Vannak olyan érdekcsoportok, amelyeknek érdekük, hogy átvegyék az MTI eddig betöltött és megvédett hírügynökségi pozícióját – fogalmazott Antal Zsolt, a tulajdonosi tanácsadó testület Fidesz által delegált tagja. Furcsállta, hogy az MTI ellehetetlenítésében érdekelt aktív csoportokkal szemben a kormány és a gazdasági vezetés bizalmát élvező távirati iroda menedzsmentje passzív. Antal szerint olyan forgatókönyv érvényesül, amelyben a lehetséges versenytársaknak játsszák ki a nehéz gazdasági helyzetben lévő hírügynökség nyereséges szolgáltatásait. Feltette a kérdést: csak nem arra megy ki a játék, hogy a meggyengült MTI mesés ingatlanvagyonának értékesítésével akarják fedezni a cég hiányát?
Antal fideszes társa, Ilosvai Gábor szerint a tulajdonosi testület csak nagyon kevéssé szankcionálhatja az elnököt. A hírügynökség alapító okiratában azonban rögzítették: elfogadása előtt be kell mutatni a testületnek a megváltoztatni kívánt szervezeti és működési szabályzatot (szmsz). Ezt Vince Mátyás elnök 2003-ban nem tette meg, a testület megállapította a törvénysértést.
Sepsey György MDF-es delegált elmondta, hogy akár vissza is hívhatják posztjáról az elnököt, ha kiderül, hogy a pályázatában vállalt célok nem teljesültek. Megkérdőjelezte az MTI vezetésének a gazdasági gondokra adott magyarázatát, miszerint a piaci viszonyok miatt kerültek a mostani helyzetbe. Hangsúlyozta: 1990 óta szűkül a médiapiac, s emellett erodálódott a hír értéke a fogyasztói oldalról is. Leszögezte: szükség lenne a hírügynökségi törvény módosítására, amely alapján nem az Országgyűlés lenne az MTI tulajdonosa, és korlátozni kellene a jelenlegi egyszemélyes elnöki hatalmat.
Vince Mátyás, az MTI Medgyessy-kormány idején megválasztott elnöke érdeklődésünkre elzárkózott a válasznyilatkozattól.
Leépítések.