Antantisz

Sebeők János
2004. 04. 24. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tátognak a halak, halál a hír, és élet az öröm. Hullámok, hallottatok-e Atlantiszról? Eötvös-inga, varázsvessző, Uri Geller, mutatod-e, hogy ott, lent, alant kövérebb-e a gravitáció? Az uráli vasérc felett állítólag megbolondultak az iránytűk. Létezett-e Atlantisz? Ki tudja? S az sem tudható, hogy ha talált, süllyedt, akkor ott, lenn, összetalálkozott-e kései sorstársával, a Titanickal? Elképzelem, amint a Titanic és az Atlantisz megalakítja az Észak-atlantiszi Szövetséget, s közli, hogy mától fogva a gonosz tengelyének a Bermuda-háromszög tekintendő.
Tátognak a halak, halál a hír, és élet az öröm. Hullámok, hallottatok-e Antantiszról? Antanténusz szórakaténusz még csak-csak, de Antantisz? Mi az? Hát a NATO. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete. Nem csalás, nem ámítás, nem tévedés. Ami ma Észak-atlanti Szerződés Szervezete címszó alatt fut, az lényegében véve: Antantisz. A NATO-t „annó dacumál” Németország nyugati legyőzői alakították – a nyugati front, mondhatnók –, és csak később kooptálták beléje a legyőzöttet. Eredetvizsgálati szempontból az Észak-atlanti Szerződés Szervezete antantiszi természetű. Mondhatnók: a győzelem kiterjedtebb tere. Antantisz: az a valami, ami az elmúlt évszázadban kétszer is az önfejű Európa-közép fölé kerekedett. NATO-taggá válva utólagos jogon tehát mintegy felsüllyedhetünk a soha volt, soha nem volt magyar Antantiszba. Először csatlakozhatunk a győztesekhez. Először állhatunk úgymond a jó oldalon, feltéve, hozzátéve persze, ha erkölcsi definíció helyett a „jó” meghatározása most csak annyi, hogy ki az erősebb, és ki győz: de tegyük a szívünket az eszünkre, az sem kevés. Mi több: a legtöbb, amiről egy ország Mohács, Trianon, Budapest, 1956 után úgymond ábrándozhat.
A magyar semlegesség amúgy a 301-es parcellában nyugszik, Nagy Imre mellett. Nyugszik a csöndes temetőben. Az amerikaiak pedig itt vannak. De hol vannak azok, akik a Szabad Európára tapadva bejövetelükért imádkoztak akkor? S hol vannak a bécsi gorenjések, akik Bécsre vetették évtizedeken keresztül vigyázó tekintetüket? Lépcsőházi gondolatok. Késő bánat, eb gondolat.
Olyan ez, mint amikor az elszakított szerelmesek öreg fejjel állnak anyakönyvvezető elé, s az anyakönyvvezető megszólal: kérem, nyilatkozzék az ifjú pár – anakronisztikus. Vagy olyan ez, mint a minapi hír. Egy ikergyermeket ellopatott magának egy halva született csecsemőt világra hozó anya, de később a valódi anya rájött a turpisságra. Szegény gyerek. Mondják meg neki, hogy az édesanyja nem az anyja, hogy más az édesanyja, mellesleg van belőle még egy példány. A negyven éve ott lakónak mondd meg, hogy elvileg azt illeti a lakás, akitől negyvenegy éve rekvirálták. A sors párkái örökszőttest szőnek, visszafelé sohase szalad a szem.
Antantiszi és uniós jelenünk nem képes orvosolni a múlt csonttöréseit. Ettől Erdély nem tér vissza, és a valaha megszakított tulajdonviszonyok nem válnak folytonossá. De hát a gyászmunka épp azért gyászmunka, mert távol áll tőle a halottlátás, és senkit sem akar feltámasztani. Antantisz ahhoz segíthet hozzá, hogy létrejöjjön az 1001-es parcella. Vereségeink, veszteségeink, bánataink, gyötrelmeink, kisszerűségeink és önvádjaink parcellája, hol békében nyugodhat a nyugtalanság. Egy parcella, hová be lehet sétálni a tisztelet erejéig, s ahonnét van kiút is, ha szólít a jelen és a haza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.