Nem az a fontos, hogy én igent mondok-e vagy nemet, hanem az, hogy a nép mit dönt” – tette hozzá azonban az idős politikus.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár előzőleg átadta az érintett feleknek a szigetország újraegyesítéséről szóló tervet, amely április 24-re irányozta elő a népszavazást az újraegyesítésről. Felszólította az érintett feleket, április 9-ig vállaljanak kötelezettséget arra, hogy Ciprus mindkét felén megtartják a népszavazást. Az ENSZ-főtitkár arra kérte a ciprusi újjáegyesítésben garantáló szerepet vállaló Görögországot, Törökországot és Nagy-Britanniát, hogy a népszavazás kedvező eredménye esetén terjesszék parlamentjeik elé azt megerősítés céljából.
A csak Ankara által elismert „Ciprusi Török Köztársaság” vezetője egyben kijelentette, hogy a korábbi változatokhoz képest az ENSZ-terv legutóbbi változata haladást jelent a török közösség szempontjából.
*
Kofi Annan, az ENSZ főtitkára a hét elején még olyan tervet bocsátott a tárgyaló felek elé, amely ugyan az előző tervhez képest valamivel nagyobb területet bocsát a görög fél rendelkezésére, ugyanakkor gyakorlatilag lehetetlenné teszi számukra, hogy visszatérjenek egykori otthonaikba. A tárgyalások egyik legkényesebb kérdése mindeddig az Anatóliából betelepített törökök sorsa volt, akiknek – a görög elképzelések szerint – inkább vissza kellett volna térniük hazájukba, mintsem hogy a ciprusi jövő meghatározói legyenek. A terv ez ügyben is Ankarának kedvezett, hiszen a megfogalmazás értelmében az végleges letelepedést biztosítana az utóbbi évtizedekben ide érkezett törököknek.
Ciprus déli részén már csak ezért is furcsának tartják, hogy Rauf Denktas újból visszavonulót fújt, noha ő maga is elismerte az ENSZ által számukra nyújtott engedményeket. Günter Verheugen, az Európai Unió bővítési biztosa a ciprusi törökök vezetőjének kijelentésére ugyanakkor úgy reagált, hogy mindez nem jelenti a folyamat kudarcát. Az elmúlt két napban Svájcban nagyon közel jutottunk a cél eléréshez – jelentette ki Verheugen az Európai Parlamentben, felszólítva a ciprusi feleket, hogy térjenek vissza a szigetországot május elsejéig egyesítő ENSZ-tervhez, amely – mint mondta – a legjobb megoldás. A tárgyalások ismételt kudarcát látva április 24-ig, a népszavazás időpontjáig kevés az esély arra, hogy enyhüljön a bizonytalanság. Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök saját „sikereiket” látva természetesen arra szólította fel a sziget lakosságát, hogy mondjon igent a tervre, könnyen megeshet azonban, hogy a döntő pillanatban végül épp a csapdák folytonos kerülgetését megelégelő görög ciprióták mondanak nemet a változásokra.
*
Az Európai Parlament (EP) tegnap úgy foglalt állást, hogy az EU-nak csak abban az esetben szabad csatlakozási tárgyalásokat kezdenie Törökországgal, ha meggyőződött róla, hogy Ankara szavatolja az európai demokratikus normák tiszteletben tartását. Az EP strasbourgi plenáris ülésén nagy többséggel elfogadott felhívást az a jelentés tartalmazza, amelyet a képviselő-testület Törökországnak a tagságra való felkészüléséről készített. A dokumentum szerint ennek a szempontnak „feltétlen elsőbbséget” kell kapnia, amikor a tagállamok döntenek arról, megkezdik-e a tárgyalásokat Törökországgal.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó