Ki az úr a szemétdombon?

Egy hónap múlva újraegyesül hazánk és az Európai Unió. Olyasmi történik most velünk, mint amikor rég elvált házastársak újra összeházasodnak, hiszen éltünk mi már együtt szép hosszú ideig, jóban-rosszban. Úgy mondják – hallottuk eleget –, bebútorozunk az Európa-házba, márpedig régi szokás szerint a házasulónak ilyenkor hozománnyal illik érkeznie. Lássuk hát, mit viszünk magunkkal május elsején a mi kis 93 ezer négyzetkilométernyi, tízmillió lelkes, 1004 esztendős államunkkal együtt.

Joó István
2004. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajnos, a mostantól már huszonöt országra kiterjedő közösséget nem túlzottan érdeklik a mi különös történelmi és lelki értékeink, például az, hogy államalapító uralkodónkat, István királyt a római katolikus anyaszentegyház szentjeként is tisztelik. Az unió a szakrális, szellemi javaknál előbbre helyezi a kölcsönös materiális előnyöket. No de, hál’ istennek, mi anyagiakban sem szenvedünk hiányt. Sőt, a fölöslegünkből, levetett holmijainkból bőven jut másoknak is.
Az individuális motorizáció sok évtizedes áldásaként például jó hárommillió személyautó futkározik az útjainkon, ezek elhasznált gumikerekeinek, tönkrement akkumulátorainak, műanyag kárpitjainak – egyáltalán a falusi kertekben, víkendtelkeken, árokpartokon, erdőkben szanaszét heverő roncsoknak – szakszerű, környezetkímélő tárolása, lebontása és lehetséges újrahasznosítása megoldatlan. Nem szólva a haszonjárművekről, buszokról és egyéb munkagépekről, amelyek roncstömege, a talajba jutott üzem- és kenőanyaga még sokkal több. De ugyanez vonatkozik a nálunk világszerte példátlan mértékben elterjedt zsebtelefonokra és áramforrásaikra: az ez idő szerint már több mint nyolcmillió mobilkészülék szinte minden alkatrésze veszélyes hulladék, ahogy a Magyarországon ismeretlen számban üzemelő vagy leselejtezett számítógépeké és kiegészítő egységeiké is. A játékszerektől a fotócikkeken, a rádió-, kazetta-, CD-walkmaneken, kvarcórákon és telefonokon át a tévé-távirányítókig szinten minden elektronikus ketyere alkálifémelemmel működik, ám az elhasznált áramforrások megbízható begyűjtése és feldolgozása sincs megoldva. Hála a rendszerváltást követően kialakult tömegfogyasztási trendinek, ma már egy átlagos napon Magyarországon is pár százezernyi plasztikflakonba és/vagy alumíniumdobozva csomagolt üdítőitalt és sört fogyasztunk el, a göngyöleg azonban – szervezett szelektív hulladékbegyűjtés híján – szinte egészében a szemétben landol.
Illetve: ez még szép is lenne! Ilyenkor, kora tavasszal, amikor a szántóföldek még barnállanak, és az erdők alján még nem zöldült ki a mindent jótékonyan eltakaró gaz, ilyenkor lehet igazán látni, milyen mérhetetlen mennyiségű szemét borít el mindent. Az országutak széle, a vasúti töltések oldala mindenütt tele van eldobált hulladékkal, illegálisan lerakott építési törmelékkel és egyéb mocsokkal. Sok helyütt felismerni tartalmukról a vendéglátóhelyekről származó, autóból kidobott szemeteszsákokat. A hanyagul kezelt kommunális lerakóhelyekről a szél felkapja a mocskos papírt és a könnyű műanyagokat, s akár egy négyzetkilométernyi területet teleszór velük. Szörnyű látvány az ilyen mező. A főváros pereme és a környező települések – beleértve a legdrágább ingatlanok és az új lakóparkok övezeteit – nyugati szemmel nézve elképesztően koszosak. Ezt a szinte mindent beborító szemetet már aligha lehet egyszeri tavaszi kampánnyal, iskolai mozgósítással, ingyen diákmunkával öszszeszedni. Ez is jön majd velünk, hozomány gyanánt, a brüsszeli központú Európa-házba.
Amint a botrányos állapotú, keréktörő közútjainkat, járdáinkat, a gondozatlan, elgazosodott parkjainkat, az irdatlan mennyiségű kutyapiszkot is magunkkal visszük az új közösségbe, a lepusztult metróval, a mocskos aluljárókkal, az agyonfestékezett házakkal, a törött üvegű telefonfülkékkel, az utóbbi években épült ronda középületeinkkel és minden vizuális környezetszennyünkkel együtt. Ez utóbbiakat méltán tekinthetnénk az amúgy is Brüszszelbe készülő Demszky Gábor főpolgármester személyes nászajándékának.

