A passió és a torinói lepel

–
2004. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokaknak megrendítő élményt jelentett A passió című film. De vajon a valóság is ilyen lehetett, vagy csak a filmrendező – és az evangéliumok írói, amelyek alapján a film készült – engedték szabadjára fantáziájukat?
Valószínűleg az előbbi. Legjobb bizonyítéka ennek az a halotti lepel, amelyet jelenleg Torinóban őriznek, és amelyről a keresztény hagyomány úgy tartja, hogy Jézus halotti leple volt. Ezen a leplen – tudományosan mindmáig megmagyarázhatatlan módon – egy agyonkínzott keresztre feszített ember alakja látható, amely ugyanazokat a jegyeket viseli testén, mint amelyekről az evangéliumok beszámolnak Jézus kereszthalálával kapcsolatban: megkorbácsolás (a jellegzetes római korbácsok nyomai láthatók egész testén), tövissel koronázás, oldalseb stb. A kép háromdimenziós és negatívban van (olyan, mint egy hagyományos fénykép negatívja), ami eleve kizárja azt, hogy hamisítvány legyen. Yves Delange, a Sorbonne szabadgondolkodású professzora 1902-ben ezt írta a Párizsi Tudományos Akadémiának benyújtott beszámolójában: Ha ez nem Krisztus, akkor valamelyik gonosztevőnek kell lennie. Hogyan egyeztethető azonban össze ez utóbbi lehetőség azzal a csodálatos nemes kifejezéssel, ami e képről sugárzik?

Puvák József
Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.