Sok idő, immáron két és fél év telt el azóta, hogy az Amerikát ért támadás után az akkor még több tekintetben is sokkal egységesebb képet mutató nyugati világ háborút hirdetett a terrorizmus ellen, a diadalmas vég ma mégis távolabbinak tűnik, mint valaha. Pedig a 2001. szeptember 11-i sokk után mindössze huszonhat nap kellett, s a szövetséges csapatok már a terrorizmus melegágyának tartott Afganisztánban küzdöttek a világbékéért. A Washington szócsövein világgá kürtölt hangzatos szavak akkor azt sugallták, az ázsiai országban menedéket lelt „gonoszok” kifüstölésével a „jók” elsöprő győzelmet aratnak, Afganisztán pedig mindezen küzdelem egyfajta modernkori jelké-pévé válik majd. Utóbbi a jelek szerint teljesült is, hiszen a várakozásokkal ellentétben az egykor tálibok uralta országban éppúgy nem sikerült véget vetni az ijesztő káosznak, mint ahogy Afganisztán határain túl is csak nőttön-nőtt a bizonytalanság.
A megszálló erők a Kabulon kívül eső területeket gyakorlatilag máig képtelenek ellenőrizni, a lakosság változatlanul nyomorog, a közállapotokat pedig mi sem jellemzi jobban, mint hogy az ország közel 16 millió lakosa közül hivatalosan alig másfél milliót sikerült eddig jegyzékbe venni. Emiatt ráadásul a békefolyamat szempontjából sem mellékes, eredetileg nyárra tervezett elnök- és parlamenti választásokat is őszre kellett halasztani. A konfliktus vészes elhúzódása miatti aggodalmakat pedig az sem enyhíti, hogy Washington úgy döntött, a 11 ezer jelenleg Afganisztánban állomásozó katonák mellé újabb tengerészgyalogosokat küld a térségbe.
Érthetőek hát a Nyugat-barátsága miatt sokak által bábnak tekintett, s tán ezért nem egyszer a terroristák célkeresztjébe került Hamid Karzai afgán elnök szavai, aki Berlinben tegnap úgy fogalmazott, hogy a problémák túlságosan nagyok, semhogy hazája egyedül meg tudna birkózni velük. A terrorizmus elleni harccal elfoglalt rendteremtők manapság mégis gyakran feledkeznek meg számos regionális problémáról. Afganisztán kapcsán ma már ritkán hallani az amerikai vizeket jelenleg kevésbé zavaró drogbárók hatalmáról, pedig ezek a tartományi hadurak a máig az országban tanyázó fanatikus tálibokon kívül szintén azok közé tartoznak, akik nem érdekeltek a béke gyors beköszöntében.

Halálos motorbaleset történt az M3-ason – fotók