A természet brutális károsítása azonban nem áll meg a települések közigazgatási határánál. Megdöbbentő látványt nyújtanak a budai hegyvidéken, a Dunakanyar legszebb tájain a már erdő borította hegyek koronájáig felnyomuló építkezések. A jelek szerint senki és semmi nem tudja meggátolni az önző, magamutogató kivagyiak szerzési vágyát; a villák proletárjait mintha az asztal körül kergetnék, ha nem a nagymarosi panoráma tetején lakoznának. Ugyanakkor legszebb parkerdőinkben – köztük az úgymond szakrális Pilisben – ott lapulnak a fák tövében a kibelezett hűtőszekrények, gáztűzhelyek és tévékészülékek, és még jó, ha nem oszladozó állattetemek, mint a minap – a szintén divatos lakóhelynek számító – Biatorbágy határában lévő horgásztónál felfedezett kétszáz kutyadög.
Az állami hatóságok, önkormányzati testületek és a környezetvédelemért felelős szakhatóságok nemtörődömsége minálunk különösen harmonikus viszonyban áll a lakosság jó részének közönyével és bunkóságával. A főváros egyes részein már sok évvel ezelőtt elhelyeztek háztartási hulladék szelektív gyűjtésére szoktató konténereket, ám sokan a színes és fehér üvegek részére szolgáló rekeszekbe is használt pelenkát, mocskos rongyokat gyömöszöltek. A papír újrahasznosítását célzó gyűjtés is elsorvadni látszik. Viszont megyünk a lakodalomba május elsején mindnyájan, egyszerű mezei szemetelő polgárok és mindazok az illetékesek, akiknek mulasztása miatt itt tartunk. Akiknek trehánysága miatt például az ország legnagyobb szemétégetője, a rákospalotai már egy jó évtizede gyakorlatilag szakhatósági engedély nélkül üzemelhet. Az ízléstelenség, igénytelenség, a pazarló és önző életfelfogás és magatartás rendszer- és pártsemleges, egyaránt jellemző egyénekre és közösségekre. Vajon milyen szemmel fognak nézni bennünket az Európa-ház eddig nagyobb tisztasághoz szokott lakói?
Különös hulladékfajta a sitt. Nem rendszeresen keletkezik a háztartásokban, hanem alkalmilag. Már kis mennyiségben is tekintélyes súlya van, és nagyon makacs: nem bomlik el. Kukákba tilos borogatni, a kommunális hulladék elszállításának rendszerébe – Magyarországon – nem tartozik bele. Lomtalanításkor sem viszik el. Ezért, amikor valaki építkezik, lakást újít fel, a törmeléktől úgy szabadulhat meg szabályosan, ha konténert rendel a ház elé, borsos áron. Ne áltassuk magunkat: ha a konténeres vállalkozó alacsony tarifával dolgozik, biztos, hogy nem legális, azaz fizetős lerakóba viszi… Kiborítja egy erdőszélre vagy út menti árokba, patakba.
Ha a törmelék befér a magánautó hátuljába, akkor az építtető maga is „átalakíthatja” ilyenformán a természetet. Netán jóérzésű a sittkupac eredeti tulajdonosa? Akkor elviheti olyan lerakóhelyre, ahol ilyen hulladékot fogadnak – már ha telik lerakási díjra, és főleg benzinpénzre. Például a budai kerületekből elkocsikázhatunk sajátos terhünkkel Pilisvörösvárra, a már nem működő agyagbányába – kész kirándulás!
Mert ne gondoljuk, hogy egy közönséges budapesti hulladékudvar – a szelektív hulladékgyűjtés „fellegvára” – enged lerakni inert, azaz kémiai reakcióba nem lépő szemetet. A Budapesten újabban megjelenő úgynevezett hulladékszigeteken szintén nincs keresnivalónk a sittel. A Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. kihelyezett edényeiben csak a műanyagot, az üveget és a papírt gyűjti. Ezek minősülnek ugyanis újrahasznosíthatónak – ámbár betontörmelékből is lehetne másodnyersanyagot készíteni az építőipar számára.
A le nem bomló törmelék tehát mostohagyermeke a hulladékgazdálkodásnak, ez a pucér valóság. Ami látható is lett a hó elolvadásával. Ráadásul megkezdődtek az idei építkezések, felújító-átalakító munkálatok, így az inert hulladék tovább gyarmatosítja Budapest felbecsülhetetlen értékű zöldfelületeit, elcsúfítva a város közeli kirándulóhelyek kiindulópontjait.
