Vasárnap egyhangúlag amellett döntött az ENSZ Biztonsági Tanácsa , hogy három hónapra nemzetközi katonai erőt küld Haitira. A BT határozata értelmében a kontingens a rendet állítja helyre, és felügyeli a szigetországban, ahol az elmúlt hetek zavargásai nyomán vasárnap lemondott Jean-Bertrand Aristide elnök, majd elhagyta Haitit.
A szigetország volt elnöke mindeközben megérkezett a Közép-afrikai Köztársaságba. Az Aristide-et és feleségét szállító polgári repülőgép tegnap reggel szállt le az ország fővárosa, Bangui repülőterén. Az afrikai ország egyik tisztségviselője közölte, hogy Aristide várhatóan néhány napot tölt náluk, majd a száműzetése helyszínéül választott Dél-afrikai Köztársaságba utazik tovább.
A Dél-afrikai Köztársaság külügyminisztériumának nyilatkozata ugyanakkor azt közli: nem tudnak arról, hogy az országba érkezne a lemondott haiti elnök. Korábban Panama és Costa Rica is felajánlotta, hogy átmenetileg befogadja a volt államfőt, Aristide azonban a hírek szerint nem kívánt élni egyik ajánlattal sem.
Érdekes hírekkel szolgált ez idő alatt a Liberation; a francia lap szerint ugyanis a hivatalos közlésekkel ellentétben a haiti elnök nem jószántából döntött a távozás mellett, hanem amerikai tengerészgyalogosok, fegyverrel a kézben kényszerítették az ország elhagyására.
A port-au-prince-i elnöki palota házmestere a párizsi liberális újság két tudósítójának elmondta, hogy vasárnapra virradóra, hajnali két óra tájban helikopteren érkezett amerikai tengerészgyalogosok hatoltak be az épületbe, és fegyvert szegezve rá bírták rá az elnököt, hogy hagyja el az országot. Aristide eleinte tiltakozott, de nem volt választása – derült ki a beszámolóból.

Szijjártó Péter: Magyarország és Svájc együtt áll ki a béketárgyalások sikeréért