Kiemelten fontos szerepet tölt be a Budapesti Értéktőzsde a magyar gazdaságpolitikában, elég például a vállalati finanszírozásra gondolni.
– Ehhez azonban a lakossági befektetők részéről érkező tőkeáramlására is szükség van – mondta Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Tóth Tiborral, a Budapesti Értéktőzsde nemrég hivatalba lépő vezérigazgatójával közösen megrendezett, ünnepi BÉT-kereskedésindító becsengetési eseményen, amiről a Világgazdság írt.
A jegybankelnök elmondta, a fejlődéshez forrásokra van szükség, a tőzsde pedig annak a színtere, ahol megtakarításból befektetések lesznek. Minden gazdaságnak szüksége van olyan alapvető eszközökre, amelyek krízishelyzetekben is elérhetők, ez az egészségügyben, az energiaellátásban és a tőkepiaci forráskezelés terén egyaránt igaz, az utóbbi például a vámháború okozta kiszámíthatatlanságban is támaszt nyújt a magyar gazdaságnak.
Hazai forrásokra, hazai beruházásokra hatalmas szükség van, ez itthon is így van, és nem is lesz máshogy. Elemi érdekünk, hogy a magyar megtakarítások a magyar vállalatokat erősítsék
– emelte ki Varga Mihály.
Szavai szerint a gazdaságban minden a bizalomra épül, ha ez megvan, jön vele a beruházási kedv is. Amiben bízunk, annak hitelt adunk. A számok azt mutatják, ez a bizalom a BÉT irányába egyre erősebb, a magyar lakosság részvényállománya egy évtized alatt többszörösére nőtt, felzárkózva ezzel az európai átlaghoz. A BUX index az elmúlt két évben a duplájára nőtt ennek köszönhetően, a BUMIX pedig még erősebb, 150 százalék feletti teljesítményt mutatott, aláhúzva ezzel a befektetők BÉT iránti bizalmát – emelte ki Varga Mihály.
A tőzsdének is keresnie kell azokat a régiós partnereket, akikkel közösen magasabb szintre tudják emelni működésüket. A következő években erre is nagy figyelmet kell majd fordítsunk – zárta beszédét Varga Mihály.
Tóth Tibor beszédében kiemelte, a Draghi-jelentésből kiderült, hogy a kontinens legnagyobb versenyhátránya a relatíve gyenge, koordinálatlan tőkepiac, ami Amerikában ennek szöges ellentéte. Az elsődleges feladat ezért a kontinens tőzsdéinek fejlesztése és erősítése, hogy felvehessük a versenyt az amerikai részvénypiacokkal.
Én nem hiszek a tőkepiaci unióban, de a koordináció és a regionális együttműködések segíthetnek a közös fejlődés elősegítésében
– emelte ki Tóth Tibor.