A legfeltűnőbb ilyen szennyezés talán a budai hegyekkel-dombokkal rendelkező, vagy azokkal határos kerületeket éri. Ki vetett mostanában pillantást a Budakeszi útról nyíló, a János-hegy (XII. kerület) és a Nagy-Hárs-hegy közvetlen szomszédságában lévő Szépjuhászné út (II. kerület) tájékára? Vagy – délebbre – a Kamaraerdő (XI. kerület) környékére, útszéleire? Pesthidegkúttól Budafokig ugyanaz a probléma. A látvány csak annyira festői, amennyire az üres és horpadt festékesdobozok tömkelege annak számít.
A kerületek illetékesei elismerik, hogy évről évre nő a gazdátlan sittmennyiség. Hangyál Imre, a II. kerületi polgármesteri hivatal műszaki irodájának vezetője hozzáfűzi, az illegális hulladéklerakatok harminc százaléka építési törmelék. Vajon ennyire nincs pénzük jogkövetésre a lakosoknak? Hangyál Imre cáfolatként rámutat, hogy a főváros legértékesebb területén lakók – fordítsuk le köznyelvre: az újgazdagok – azok, akik a legtöbb szemetet terítik! Például ezért csúf látvány a II. kerületben a Pálvölgyi-cseppkőbarlang fölötti Pálvölgyi út. De túl romantikus lelkeknek nem ajánlatos ibolyát szedni a Hűvösvölgyi és a Nagykovácsi út környékén, a Mária-, illetve a Tök-hegyen sem.
Ennek az önkormányzatnak évi nyolcmilliója van a tüneti kezelésre, vagyis arra, hogy lakossági, hatósági jelzés nyomán a közmunkások fellapátolják, a fuvarozók pedig elszállítsák a szemetet. Mármint azok a vállalkozók, akikkel a kerület éves szerződést köt. A konténeres szállítók köbméterenkénti árajánlata a sitt eltüntetésére 2–4000 forint.
Sajátos hivatali filozófia a „rávárás”. Ez azt jelenti, hogy – amint azt mindenki jól látja – nem nyomban az észlelés után intézkedik a hivatal a csúf lerakat felszámolásáról, mondván, a gyors ügyintézéssel az illegális szemetelőket arról győznék meg, hogy ugyanoda érdemes borítani a hulladékot máskor is. A műszaki iroda vezetője elmondja még: hét végi járőrszolgálat felállítását fontolgatják az érzékeny területeken, mert leginkább a munkaszüneti napokon, amikor nem találkozni rendőrrel, közterület-felügyelővel, kerül ki a hulladék java.
Beszédes adat, hogy az egyik leghatalmasabb kerület, a XI. tavaly húsz-, idén harmincmilliót irányzott elő a sitt és egyéb illegális hulladék megelőzésére, illetve a már lerakott törmelékdombok konténeres elszállítására. Miért ne lehetne több konténert kihelyezni, amint azt Ausztriában teszik? (Ott ráadásul – úgy tudni – ingyen viszik el az építkező polgárok inert hulladékát.) Egerszegi Andrea, a kerület városüzemeltetési osztályának vezetője fő ellenérvként a pénzszűkét említi. Egyébként a kerület határában elhelyezett konténerekbe állítólag így is túl sok budafoki, budaörsi hulladék kerül.
Az osztályvezetőnek az a véleménye, hogy mindenekelőtt a lakosság jogkövető magatartásának kellene megszilárdulnia. Hiszen az építési és egyéb hulladékuk kezeléséért ők a felelősek. Tehát: a felújítás vagy építkezés költségébe a törmelék elszállítása belekalkulálandó. Más kérdés, hogy a jogkövetést, környezettudatosságot nem túlzottan erősítik a jogszabályok. Még a vétők szelíd kipellengérezése is nehéz, nemhogy bírságolása. Például adatvédelmi okokból a XI. kerület Újbuda című újságja nem közölhet fényképet arról, aki a fotó tanúsága szerint éppen sittet rakott le a zöldbe.
A Hulladék Munkaszövetség is azt gondolja, úgy kellene változtatni a jogszabályokon, hogy a tiltásnak érvényt lehessen szerezni. Nyugaton a bírság nemcsak tettenérés, hanem már ráutaló jelek alapján is kiszabható a szennyezőkre. Rozgonyi Zoltán, a Humusz munkatársa azt sürgeti, hogy létesüljenek olyan fővárosi kezelésű hulladékudvarok, amelyek végre fogadják – méghozzá ingyenesen – az építési törmeléket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.