Magyarország a csatlakozást követően Szlovéniával, Ausztriával és Szlovákiával közös határa az Európai Unió belső, az Ukrajnával, Romániával, Szerbia-Montenegróval és Horvátországgal közös határa pedig az EU külső határává válik. A belső határokon megszűnik az áruellenőrzés, és csak a személyforgalom ellenőrzése marad meg, amely azonban jócskán egyszerűsödik. Ez a gyakorlatban az úti okmányok érvényességének ellenőrzését, a személyazonosítást és a gépjármű megtekintését jelenti. Bevezetik az úgynevezett „egymegállásos” rendszert, melynek lényege, hogy az utazót csupán egy helyen állítják meg. Ha például valaki most vasárnap Ausztriába szeretne kiruccanni, akkor a magyar határőr kéri el az úti okmányokat, amelyeket ellenőrzés után átad az osztrák kollégáknak.
A Svájcba, Liechtensteinbe és Izlandra készülőknek elvileg szintén elegendő, ha a személyi igazolványukat tartják maguknál. Ezekre az államokra – az Európai Gazdasági Térség országaiként – szintén érvényes ez a szabályozás. Horvátország uniós csatlakozása várat még magára, ugyanakkor a magyarok szintén személyivel utazhatnak a szomszédos országba, igaz, kizárólag az új típusú plasztikkártyával. A schengeni rendszer bevezetésére – és így a határok „leomlására” – előreláthatóan még 2006-ig várni kell.
Gyorsabban. Május elsejétől gyorsabb lesz a határforgalom a Ferihegyi repülőtéren is. Mint a Budapesti Határőr Igazgatóság vezetője egy sajtótájékoztatón elmondta: a repülőtér útlevélkezelő pultjai felett eddig öt jelzést láthatott az utas. – Külön kezeltük a diplomaták, a magyar állampolgárok, az európai uniós állampolgárok, valamint a vízumköteles és a vízummentességgel rendelkező polgárok útleveleit – közölte Bendes Győző dandártábornok, hozzátéve, hogy EU-csatlakozásunkat követően ez a rendszer egyszerűsödik, csak az uniós és az unión kívüli utasforgalmat különítik el. (MN)