Vihart kavart a közös lista ötlete

Holnapra négypárti egyeztetést kezdeményezett Kovács László MSZP-elnök a miniszterelnök által javasolt közös EP-lista-állítás ügyében. A meghívó pártelnököknek szól, ám Orbán Viktor Fidesz-elnök már tegnap egyértelművé tette: hivatalos elfoglaltsága miatt nem tud részt venni a tanácskozáson. A közös négypárti lista létrejöttét az MDF és az SZDSZ elutasítja.

Munkatársainktól
2004. 02. 18. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holnapra négypárti egyeztetést kezdeményezett Kovács László MSZP-elnök a közös lista ügyében a parlamenti pártok elnökeivel. Ismert: Medgyessy Péter miniszterelnök hétfői országértékelő beszédében azt kezdeményezte, a frakciók állítsanak közös európai parlamenti (EP-) listát, az államfőt 2005-től válasszák közvetlenül, a törvényhozás létszáma pedig csökkenjen 250 főre. Kovács szerint nyitott kérdés, hogyan osztanák el a pártok a listát, kinek hány helye lenne és ki hányadik helyre kerülne. Az MSZP-nek van ezekről a kérdésekről elképzelése, ám ezt csak az egyeztetésen fedik fel. Arra a kérdésre, hogy az SZDSZ elutasítása miatt látják-e értelmét egy hárompárti listának, elmondta: a szabad demokraták álláspontját a tárgyalóasztalnál szeretné meghallgatni, addig semmilyen találgatásba nem bocsátkozik. A pártelnök a közös listát ért nemzetközi kritikákra azzal válaszolt, hogy az Európai Néppárt alelnökének furcsa fogalmai vannak a demokráciáról, reflexből antidemokratikusnak minősít minden MSZP-kezdeményezést. Kérdésünkre, miszerint az Európai Parlament szocialista frakciójának alelnöke, Hannes Swoboda szerint sem demokratikus kezdeményezésről van szó, kifejtette: meglepné, ha az alelnök ezt mondaná, majd személyesen fogja őt megkeresni. – Nem hiszem, hogy Swoboda ezt mondta, vagy ha igen, akkor nem ismeri a javaslat lényegét – mondta Kovács László. Hozzátette: sem a nagykoalíció, sem a közös lista nem antidemokratikus. Közölte azt is: az MSZP egyetért a kisebb parlamentre és a köztársasági elnök közvetlen választására vonatkozó javaslatokkal is. Ezekről a kérdésekről Szili Katalin házelnök kezdeményez hamarosan négypárti egyeztetést.
Orbán Viktor szerint „Magyarország miniszterelnökének jár két nap, hogy kifejthesse ezt a demokráciában szokatlan, a választókat kikapcsoló, nemzetközi szinten visszatetszést keltő javaslatát”. A volt kormányfő ezért kéri a szocialistákat, hogy a konkrét, részletes elképzeléseket küldjék el a Fidesznek, ezeket hozzák nyilvánosságra. Orbán csütörtökön nem tud jelen lenni a Kovács László által kezdeményezett négypárti megbeszélésen, mert hivatalos úton Athénban tartózkodik. Ígérete szerint visszatérte után válaszol a kezdeményezésre. – Nem új a pártok közös listaállításának gondolata – mondta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője a képviselőcsoport ülésén. – Ezt először Vorosilov szovjet marsall vetette fel 1945 késő őszén, amelyet végül Tildy Zoltán akkori miniszterelnöknek sikerült megakadályoznia. A közvetlen köztársaságielnök-választásra vonatkozó indítvány kapcsán utalt arra: erről a választópolgárok tizenöt évvel ezelőtt már döntöttek. A kormányfő évértékelő beszédét az ülés zárt részében is elemezték. Úgy tudjuk, a képviselőcsoportban az az általános vélemény, hogy a Fidesznek rövidesen határozott elutasító választ kell adnia a közös listaállításra. A miniszterelnök javaslatát ugyanis kommunikációs trükknek, „gumicsontnak” tekintik, amely arra jó, hogy elterelje a társadalom figyelmét a valós problémákról.
– Az SZDSZ-nek semmilyen kifogása nincs a formálódó Fidesz–MSZP közös EP-listával kapcsolatban, de nem kívánjuk megfosztani a liberális szavazókat attól, hogy szabadon kinyilvánítsák véleményüket a választásokon. Az SZDSZ önállóan indul a választásokon – közölte Kuncze Gábor SZDSZ-elnök annak kapcsán, hogy hétfőn Orbán Viktor volt miniszterelnök azt mondta: szokatlan és meglepő megoldásokat javasolt Medgyessy Péter „de mivel miniszterelnök tette, érdemes elgondolkodni rajta”.
Az MDF elvetette a közös EP-lista állításának lehetőségét. Dávid Ibolya pártelnök közölte: a kisebb létszámú parlamentről és a köztársasági elnök közvetlen választásáról azonban alkotmányos keretek között tárgyalhatnak. Jelezte, részt vesz a négypárti egyeztetésen.
Tegnap Medgyessy Péter részt vett az Albertfalvai Polgárok Körének rendezvényén, ahol kijelentette: azért tett javaslatot közös EP-listára, hogy az ország megmutassa az uniónak, nem a veszekedést, a vitát visszük be, hanem azt a nemzeti egységet, amely lehetőséget teremt számunkra, hogy tiszteljenek bennünket. Az államfő közvetlen választásáról azt mondta: az államfő küldetése a nemzet érdekeinek képviselete, amelyből az következik, hogy az emberek a köztársaság elnökét közvetlenül akarják megválasztani. A parlament általi választással kapcsolatban úgy vélte: az egy pártok által kötött paktum eredménye volt, amelynek már lejárt az ideje. Kérdésre azt mondta: tudta, hogy az SZDSZ nem fog pozitívan hozzáállni a javaslathoz.
– Tudomásul kell venni, hogy az SZDSZ nem az MSZP fiókja, hanem saját identitása van – fogalmazott.




Döbbenet külföldön

Jürgen Köppen, az EU magyarországi nagykövete meglepőnek, az uniós gyakorlatban példátlannak nevezte Medgyessy Péter miniszterelnök hétfői javaslatát a közös európai parlamenti listaállításról. – Nem tudok arról, hogy a múltban bármely tagország gyakorlatában lett volna példa erre – tette hozzá. Hangsúlyozta, ez belpolitikai kérdés, amit nem kíván bővebben kommentálni.

Wim van Welzen, az Európai Néppárt alelnöke szerint a javaslat a régi kommunista rendszerből származik. A politikus úgy fogalmazott: Medgyessy Péter indítványa a demokrácia halálával ér fel. – Őszintén szólva nem akartam hinni a fülemnek, amikor hallottam a javaslatot. Azt vártam és azt reméltem, hogy a magyar miniszterelnök megértette, mi a demokrácia. Ennek a javaslatnak azonban semmi köze a demokráciához, ez a javaslat a régi kommunista rendszerből származik – fogalmazott.

Hannes SWoboda, az Európai Parlament szocialista frakciójának alelnöke megvalósíthatatlannak nevezte Medgyessy Péter közös listaállítási javaslatát. Elmondta: nem lehet kiiktatni a versenyt, az embereknek szavazniuk kell a különböző pártokra, elképzelésekre és személyiségekre. – Ezért tehát nem működne a dolog. Sem az európai választásokban, sem a nemzeti választásokban, hiszen ellentmond a demokráciának. A választásnak szabadnak kell lennie, nem pedig előre eldöntött alku szerint kell történnie – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.