Kulcsár hazajött, és hallgat

Tegnap délelőtt hazaszállították, majd előzetes letartóztatásba helyezték Kulcsár Attilát, a K&H Equities Rt.-nél történt milliárdos sikkasztás egyik gyanúsítottját, aki július 17. óta kiadatási őrizetben volt Bécsben. Az exbrókert a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Gyorskocsi utcai fogdájában már ki is hallgatták, a gyanúsított azonban nem tett vallomást.

Török László
2004. 03. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap fél tizenegykor Hegyeshalomnál, a kamionforgalmi átkelőnél lépte át a magyar határt a Kulcsár Attilát szállító autókonvoj, az exbrókert később egy lesötétített rendőrségi mikrobuszban a Gyorskocsi utcai fogdába vitték, ahol megkezdték gyanúsítotti kihallgatását. A Nemzetbiztonsági Hivatal illetékesétől megtudtuk, hogy a titkosszolgálatoknak „nem volt semmilyen feladatuk a hazaszállítás során”.
Bánáti János, a gyanúsított védője bejelentette: ügyfele nem kívánt vallomást tenni. A jogász közölte azt is, hogy a kihallgatás során a nyomozó hatóság írásban ismertette a gyanút, ami öt oldal terjedelmű. Bánáti szerint ebből is látszik, hogy egy „nagyon összetett ügyről van szó”. A kihallgatást a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság nyomozói folytatták le, azon Bánátin kívül az ügyész is részt vett. Az ügyvéd az MTI-nek elmondta: a jogi elkövetési érték körülbelül 10 milliárd forint, tehát ennyi lehet a sikkasztással okozott kár. Az őrizetbe vételről szóló határozatot átadták Kulcsár Attilának, pár órával később pedig döntöttek a gyanúsított előzetes letartóztatásba helyezéséről. Kulcsár és védője a letartóztatás tényét tudomásul vette, de a döntés indoklása miatt fellebbezést jelentett be, így a végzés nem jogerős. Garamvölgyi László szerint jelentősen nem hátráltatja a nyomozást, hogy a volt befektetési tanácsadó egyelőre nem tett vallomást, ez a körülmény egyébként nem lepte meg a rendőrséget.
– A Fidesz örül annak, hogy kilenc hónap elteltével Kulcsár viszszatért Magyarországra, továbbra sem tisztázott ugyanakkor, hogyan hagyhatta el az országot – nyilatkozta lapunknak Demeter Ervin.
*
A bankbotrányt vizsgáló bizottság elnöke az exbróker korábbi nyilatkozataira utalva felhívta a figyelmet arra, hogy kinntartózkodása alatt a gyanúsított magatartása gyökeres változáson ment keresztül: korábban együtt kívánt működni a hatóságokkal, most pedig megtagadja ezt. A politikus szerint meg kell találni a felelősöket, akik így alakították a történéseket.
A K&H Equities Rt. volt alkuszát tavaly július 17-én vették őrizetbe a bécsi operaház előtt, majd az osztrák hatóságok engedély nélküli banki tevékenység és hamis dokumentumok felhasználása jogcímén adták át a magyar szerveknek. A K&H brókercégénél már 2001-től kezdve történtek pénzügyi visszaélések, az ügy elsősorban azért kapott politikai színezetet, mert a Medgyessy-kormány hatalomra kerülése után állami pénzeket is elsikkasztottak. Demeter Ervin a napokban bejelentette: a bűncselekményt tudatos gazdasági döntések készítették elő. A politikus leszögezte: megállapítható, hogy az exbróker tranzakcióihoz az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. átmenetileg szabad 16 és a Betonút Rt. útépítésre előlegként kapott nyolcmilliárd forintját is felhasználták az elkövetők. Kiderült az is, hogy több közéleti szereplő is Kulcsár ügyfele volt, így például Endrényi Éva, Kovács László MSZP-elnök barátnője, Karl Imre volt szocialista képviselő, Kodela László, a Miniszterelnöki Hivatal volt helyettes államtitkára – jóvoltából Kulcsárnak szabad bejárása volt a kancelláriára –, György Gábor, az MSZP EP-listájának tagja, a Mudura család egyik érdekeltsége, a Tízezer Kft., amely Forró Tamás exújságíró vállalkozása, a Népszava című napilap korábbi és jelenlegi tulajdonosai: Bleuer István és Börcsök Dezső, Pintér Dezső, a TV2 elnöke. A K&H Equities Rt. szolgáltatásait a jobboldalról Kónya Imre, az MDNP alelnöke, korábbi MDF-es belügyminiszter vette ígénybe. A botránnyal összefüggében felmerült még Draskovics Tibor jelenlegi és László Csaba korábbi pénzügyminiszter neve, akik a K&H Bank vezérigazgató-helyettesei voltak. Medgyessy Péter miniszterelnököt az Inter-Európa Bank elnökeként hozták kapcsolatba a visszaélésekkel, mivel a pénzintézettől több részletben összesen 6,2 milliárd forintot vettek fel szír magánszemélyek. A pénzmosásból származó összegek nagy része megjárta a K&H brókercégét. Baja Ferenc, az MSZP kampányfőnöke és Lamperth Mónika belügyminiszter neve Kulcsár Attila és Rejtő E. Tibor (volt K&H-s bankvezér) határidőnaplójában több helyen is szerepelt, míg Puch László szocialista pártpénztárnok a brókerügyben felbukkanó Britton Kft.-vel állt kapcsolatban. Horváth Csaba II. kerületi szocialista polgármester elismerte, hogy üzleti kapcsolatban állt a Britton Kft.-vel, míg a szintén MSZP-vezetésű Kőbánya több milliárd forintot bukott a K&H Equitiesnél történt bűncselekmények miatt.

***

Pert vesztett a kormányszóvivő.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő megsértette Demeter Ervin (Fidesz) személyiségi jogait, amikor a múlt év szeptemberében egy sajtótájékoztatón olyan hamis látszatot keltett, mintha a politikus bűnözőket védelmezne. A kormányszóvivő az ellenzéki politikus azon kijelentésére, hogy a brókerügyben szorul a hurok az MSZP körül, így reagált: Demeter Ervin politikai ügyet kíván kreálni egy köztörvényes bűntettből, ezért hátráltatja a hatóságok munkáját, vagyis politikai védelmet ad a köztörvényes bűntett gyanúsítottjainak. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.