Komoly támogatástól eshetnek el az újonnan alakult termelői, értékesítő szövetkezetek (Tész), mert egy részük még mindig nem kapta meg a regisztrációs számot, annak ellenére, hogy már több hónapja benyújtották igénylésüket. Bernáth István, a Pannon Cukorrépa-termelők Szövetkezete igazgatóságának elnöke kifejtette: a tavaly decemberben alakult szövetkezet január 16-án folyamodott regisztrációs számért, és az azóta eltelt több mint 90 nap alatt semmiféle visszajelzést nem kaptak. Hiába érdeklődünk a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (MVH) – mondta Bernáth – nem kaptunk tájékoztatást. – Viszont regisztrációs szám nélkül nem indulhatunk azon a pályázaton, amelynek jogvesztő határideje március 31., azaz jövő hét szerda; ezen a Tész működéséhez tudnánk forrásokat elnyerni. Így akár a húszmillió forintot is elérheti az az összeg, amitől elesünk – tette hozzá az igazgató. A regisztrációs szám hiánya azonban az előre hozott uniós támogatások „lehívását” is gátolja, mert anélkül nincs kifizetés.
Értesüléseink szerint több Tész jár hasonló cipőben, és bizonyos információk szerint azért, hogy az agrártárcának ne kelljen támogatást fizetnie részükre. Tudunk olyan esetről is, amikor az MVH visszaküldte hiánypótlásra a regisztrációs kérelmet, mert azon nem szerepelt az igénylő Tész rövid neve, csakhogy a szervezetnek egyáltalán nem volt rövidített elnevezése. A gazdaregisztráció körül azonban nem csak ez a hiba tapasztalható. A földművelésügyi tárca egy, e héten tartott tanácskozásán elhangzott, hogy a hazai, csaknem hatmillió hektárnyi termőföldből eddig mintegy 3,7 millió hektárt vettek nyilvántartásba, és 262 ezer gazdálkodó adatait regisztrálták, s az MVH tájékoztatása szerint további húszezer gazdálkodót és legalább 600 ezer hektárt kellene még regisztrálni. Hivatalos megítélés szerint ugyanis 4,35 millió hektár földterület tekinthető az EU mércéjével jó kultúrállapotban lévőnek. Ha viszont nem sikerül a maradék 600 ezer hektárt regisztráltatni, akkor elveszhet az idei évre járó 305 millió eurós támogatás egy része, mert ha kevesebb földet vesznek nyilvántartásba, arányosan csökken a hektáronkénti 70 eurós összeg.
***
Kovács Lászlót hibáztatják.
Az agrármegállapodás azon pontjai nem teljesültek, amelyek elsősorban nem pénzügyi feltételekhez kötötten működnek, de a gazdák helyzetét alapvetően befolyásolják – értékelte a februárban megkötött agráralkut Jakab István, a Magyar Gazdák és Gazdakörök Országos Szövetsége (Magosz) elnöke, miután a héten Németh Imre földművelésügyi miniszterrel és Horváth Gáborral, a MOSZ (Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége) főtitkárával elkészítették a megállapodás első mérlegét. Jakab úgy vélekedett, hogy a Külügyminisztérium szándékosan teszi tönkre a magyar gazdákat – amiért a termelők személyesen Kovács Lászlót teszik felelőssé –, mert a tárca nem hozza meg a belső piac védelméhez szükséges intézkedéseket. Ezért a sertéshúsra vonatkozó importstop azonnali életbe léptetését követelik. A műtrágyaimport vámpótlékával kapcsolatos ígéretek nem teljesültek, ezért most nemcsak a vámpótlék, hanem a műtrágyára vonatkozó importvám eltörlését is követeljük erre a rövid időre – hangsúlyozta a Magosz elnöke. (N. O.)

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?