A központban: Budapest

Csontos János
2004. 04. 24. 20:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrégiben egy városépítészeti konferencia meghívott előadójaként valami olyasmit találtam mondani: nem szerencsés, ha egy nagyváros első számú embere kiköltözik abból a városból, amelyet vezet. Ellenvetésem merőben szimbolikus természetű volt, de a főpolgármester jelen lévő emberei konkrét kritikának tekintették: komolyan érvelni kezdtek a főnök érdekében például azzal, hogy Európában és Észak-Amerikában nem ritkán pályázat útján töltik be a városvezetői pozíciót, mint bármilyen más topmenedzseri állást, s a jelentkezésnek rendszerint nem elengedhetetlen feltétele a helyben lakás. Rendben van, mondtam, lehetséges, hogy a nyertes addig nem lakott ott, de polgármesterként nyilván oda költözik. Ebben aztán ki is egyeztünk.
Az a tény, hogy Demszky Gábor a főváros helyett Budakeszit választotta (azt az agglomerációt, amivel hivatalból folyamatos háborúságban áll), s így természetesen személyi jövedelemadója sem Budapestet gyarapítja, még csupán politikai baklövés: egyetlen komoly európai párt sem tenne meg egy ilyen kétkulacsos politikust választási listavezetőnek, akiből még formailag is hiányzik a városával való szolidaritás elemi szikrája. Az azonban, amit Fábry Sándor pendített meg az Új Budapest Központ alakuló beszélgetésén az Uránia kávézóban a maga évődő modorában, már túlmegy a kommunikációs kontraproduktivitáson. Az ország jelenlegi legjobb humoristája érzékletesen ecsetelte, amint Demszky beül a kocsijába Budakeszin, hogy munkahelyére, a Városház utcába hajtasson – e célra terepjárót használ, mert tudatában van az áldatlan világvárosi kátyúhelyzetnek. Arra azonban még Fábry sem figyelt fel, hogy ez az ingázás milyen rejtélyes elemekkel terhelt: látni a főpolgármestert elindulni és megérkezni, útközben viszont egy jelentős szakaszon mindig szem elől vesztik a választók. Valahogy nincs ott bizonyos lámpáknál és dugókban, amelyek pedig útba esnének – nyilván zseniális tájékozódó képességének köszönhetően mégis hamarabb ér célt, mint az egyszerű autósok. Arra gondolni sem merek, hogy a nyilvános forgalom elől lezárt, természetvédelmi területen keresztülhaladó erdei utakat veszi igénybe a menetidő lerövidítéséhez – ha mégis így van, akkor sikerült megvalósítani az orwelli utópiát, miszerint mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek.
Mindez lehetne pitiáner kukacoskodás, de az említett jelképes jelentőség miatt korántsem az: egy városvezető hitele múlik azon, hogy kivonja-e magát az általa irányított közösség életéből; hogy bort iszik-e, miközben vizet prédikál. Vegyük például az Új Budapest Központ ürügyén vívott szócsörtét. A polgári oldal értelmisége igen helyesen végre vette a fáradságot, hogy érdemben, kiemelten is foglalkozzék a fővárossal, létrehozván egy olyan értelmiségi háttérintézményt, amely a pártpolitikáról leszakadva, minden jó szándékú budapesti polgárnak kezet nyújtva valóban eltöprenghet Budapest jelenéről és jövőjéről. Ez a gesztus nyilvánvalóan túllép a rövid távú, haszonelvű politikai pragmatizmus látókörén, hiszen a jelenleg folyó kampányhoz közvetlenül nem illeszkedik, s az ellenzék sem arról híres, hogy országos pozícióit eddig Budapesten tudta volna erősíteni. Miközben tehát minden bizonnyal szeretne változtatni ezen a helyzeten, nem lebecsülendő, hogy sikerült meghaladnia egy makacs sztereotípiát (amit voltaképpen nem is a konzervatív oldal, inkább ellenlábasai hoztak forgalomba és tartottak életben), hogy Budapest nem egyetemes magyar ügy, hogy a főváros idegen test az ország szervezetében. (S hozzáteszem: nem is Demszky vagy bárki más hitbizománya.) Orbán Viktor azt sugallta: ha kommunikációs handabandázás is világvárost emlegetni, ha rövid távon irreális álomnak bizonyul a regionális központ álma is, Budapest rendelkezik egy pótolhatatlan funkcióval: a magyar nemzet fővárosa. S tegyük hozzá: ilyen alapon – egy hét múlva – automatikusan európai főváros is lesz.
