Botrányt okoztak a brit jelentések

„Ez volt a legrosszabb napom, mióta belügyminiszter vagyok” – mondta David Blunkett, amikor tárcájának bevándorlás- és menekültügyi miniszterhelyettese, Beverley Hughes lemondott. Londonban két köztisztviselő ellen indítottak fegyelmi eljárást, amiért jelentést tettek bizonyos hosszú ideje tartó furcsaságokról. A jelentéseket a minisztérium figyelmen kívül hagyta, egészen addig, amíg a sajtóban napvilágot nem láttak.

Jotischky László
2004. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány természetesen az ellenzéki sajtót okolja, s ezzel akaratlanul is felidézi az egykori munkáspárti miniszterelnök, Harold Wilson örökbecsű mondását, amikor az akkori ellenzéki sajtót okolta kínos zavarában: „Ha nem tetszik a fizimiskád, ne a tükröt törd össze!” Kétfajta turpisság derült ki. A belügyminisztériumi fogalmazó szerint bizalmas utasítást adtak ki arra, hogy a május elsején belépő országokból érkező beutazási, tartózkodási, illetve munkavállalási kérelmeket gyorsított eljárással mind hagyják jóvá, mert úgy a beutazási statisztikák jobban hasonlítanak majd a kormány által előrejelzetthez, hiszen a beutazni akarók jelentős része már május eleje előtt megkapta az engedélyt. Ez még csak turpisság. A másik már sokkal súlyosabb. James Cameron bukaresti konzul, miután állítása szerint többször jelezte aggodalmát a belügyminisztériumnak, e-mailt küldött a konzervatív ellenzék bevándorlási és menekültügyi szóvivőjének. Eszerint a román és a bolgár konzulátuson helyi ügyvédek el tudják intézni, hogy hamis igazolványok alapján beutazási és munkavállalási engedélyt kapjanak román, illetve bolgár állampolgárok azon az alapon, hogy üzletemberek, akik az Egyesült Királyságban üzleti tevékenységet akarnak folytatni, vagy olyan szakemberek, akiknek szakértelmére és munkájára szükség van Nagy-Britanniában. Ezek között volt a jelentés szerint egy féllábú román tetőfedő mester, meg egy villanyszerelő, aki ipari baleset következtében több ujját elvesztette. Cameront és az ugyancsak a konzulátuson dolgozó feleségét felfüggesztették, és hazarendelték.
Fennáll a gyanú, hogy nemcsak az engedélyek megszerzéséért háromezer angol fontot számító román ügyvédek, hanem esetleg brit köztisztviselők eljárása sem volt éppen feddhetetlen. A belügyminisztérium mindenesetre már Beverley Hughes lemondása előtt felfüggesztette a vízumok és munkavállalási engedélyek kiadását Bukarestben és Szófiában. Egyelőre nem tudni, érintik-e, és ha igen, hogyan érintik mindezek az események a május elsején belépő országok polgárait. Könnyen lehet, hogy sehogy. Az egész ügy azonban még valószínűbbé teszi, hogy a 2005-ben bekövetkező választáson a bevándorlás igen fontos kérdés lesz a szavazók számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.