Tisztelt Külügyminiszter Úr!
Magyarországnak az Európai Unióhoz való csatlakozásával kapcsolatosan örömmel tölt el bennünket, hosszabb-rövidebb ideig külföldön tartózkodó, szavazati joggal hivatalosan rendelkező magyar állampolgárokat, hogy külföldön is gyakorolhatjuk szavazati jogunkat az európai parlamenti választáson.
A négy parlamenti párt megállapodása szerint a Külügyminisztérium 75 külképviseletet jelölt ki „a várható szavazói részvétel alapján”, ahol a magyar állampolgárok leadhatják a szavazataikat. Fontosnak találjuk, hogy még olyan városok is szerepelnek a kijelölt helyszínek között, mint Abu-Dzabi, Abuja, Almati, Kisinyov, Kuala Lumpur, Tirana, Ulánbátor, valamint a Benelux államok egymáshoz igen közel fekvő fővárosai. Sajnálatos viszont, hogy a másfél milliós lélekszámú amerikai magyarság számára az Egyesült Államokban csak a főváros, Washington lett kijelölve. Így például a több ezer kilométerre lévő Los Angeles térségének jó százezres magyar közösségét, illetve annak választói joggal rendelkező hányadát (több ezerre becsülhető) gyakorlatilag kirekeszti a jelenlegi szabályzat választói jogainak gyakorlásából. Pedig a szavazás lebonyolítását technikai szempontból pl. a Los Angeles-i Magyar Főkonzulátus kitűnően el tudná látni. Hasonlóan a New York-i Magyar Konzulátus is, hogy ne kelljen százaknak egynapos utazással Washingtonba fáradni a szavazatok leadása végett. Észak- és Dél-Amerika, Kanada és Ausztrália számos városának mindegyikében többen élnének szavazati jogukkal, mint a fentebb felsorolt városok teljes magyar lakossága.
A választás napján, június 13-án Magyarország már az EU tagja lesz, így minden EU-tagállam állampolgárához hasonlóan a magyar állampolgárok számára is azonos szavazati jogokat és lehetőségeket kell biztosítania hazájuknak.
Felkérjük a tisztelt Külügyminiszter urat, hogy tegye lehetővé a szavazati joggal való élést ezen kontinensméretű országok néhány nagyvárosának Magyar Főkonzulátusán (Amerikában: Los Angeles, New York, Montreal, Toronto) a szavazati joggal rendelkező magyarok számára, akik Magyarországhoz többnyire nemcsak lakcímmel, de családdal, munkaviszonnyal, sőt adózással is kapcsolódnak. Elvárható ezenfelül és az állampolgárokkal való törődést mutatná, ha a tiszteletbeli konzuli képviseleteken (Kanada 2, USA 11) is lehetővé válna messzebb eső magyarok lakta vidékek magyarjainak szavazása.
Tisztelettel kérjük Külügyminiszter urat, hogy korábbi határozatukat felülvizsgálva a kijelölt 75 helyszín mellé a fentebb felsorolt külképviseleteken is biztosítson lehetőséget a szavazás lebonyolítására más európai országokhoz hasonlóan. Tudjuk, hogy mindennek anyagi vonzata is van, de hisszük, hogy az ország jobb, „európaibb imázsa” megéri a költséget, mutatva, hogy egy új EU-tagország ismeri és vállalja kötelezettségét. Kérjük kérésünk teljesítését sürgősséggel, hogy ki-ki időben átiratkozhasson a hazai szavazási listájáról a külképviseletek listájára. Külügyminiszter úr segítségéhez kérjük az országgyűlési képviselők támogatását is, akik a külföldön tartózkodó, szavazati joggal rendelkezők hazai lakcím szerinti képviselői is, hogy képviseljék mindannyiunk érdekeit, jogaink gyakorlásának lehetővé tételét. Köszönettel várjuk Külügyminiszter úr válaszát és mielőbbi intézkedését.

Halálos motorbaleset történt az M3-ason – fotók