Denktas kétes értékű diadala

-PORTRÉ-

György Zsombor
2004. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a héten lezajlott tárgyalások értelmében április 24-én Ciprus lakói elvileg maguk dönthetnének arról, hogy szeretnék-e, ha országuk újra egyesülne, a néhány héttel ezelőtti „eufóriának” ma már nyomát sem látni. Nem csoda, hiszen Rauf Denktas észak-ciprusi török vezető ezúttal az ENSZ-béketerv legújabb változatát utasította el, mondván: „jelenlegi formájában nem látom, mire mondhatnék igent”.
Délen persze nem értik, miért oly elégedetlen észak „fura” ura. Elég csak arra gondolni például – mondják ők –, hogy az 1974-es puccsot követően az északi területen élő görögöknek éppúgy egyik percről a másikra tört derékba addigi életük, mint a délen élő török cipriótáknak, míg azonban előbbiek ma is csak szigorú szabályok mellett tartózkodhatnak északon, addig utóbbiak már rég szabad bejárást kaptak a jóval fejlettebb déli területekre. A megállapodás elutasításával a szigeten állomásozó 35 ezer török katona kivonásáról, az ingatlanügyek rendezéséről vagy éppen az Anatóliából betelepültek jogi státusának rendezéséről – vagyis a görögök számára a többi, létfontosságú kérdésről – szintén nem sikerült megegyezni.
A hatalmát mintegy három évtizede gyakorló Rauf Denktas mindezek ellenére a tárgyalások során rendre azt nyilatkozta, hogy amennyiben a török ciprióták által támasztott „alapvető feltételek” nem kerülnek bele az egyezménybe, ott fogja hagyni a tárgyalóasztalt, és a megállapodás elutasítására fogja buzdítani a ciprusi törököket. Denktas tegnap ezt gyakorlatilag meg is tette, annak ellenére, hogy a megoldás kulcsát kezében tartó Ankara ma már ennek pont az ellenkezőjét sürgeti. Így aztán ma már nem tűnik értelmetlennek az a kérdés sem, hogy a pozícióit egyre inkább féltő Denktas, s az unióhoz való közeledést a ciprusi vezető sorsánál feltehetőleg fontosabbnak tartó „anyaország” között is kitörhet-e a vihar.
A rendezést az egyre türelmetlenebb Európai Unió és a gyengesége miatt a ciprióták által már egyszerűen csak „gittegyletnek” tartott ENSZ is mielőbb nyélbe akarta ütni, most már úgy tűnik, bármi áron.
A török ciprióták az előrelépés folytonos béklyózásával húzták az időt, s rosszabb pozícióik ellenére elérték, hogy a világszervezet részben meghajoljon óhajaik előtt. Tették ezt annak ellenére, hogy tudhatták, Denktas fenyegető politikájának sikere a világ számos más kerékkötőjének szolgálhat rossz példával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.