Csőd előtt a tizenhetek

Hatmilliárd forintos hiányt gerjesztenek a fővárosi kórházakban a bevételeket csökkentő, a kiadásokat pedig növelő kormányzati intézkedések – jelentette ki tegnap Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes. A hiány pótlását célzó javaslatot – amelyet ma tárgyal az egészségügyi bizottság – szakmailag alkalmatlannak tartja az ellenzék.

Gidró Kriszta
2004. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhét fővárosi kórház csődjének megakadályozását célozza az intézmények szerkezeti átalakítása – jelentette ki Szolnoki Andrea (SZDSZ) főpolgármester-helyettes. Közölte: a kórházak bevételeit szűkítő és egyidejűleg a kiadásokat növelő kormányzati intézkedések miatt kényszerül a változtatásokra a fővárosi önkormányzat. Mint arról lapunkban már beszámoltunk, a közgyűlés egészségügyi bizottsága mai ülésén tárgyalja a kórházak intézkedési tervét. A javaslat egyszer már megjárta a grémiumot, ám akkor az ellenzék megakadályozta a tervezet elfogadását. Az előterjesztés szerint három kórházat gazdasági társasággá alakítanak, több intézmény szakkórházzá válik, illetve egységesítik a nem orvosi tevékenységeket (a mosatást, a karbantartást és a takarítást).
Szolnoki Andrea elmondta: a ma tárgyalandó előterjesztés csupán felhatalmazást ad neki, hogy egy, a csőd megakadályozását célzó hatástanulmányt készíttessen júniusig. Kijelentette: eszerint nem zárják be holnap a Margit-kórházat, és nem privatizálják a Budai Gyermekkórházat a jövő héten. Erre egyébként még konkrét tervek sincsenek. A felhatalmazás nyomán a Városháza szakemberei csupán a pénzügyi lehetőségeket figyelembe véve olyan orvosszakmai struktúrát alakítanak ki, amelynek segítségével önfenntartóvá válik minden intézmény. Hangsúlyozta azt is: a gazdasági társasággá alakítás nem jelent privatizációt, csupán a befektetők esetleges bevonásának feltételeit teremti meg.
Az ellenzék szerint minden szakmai alapot nélkülöz a főpolgármester-helyettes előterjesztése. Kupper András (Fidesz), az egészségügyi bizottság alelnöke felháborítónak tartja, hogy a javaslat elkészülte előtt a városvezetés nem egyeztetett a szakmai szervezetekkel, az érintett kerületekkel és a többi budapesti kórházfenntartóval. Kupper szerint egyébként egy több hónapig tartó előkészítő munka nem tudja megakadályozni a kórházak idei csődjét. A politikus az előkészítetlenség egyik jelének nevezte azt, hogy bár a városvezetés még nem tudja, hol lehetne takarékoskodni, mégis megnevezett több intézményt is, amelyek szakmai profilját csonkítani lehet.
Éger István, a MOK elnöke elmondta: bombaként robbant a fővárosi kórházak tervezett átalakításának híre. Szerinte az ellátóintézmények struktúrája az egész országban felülvizsgálatra szorul, és elő is fordulhatnak „feleslegességek”, de az átalakításokat szakmai egyeztetésnek kell megelőznie.



Az érintett kórházak. Bajcsy-Zsilinszky Kórház, Budai Gyermekkórház, Heim Pál Gyermekkórház, Jahn Ferenc Kórház, Károlyi Sándor Kórház, Központi Stomatológiai Intézet, Madarász utcai gyermekkórház, Nyírő Gyula Kórház, Péterfy Sándor Utcai Kórház, Schöpf-Mérei Ágost Kórház, Szent Imre Kórház, Szent István Kórház, Szent János Kórház, Szent László Kórház, Szent Margit Kórház, Uzsoki kórház, Visegrádi Rehabilitációs Szakkórház. Az intézmények költségvetése 72,5 milliárd forint, amelyből 64 milliárdot az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszíroz. A fennmaradó összeget a kórházak saját bevételei és a fenntartó önkormányzat hozzájárulása adja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.