Vakondok a háztartásban

Fáy Zoltán
2004. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudom, mivel érdemelte ki a vakondok azt a kitüntető figyelmet, mellyel évszázadokon keresztül fordultak feléje kuruzslók, varázslók, orvosok. Talán rejtőzködő, föld alatti élete tette érdekessé az obskurus dolgok iránt vonzódó emberek számára, talán valamely más tulajdonsága.
Mindenesetre a legkülönfélébb betegségek orvoslására, legszokatlanabb problémák megoldására „használták” ezt a kis emlősállatot; és talán használják még ma is népi gyógymódok, babonák szellemében. A Felső-Tisza-vidéken például szemölcsöt gyógyítottak a vakondok szívének vérével, másutt kelésekre szorították a frissen agyoncsapott állatot. Egy, a török elleni végvári küzdelmek idején készült orvosi kézirat hajnövesztő szerként, kopaszság ellen javallta a megégetett és porrá őrölt vakondokot, melyet némi faolajjal tanácsolt a tar főre kenni.
De hogy ne csak hazai példát említsünk: 1928-ban valamelyik amerikai tudományos társaság 50 000 dollár jutalmat tűzött ki a rákbetegség eredményes gyógyítására. Mint Ráth-Végh István írta, a négyezer jelentkező között volt, aki egy eleven vakondok szorongatásával vélte gyógyíthatónak a betegséget: a kis állat ugyanis így magába szívja a bajt, s a páciens egykettőre meggyógyul. Mindenesetre e helyt lehetetlenség lenne maradéktalanul felsorolni a vakondok hasznosításának sokrétű módjait.
Egy 1648-ban Michael Demen kölni nyomdájában készített kézikönyv szennylapján nem gyógyászati alkalmazására találtam érdekes adatot, hanem arra, hogyan lehet a főtt vakondokot festésre használni. A bejegyzés dátum és név nélküli, de a tinta és az íráskép alapján legföljebb XVIII–XIX. századi lehet. Ezt a feltételezést támasztja alá a szóhasználat is. Maga a „vakond” vagy „vakondok” szó ugyan meglehetősen régi, a besztercei szójegyzék a XIV. század végén már vakondoknak fordítja a latin „talpa” névszót, ám a második szövegben szereplő „hulladék” kifejezés csak a XIX. század közepétől terjedt el országszerte. Biztosat azonban még ez alapján sem tudhatunk, mert a szó nyelvjárási előfordulása lehet korábbi is.
Bejegyzésünk kissé kusza helyesírása és a nagy gonddal megrajzolt betűk alapján egy nem különösebben iskolázott emberre következtethetünk. Talán lovakkal foglalatoskodott az illető, és saját használatra jegyezte fel a praktikát. Mindez azért különös, mert nem egy népi kalendáriumba vagy népszerű, sok kiadást megért imakönyvbe került bele a vakondokból nyerhető fekete festék receptje, hanem egy „elit” olvasóknak készült késő reneszánsz munkába. Ráadásul a velős mondásokat tartalmazó könyv 1780-tól a sümegi ferences rendház könyvtárában volt, több becses latin munka mellett.
Kideríthetetlen, hogy miként került Caspar Ens (1580–1659) Epidorpidum című műve egy vélhetőleg meglehetősen felszínesen iskolázott emberhez, aki azután a negyedik kötet szennylapjára, illetve a címlap verzójára nagy gonddal feljegyezte a festés metódusát. Sajnos a bejegyzést követően a könyv vizet kapott – talán valaki beleejtette a főtt vakondokot tartalmazó lábasba –, így a szöveg csaknem olvashatatlanná vált. Nem segíti az eligazodást az sem, hogy Caspar Ens munkájának három könyvét újrakötötték, és a lapszélek körbevágásakor sikerült eltüntetni néhány betűt. A recept tehát a következő: „Az fejerbűl feketét. Föszd megh az vakondakot, tiszta sós víszben. Minekutánna jól megh föszd megh (kend) annak az levével az lovat vagy akármit kihullanak mind azok az fejér s (z) örök! Feketék fognak nyölnyi! …” És így tovább. Az ismeretlen szerző a címlap hátoldalán folytatta fejtegetését: „Az fejér lónak az homlokán fekete csillagot hogyha akarsz csinálnyi avagy festenyi: Törött [?] cseripedénynek az hulladékjáth föszd megh tiszta vizben azután törd porrá, s kend az lónak az homlokára és csillagformán helheztesd oda. Kevis nap alatt az feiér s (z) örök lefognak hullani és feketék fognak nyölnyi…”
Nem árt tudni, mi mindenre használható háztartásunkban a vakondok vagy a törött – és nyilván kormos – cserépedény. Mindazonáltal nem különösebben valószínű, hogy a főtt vakondok levével csakugyan hatékonyan színezhetnénk feketére lovainkat vagy bármi más háziállatot. Ráadásul mostanában még törvények is védik ezt a kicsi rovarevő állatot. Hagyjuk inkább békén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.