Demszky Gábor a jelek szerint nem fogta fel, hogy ezúttal nem szokványos kampányeseményre reagál – inkább kezet kellene nyújtania a vészesen lezüllött, a működőképesség határára sodródott főváros közös helyrehozatala és felvirágoztatása érdekében. Különben nem azzal jött volna, hogy 1998-ig töretlenül fejlődött itt minden (mi, akik megszakítás nélkül itt élünk, erre is másként emlékszünk), utána pedig semmi nem épült. Ez a pártpolitikai logikájú felosztás (azon kívül, hogy tényszerűen nem igaz) azért is álságos, mert homályban hagyja a másik, 2002-es cezúrát, például Demszkynek azt a kifakadását, hogy a Medgyessy-kormány még az Orbán-kormánynál is jobban „büntette” Budapestet. Ha én főpolgármester volnék, nem az ellenséget keresném az Új Budapest Központban: inkább örülnék, hogy van egy újabb civil szerveződés, amely a közös szerelem, a főváros érdekében serénykedik. Nem minősíteném a kezdeményezést a pártpolitikai csatározások eszközének, előbb tájékozódnék az organikus előzmények iránt. Fellapoznám például a két esztendeje megjelent, bizonyára a munkahelyi polcomon helyet foglaló A mi Budapestünk című esszéalbumot. Eltekintenék a birtokos szerkezet kirekesztő értelmezésétől, s nem gondolnám reflexszerűen, hogy ez „az ő Budapestjük”, amihez nekem semmi közöm. Inkább arra figyelnék, hogy ez a cím befogadó: a mi városunk ez, mindannyiunké. Fölfigyelnék az alcímre: Városvíziók 2020. Nocsak, mondanám: ez nagyjából egybeesik a középtávú várostervezés intervallumával. Belelapoznék, s csodálkozva tapasztalnám, hogy jó nevű építészek, urbanisták, szociológusok, politológusok, sőt írók töprengenek a magyar főváros lehetőségeiről. Látomásaik korántsem egységesek, talán nem is összefésülhetők, de megfontolandó ajánlatok: egyik-másik elemet talán hasznosítani is tudnám. Asszociálnék, hogy a kötet szerkesztői és szerzői milyen nagy számban ott voltak az Uránia kávéház előadói pulpitusánál és a népes hallgatóságban. Hűha, gondolnám, ideje felkötni a gatyamadzagot…
Minthogy azonban nem vagyok főpolgármester, csak szomorú kibicként tudom megállapítani: a főváros irányítása, amely immár tizennégy éve ugyanabban a kézben van, kifulladt, rutinná görcsösödött; a fantáziátlanság nem csupán a felzárkózást, hanem a puszta működtetést is akadályozza, s a minden területen egyre nagyobb számban jelentkező kátyúkat a meg-megújuló kommunikációs kampányok sem képesek betömködni. Budapest fejlődésének legnagyobb kerékkötője mára a főváros vezetése lett. Márpedig az ország unióbeli presztízse múlik azon, hogy ez a helyzet mihamarabb megváltozzék.
Új Budapest Központra szükség van, de tévúton jár az, aki szerint önmagában csodafegyver egy szervezet. Pártpolitikai elfogultságok nélkül, az elsőrendű magyar érdek felismerése folytán megállapítható: ha Budapest nincs a térképen, nincs ott az ország sem. A Demszky-mentesítés szükséges, de nem elégséges feltétele a megújulásnak: ezt csak a szélesebb összefogás alapozhatja meg. Az Új Budapest Központnál ugyanis sokkal lényegesebb, hogy a kobakokban újra Budapest kerüljön a központba.



Ha kommunikációs handabandázás is világvárost emlegetni, ha rövid távon irreális álomnak bizonyul
a regionális központ álma is, Budapest rendelkezik egy pótolhatatlan funkcióval:
a magyar nemzet fővárosa. S tegyük hozzá: ilyen alapon automatikusan európai főváros is lesz

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.