Halott varázsló

Haklik Norbert
2004. 04. 24. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csáth Géza. A huszadik század többi tragikus sorsú művészéhez, Lovik Károlyhoz, Hajnóczy Péterhez vagy éppen Huszárik Zoltánhoz hasonlóan legenda. Divat őt olvasni, életművének mélyrétegei azonban gyakran elsikkadnak a remekbe szabott novellákat hátrahagyó, morfinista Kosztolányi-unokatestvérről szóló legendák miatt. Kevesen tudják például, hogy a Brenner József néven született alkotó a festészet, valamint a zeneszerzés terén is jeleskedett, és levelezése, kiadásra váró feljegyzései még ma is tartogatnak meglepetéseket az irodalomértő közönség számára.
Az ismert és az ismeretlen Csáthot egyaránt közelebb hozza az olvasóhoz A varázsló halála című kötet, amely a Nap Kiadó In Memoriam sorozatában jelent meg Szajbély Mihály szerkesztésében. A gyűjtemény – amelyet Kosztolányi Csáth Gézának címzett költeménye, valamint Esterházy Péter Csáth Géza fantasztikus élete című kisprózája foglal keretbe – tematikus bontásban közelíti meg az író személyét és életművét. Külön fejezet szól arról, hogyan látta az alkotó szülővidékét, Szabadkát, valamint a kor egyik legnépszerűbb fürdőhelyének számító Palicsot; de a gyűjteményből Csáth gyermekkoráról is képet alkothatunk, ami nagy segítséget nyújt ahhoz, hogy megérthessük az író későbbi tragédiáját. Az olvasó naplórészleteken, szakirodalmi szemelvényeken, leveleken, valamint szépprózai műveken keresztül megismerkedhet Csáth orvosi és pszichoanalitikusi, valamint zeneszerzői és zenekritikusi munkásságával is, akárcsak a méltatlanul elfeledett képzőművésszel vagy a színpadi szerzőként jeleskedő alkotóval. Mindemellett az irodalmi bulvárra vágyóknak sem támad hiányérzetük a négyszáz oldalas kötet olvasásakor. A morfinnal küzdő naplóíró alakja éppúgy kirajzolódik a gyűjteményből, mint Csáth utolsó napjainak krónikája. Hála az elhivatott Csáth-kutatóknak, Dér Zoltánnak, a kötetszerkesztő Szajbélynek, valamint a szabadkai prózaművész alakját saját munkáikban szerepeltető íróutódoknak, a gyűjtemény olyan bolyongásra hív a prózavarázsló kertjében, amely a legendát is meghagyja az olvasónak, azonban jelentősen hozzájárul a teljesebb Csáth-kép kialakításához is.
(A varázsló halála – In memoriam Csáth Géza. Szerk.: Szajbély Mihály. Nap Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 2590 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.