Legalább ötvennyolc halottja volt kórházi források szerint a Musza el-Kázim imám nevét viselő szentélynél történt robbanásnak az iraki fővárosban, melyet valószínűleg aknák okoztak. A hatalmas robbanás – egyes források szerint több detonáció – Bagdad egyik síita negyedében történt. Egyes források több száz sérültet említettek, sokaknak súlyos az állapota. Csak a szentélyből nyolc halottat és huszonöt sérültet hoztak ki. A robbanás körzetét a rendőrök lezárták.
A közép-iraki Kerbalában történt reggeli robbanások következtében legkevesebb nyolcvanöt ember vesztette életét. A robbanást a rendőrség közlése szerint rakéták okozhatták. A korábbi jelentések arról szóltak, hogy pokolgépek okoztak mintegy tíz detonációt a síiták Bagdadtól nyolcvan kilométerre délre fekvő szent városában, az ásúra gyászünnephez kapcsolódó zarándoklat idején. Szemtanúk szerint a robbanás körzetében minden csupa vér volt, és leszakadt emberi végtagokat lehetett látni. A sebesültek száma itt is meghaladja a százat.
*
Voltak olyan, szemtanúktól származó értesülések is, amelyek szerint a robbantásokat öngyilkos merénylők hajtották végre. Varsóban a lengyel hadsereg vezérkarának szóvivője viszont azt közölte, hogy a merénylet helyszínén rajtakaptak két terroristát. Kerbala a lengyel katonai parancsnokság alatti övezetben fekszik.
Nem múlt el nap a megszálló erőket ért támadás nélkül, hiszen még a pusztító merényleteket megelőzően amerikai katonákat szállító járműre dobtak gránátot. A támadás az iraki főváros keleti részén történt, ahol egy hídról az alatta elhaladó amerikai katonai konvoj egyik Humvee típusú terepjárójára házi készítésű pokolgépet dobtak. A robbanás szétroncsolta a járművet, egy amerikai katona meghalt, egy másikat súlyos állapotban szállítottak kórházba – közölte az amerikai hadsereg illetékese.
Ugyancsak Bagdadban hárman könnyebben megsérültek az al-Dzsazíra arab televíziós csatorna forgatócsoportjából, miután gépkocsijuk alatt egy út mentén elhelyezett pokolgép robbant fel. Mint az al-Dzsazíra szóvivője közölte, a három sérültet kórházba szállították, de hamarosan kiengedték őket. A szóvivő szerint egyelőre nem tudni, hogy szándékosan akarták-e felrobbantani a műholdas tévécsatorna munkatársait. Az iraki ideiglenes kormányzótanács már többször megakadályozta az al-Dzsazíra riportereinek bejutását a kormányhivatalokba, mivel riportjaikban rossz fényben tüntették fel tisztviselőiket.
Szintén a síita muzulmánok ellen irányult viszont az a pakisztáni merénylet, mely legkevesebb 41 ember halálát s száznál több sérülését okozta. A támadást ismeretlen fegyveresek hajtották végre tegnap az ország nyugati részén fekvő Kvetta városában. Az áldozatok szintén az ásúra síita muzulmán ünnep résztevői voltak. A merényletet a rendőrség közlése szerint a beludzsisztáni tartományi székhely egyik sűrűn lakott negyedében hajtották végre. Néhány órával a lövöldözés és az azt kísérő robbanás után Sejk Rasid Ahmed tájékoztatási miniszter 41 halálos áldozatról számolt be a fővárosból, Iszlámábádból adott nyilatkozatában. Kvetta központi állami kórházának főigazgatója előzőleg úgy nyilatkozott: „Hat holttestet hoztak be hozzánk és mintegy 20-25 sebesültet, mindannyiukat lőtt sebekkel.” Egy helyi újságíró szerint a kvettai lövöldözés után egy robbanás is történt. Egy másik helyszíni tudósító több, feltételezhetően öngyilkos merénylők által okozott robbanásról beszélt. A kórházi források adataitól való eltérés feltehetően abból fakad, hogy a robbanás is számos áldozatot követelt.
A gyilkos támadás után a feldühödött síiták zavargást kezdtek, üzleteket gyújtottak fel Kvettában, a hatóságok ezért kijárási tilalmat rendeltek el a nagyvárosban. Egy rendőrségi tisztségviselő szerint a mészárlás után városszerte lövések dördültek el, s „a helyzet nagyon rossz” – tette hozzá.
***
Korbácsok ünnepe
Tegnap mintegy kétmillió hívő érkezett Kerbalába, a síita iszlám szent városába, hogy megemlékezzen az asúra ünnepen Huszein imám haláláról. Mohamed próféta unokáját 680-ban Jazid kalifa csapatai ölték meg, erre emlékezve a hívők láncokkal és korbácsokkal ütik a testüket, fejüket késekkel, kardokkal sebzik meg. A kívülálló szemével „vérfürdőt” rendeznek, a sebesülések miatt pedig többen elájulnak. Az esemény közvetve elősegítette az iszlám síita és szunnita ágának szétválását, a kisebbségi síiták mindenesetre az irányzat születését erre az eseményre vezetik vissza. Az évszázadok óta tartott megemlékezést a modern korban óriási biztonsági készültség közepette tartják, ám rendszerint így is előfordulnak halálesetek. A mostani eseményben különös kockázatot jelentett a háború után kialakult helyzet, ugyanis a Szaddám Huszein idejében keményen büntetett, így kordában tartott síita–szunnita ellenségeskedés újból lángra kapott, vélik elemzők. Ezért elképzelhető, hogy a mostani robbantásoknak akár vallási töltete is lehetett. A síita irányzatot követő Irán mindenesetre azonnal szomszédja segítségére segített, s iráni belügyi források szerint a határ mentén készültségbe helyezték a mentőket, a kórházakat, hogy a határon átszállítandó sebesülteket fogadják.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok