Tizenhét fővárosi kórház csődjének megakadályozását célozza az intézmények szerkezeti átalakítása – jelentette ki Szolnoki Andrea (SZDSZ) főpolgármester-helyettes. Közölte: a kórházak bevételeit szűkítő és egyidejűleg a kiadásokat növelő kormányzati intézkedések miatt kényszerül a változtatásokra a fővárosi önkormányzat. Mint arról lapunkban már beszámoltunk, a közgyűlés egészségügyi bizottsága mai ülésén tárgyalja a kórházak intézkedési tervét. A javaslat egyszer már megjárta a grémiumot, ám akkor az ellenzék megakadályozta a tervezet elfogadását. Az előterjesztés szerint három kórházat gazdasági társasággá alakítanak, több intézmény szakkórházzá válik, illetve egységesítik a nem orvosi tevékenységeket (a mosatást, a karbantartást és a takarítást).
Szolnoki Andrea elmondta: a ma tárgyalandó előterjesztés csupán felhatalmazást ad neki, hogy egy, a csőd megakadályozását célzó hatástanulmányt készíttessen júniusig. Kijelentette: eszerint nem zárják be holnap a Margit-kórházat, és nem privatizálják a Budai Gyermekkórházat a jövő héten. Erre egyébként még konkrét tervek sincsenek. A felhatalmazás nyomán a Városháza szakemberei csupán a pénzügyi lehetőségeket figyelembe véve olyan orvosszakmai struktúrát alakítanak ki, amelynek segítségével önfenntartóvá válik minden intézmény. Hangsúlyozta azt is: a gazdasági társasággá alakítás nem jelent privatizációt, csupán a befektetők esetleges bevonásának feltételeit teremti meg.
Az ellenzék szerint minden szakmai alapot nélkülöz a főpolgármester-helyettes előterjesztése. Kupper András (Fidesz), az egészségügyi bizottság alelnöke felháborítónak tartja, hogy a javaslat elkészülte előtt a városvezetés nem egyeztetett a szakmai szervezetekkel, az érintett kerületekkel és a többi budapesti kórházfenntartóval. Kupper szerint egyébként egy több hónapig tartó előkészítő munka nem tudja megakadályozni a kórházak idei csődjét. A politikus az előkészítetlenség egyik jelének nevezte azt, hogy bár a városvezetés még nem tudja, hol lehetne takarékoskodni, mégis megnevezett több intézményt is, amelyek szakmai profilját csonkítani lehet.
Éger István, a MOK elnöke elmondta: bombaként robbant a fővárosi kórházak tervezett átalakításának híre. Szerinte az ellátóintézmények struktúrája az egész országban felülvizsgálatra szorul, és elő is fordulhatnak „feleslegességek”, de az átalakításokat szakmai egyeztetésnek kell megelőznie.
Az érintett kórházak.