye lenne és ki hányadik helyre kerülne. Az MSZP-nek van ezekről a kérdésekről elképzelése, ám ezt csak az egyeztetésen fedik fel. Arra a kérdésre, hogy az SZDSZ elutasítása miatt látják-e értelmét egy hárompárti listának, elmondta: a szabad demokraták álláspontját a tárgyalóasztalnál szeretné meghallgatni, addig semmilyen találgatásba nem bocsátkozik. A pártelnök a közös listát ért nemzetközi kritikákra azzal válaszolt, hogy az Európai Néppárt alelnökének furcsa fogalmai vannak a demokráciáról, reflexből antidemokratikusnak minősít minden MSZP-kezdeményezést. Kérdésünkre, miszerint az Európai Parlament szocialista frakciójának alelnöke, Hannes Swoboda szerint sem demokratikus kezdeményezésről van szó, kifejtette: meglepné, ha az alelnök ezt mondaná, majd személyesen fogja őt megkeresni. – Nem hiszem, hogy Swoboda ezt mondta, vagy ha igen, akkor nem ismeri a javaslat lényegét – mondta Kovács László. Hozzátette: sem a nagykoalíció, sem a közös lista nem antidemokratikus. Közölte azt is: az MSZP egyetért a kisebb parlamentre és a köztársasági elnök közvetlen választására vonatkozó javaslatokkal is. Ezekről a kérdésekről Szili Katalin házelnök kezdeményez hamarosan négypárti egyeztetést.
Orbán Viktor szerint „Magyarország miniszterelnökének jár két nap, hogy kifejthesse ezt a demokráciában szokatlan, a választókat kikapcsoló, nemzetközi szinten visszatetszést keltő javaslatát”. A volt kormányfő ezért kéri a szocialistákat, hogy a konkrét, részletes elképzeléseket küldjék el a Fidesznek, ezeket hozzák nyilvánosságra. Orbán csütörtökön nem tud jelen lenni a Kovács László által kezdeményezett négypárti megbeszélésen, mert hivatalos úton Athénban tartózkodik. Ígérete szerint visszatérte után válaszol a kezdeményezésre. – Nem új a pártok közös listaállításának gondolata – mondta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője a képviselőcsoport ülésén. – Ezt először Vorosilov szovjet marsall vetette fel 1945 késő őszén, amelyet végül Tildy Zoltán akkori miniszterelnöknek sikerült megakadályoznia. A közvetlen köztársaságielnök-választásra vonatkozó indítvány kapcsán utalt arra: erről a választópolgárok tizenöt évvel ezelőtt már döntöttek. A kormányfő évértékelő beszédét az ülés zárt részében is elemezték. Úgy tudjuk, a képviselőcsoportban az az általános vélemény, hogy a Fidesznek rövidesen határozott elutasító választ kell adnia a közös listaállításra. A miniszterelnök javaslatát ugyanis kommunikációs trükknek, „gumicsontnak” tekintik, amely arra jó, hogy elterelje a társadalom figyelmét a valós problémákról.
– Az SZDSZ-nek semmilyen kifogása nincs a formálódó Fidesz–MSZP közös EP-listával kapcsolatban, de nem kívánjuk megfosztani a liberális szavazókat attól, hogy szabadon kinyilvánítsák véleményüket a választásokon. Az SZDSZ önállóan indul a választásokon – közölte Kuncze Gábor SZDSZ-elnök annak kapcsán, hogy hétfőn Orbán Viktor volt miniszterelnök azt mondta: szokatlan és meglepő megoldásokat javasolt Medgyessy Péter „de mivel miniszterelnök tette, érdemes elgondolkodni rajta”.
Az MDF elvetette a közös EP-lista állításának lehetőségét. Dávid Ibolya pártelnök közölte: a kisebb létszámú parlamentről és a köztársasági elnök közvetlen választásáról azonban alkotmányos keretek között tárgyalhatnak. Jelezte, részt vesz a négypárti egyeztetésen.
Tegnap Medgyessy Péter részt vett az Albertfalvai Polgárok Körének rendezvényén, ahol kijelentette: azért tett javaslatot közös EP-listára, hogy az ország megmutassa az uniónak, nem a veszekedést, a vitát visszük be, hanem azt a nemzeti egységet, amely lehetőséget teremt számunkra, hogy tiszteljenek bennünket. Az államfő közvetlen választásáról azt mondta: az államfő küldetése a nemzet érdekeinek képviselete, amelyből az következik, hogy az emberek a köztársaság elnökét közvetlenül akarják megválasztani. A parlament általi választással kapcsolatban úgy vélte: az egy pártok által kötött paktum eredménye volt, amelynek már lejárt az ideje. Kérdésre azt mondta: tudta, hogy az SZDSZ nem fog pozitívan hozzáállni a javaslathoz.
– Tudomásul kell venni, hogy az SZDSZ nem az MSZP fiókja, hanem saját identitása van – fogalmazott.
Döbbenet külföldön
Jürgen Köppen, az EU magyarországi nagykövete meglepőnek, az uniós gyakorlatban példátlannak nevezte Medgyessy Péter miniszterelnök hétfői javaslatát a közös európai parlamenti listaállításról. – Nem tudok arról, hogy a múltban bármely tagország gyakorlatában lett volna példa erre – tette hozzá. Hangsúlyozta, ez belpolitikai kérdés, amit nem kíván bővebben kommentálni.
Wim van Welzen, az Európai Néppárt alelnöke szerint a javaslat a régi kommunista rendszerből származik. A politikus úgy fogalmazott: Medgyessy Péter indítványa a demokrácia halálával ér fel. – Őszintén szólva nem akartam hinni a fülemnek, amikor hallottam a javaslatot. Azt vártam és azt reméltem, hogy a magyar miniszterelnök megértette, mi a demokrácia. Ennek a javaslatnak azonban semmi köze a demokráciához, ez a javaslat a régi kommunista rendszerből származik – fogalmazott.
Hannes SWoboda, az Európai Parlament szocialista frakciójának alelnöke megvalósíthatatlannak nevezte Medgyessy Péter közös listaállítási javaslatát. Elmondta: nem lehet kiiktatni a versenyt, az embereknek szavazniuk kell a különböző pártokra, elképzelésekre és személyiségekre. – Ezért tehát nem működne a dolog. Sem az európai választásokban, sem a nemzeti választásokban, hiszen ellentmond a demokráciának. A választásnak szabadnak kell lennie, nem pedig előre eldöntött alku szerint kell történnie – tette hozzá.