A kosdi templom nyolc évszázada

Ludwig Emil
2004. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kosd Váctól egyórányi járásra, bekötőút végén, a cementgyár kőfejtőjeként fogyatkozó Naszály-hegy déli lábánál fekszik. A Pest és Nógrád megye határán található, ma kétezer lelkes falu az 1199 és 1212 közötti években lett – királyi adományozás révén – a váci püspökség birtoka (és maradt egészen a XVIII. század végéig). Boleszló püspök II. Endre (1205–1235) bizalmi embere, a király fiának – a későbbi IV. Bélának – keresztapja volt, így korántsem véletlen, hogy Kosd templomát Endre szentté avatott leánya, a türingiai Erzsébet hercegnő tiszteletére alapították. Az építkezés Boleszló utódja, a nagy tekintélyű Bereck püspök hivatali idejére, 1221 és 1235 közé esett, ekkor keletkezett a 10 méter széles hajóból és félköríves, keletelt szentélyből álló, 18 méter hosszú első templom.
A tatárjárás krónikájából ismerjük a váci püspökvár és a város siralmas pusztulását. Alighanem ugyanez lett a sorsa a közeli Kosdnak is. 1241 után csak jó két évtizeddel, Fülöp püspöksége (1262–1278) idején épült újjá a templom. Ez a második Szent Erzsébet-egyház a korábbitól pár méterrel keletebbre állt, sarkain támpilléres, szentély nélküli teremként, déli oldalán előcsarnokkal. A XV. században – az eredeti szélesség megtartásával – szabályos, sokszögzáródású gótikus templom épült a korábbiak helyébe.
Erről az egész építéstörténetről azonban az 1970-es évekig vajmi keveset tudhattunk, a műemlékjegyzékben is barokként szerepelt a kosdi templom. Reprezentatív, tornyos nyugati homlokzata, amelyet Migazzi püspök megrendelésére a váci székesegyház építőmesterei 1777-re készítettek el, teljesen elleplezte a hosszú hajó falai mögött rejtőzködő középkori részleteket. Az 1974-ben megkezdett régészeti feltárás hozta napvilágra a XIII. század első harmadától az 1400-as évek utolsó harmadáig történt építkezések részleteit: a déli fal román és kora gótikus stílusú, festett ablakait; az északi hajófél csúcsíves kápolnájának maradványait és az érett gótikus, faragott ablaknyílások sorát. A déli fal derekánál egy későbbi keletű támpillér mögül előkerült a templom XV. századi formát mutató kőkeretes kapuzata is. A falkutatást vezető régész, Kozák Károly hívta fel a figyelmet az Anjou-kori építési periódusok nagystílű mivoltára, ami a püspöki székváros, a központi fekvésű Nógrád megye főúri birtokai és a közeli felső-magyarországi bányavárosok együttes hatásáról tanúskodik.
A virágzó feudális korszaknak előbb a husziták, majd a törökök támadásai vetettek véget. Kosdot 1460 táján a cseh Giskra zsoldosai, 1526 után Szulejmán szultán portyázói perzselték fel, tönkretéve a templomot is. 1544 és 1595 között a meghódolt környék a váci török nahije (adókerület) alá tartozott. A falu maradék lakossága áttért a református hitre, a püspökség csak a felszabadulás után (1690-től) szerzett érvényt régi birtokjogának. Ezzel kezdődött a templom barokk művészeti korszaka, amelyet az elegáns külsőn kívül a belső díszítések és a berendezési tárgyak is szemléltetnek, köztük egy 1766-ban faragott, szép Szent Erzsébet-oltárszobor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.