Tegnap fél tizenegykor Hegyeshalomnál, a kamionforgalmi átkelőnél lépte át a magyar határt a Kulcsár Attilát szállító autókonvoj, az exbrókert később egy lesötétített rendőrségi mikrobuszban a Gyorskocsi utcai fogdába vitték, ahol megkezdték gyanúsítotti kihallgatását. A Nemzetbiztonsági Hivatal illetékesétől megtudtuk, hogy a titkosszolgálatoknak „nem volt semmilyen feladatuk a hazaszállítás során”.
Bánáti János, a gyanúsított védője bejelentette: ügyfele nem kívánt vallomást tenni. A jogász közölte azt is, hogy a kihallgatás során a nyomozó hatóság írásban ismertette a gyanút, ami öt oldal terjedelmű. Bánáti szerint ebből is látszik, hogy egy „nagyon összetett ügyről van szó”. A kihallgatást a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság nyomozói folytatták le, azon Bánátin kívül az ügyész is részt vett. Az ügyvéd az MTI-nek elmondta: a jogi elkövetési érték körülbelül 10 milliárd forint, tehát ennyi lehet a sikkasztással okozott kár. Az őrizetbe vételről szóló határozatot átadták Kulcsár Attilának, pár órával később pedig döntöttek a gyanúsított előzetes letartóztatásba helyezéséről. Kulcsár és védője a letartóztatás tényét tudomásul vette, de a döntés indoklása miatt fellebbezést jelentett be, így a végzés nem jogerős. Garamvölgyi László szerint jelentősen nem hátráltatja a nyomozást, hogy a volt befektetési tanácsadó egyelőre nem tett vallomást, ez a körülmény egyébként nem lepte meg a rendőrséget.
– A Fidesz örül annak, hogy kilenc hónap elteltével Kulcsár viszszatért Magyarországra, továbbra sem tisztázott ugyanakkor, hogyan hagyhatta el az országot – nyilatkozta lapunknak Demeter Ervin.
*
A bankbotrányt vizsgáló bizottság elnöke az exbróker korábbi nyilatkozataira utalva felhívta a figyelmet arra, hogy kinntartózkodása alatt a gyanúsított magatartása gyökeres változáson ment keresztül: korábban együtt kívánt működni a hatóságokkal, most pedig megtagadja ezt. A politikus szerint meg kell találni a felelősöket, akik így alakították a történéseket.
A K&H Equities Rt. volt alkuszát tavaly július 17-én vették őrizetbe a bécsi operaház előtt, majd az osztrák hatóságok engedély nélküli banki tevékenység és hamis dokumentumok felhasználása jogcímén adták át a magyar szerveknek. A K&H brókercégénél már 2001-től kezdve történtek pénzügyi visszaélések, az ügy elsősorban azért kapott politikai színezetet, mert a Medgyessy-kormány hatalomra kerülése után állami pénzeket is elsikkasztottak. Demeter Ervin a napokban bejelentette: a bűncselekményt tudatos gazdasági döntések készítették elő. A politikus leszögezte: megállapítható, hogy az exbróker tranzakcióihoz az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. átmenetileg szabad 16 és a Betonút Rt. útépítésre előlegként kapott nyolcmilliárd forintját is felhasználták az elkövetők. Kiderült az is, hogy több közéleti szereplő is Kulcsár ügyfele volt, így például Endrényi Éva, Kovács László MSZP-elnök barátnője, Karl Imre volt szocialista képviselő, Kodela László, a Miniszterelnöki Hivatal volt helyettes államtitkára – jóvoltából Kulcsárnak szabad bejárása volt a kancelláriára –, György Gábor, az MSZP EP-listájának tagja, a Mudura család egyik érdekeltsége, a Tízezer Kft., amely Forró Tamás exújságíró vállalkozása, a Népszava című napilap korábbi és jelenlegi tulajdonosai: Bleuer István és Börcsök Dezső, Pintér Dezső, a TV2 elnöke. A K&H Equities Rt. szolgáltatásait a jobboldalról Kónya Imre, az MDNP alelnöke, korábbi MDF-es belügyminiszter vette ígénybe. A botránnyal összefüggében felmerült még Draskovics Tibor jelenlegi és László Csaba korábbi pénzügyminiszter neve, akik a K&H Bank vezérigazgató-helyettesei voltak. Medgyessy Péter miniszterelnököt az Inter-Európa Bank elnökeként hozták kapcsolatba a visszaélésekkel, mivel a pénzintézettől több részletben összesen 6,2 milliárd forintot vettek fel szír magánszemélyek. A pénzmosásból származó összegek nagy része megjárta a K&H brókercégét. Baja Ferenc, az MSZP kampányfőnöke és Lamperth Mónika belügyminiszter neve Kulcsár Attila és Rejtő E. Tibor (volt K&H-s bankvezér) határidőnaplójában több helyen is szerepelt, míg Puch László szocialista pártpénztárnok a brókerügyben felbukkanó Britton Kft.-vel állt kapcsolatban. Horváth Csaba II. kerületi szocialista polgármester elismerte, hogy üzleti kapcsolatban állt a Britton Kft.-vel, míg a szintén MSZP-vezetésű Kőbánya több milliárd forintot bukott a K&H Equitiesnél történt bűncselekmények miatt.
***
Pert vesztett a kormányszóvivő.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő megsértette Demeter Ervin (Fidesz) személyiségi jogait, amikor a múlt év szeptemberében egy sajtótájékoztatón olyan hamis látszatot keltett, mintha a politikus bűnözőket védelmezne. A kormányszóvivő az ellenzéki politikus azon kijelentésére, hogy a brókerügyben szorul a hurok az MSZP körül, így reagált: Demeter Ervin politikai ügyet kíván kreálni egy köztörvényes bűntettből, ezért hátráltatja a hatóságok munkáját, vagyis politikai védelmet ad a köztörvényes bűntett gyanúsítottjainak. (MTI)

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok