Jasszer Arafat a célkeresztben

Lehetségesnek mondta Ariel Saron izraeli kormányfő Jaszszer Arafat palesztin elnök és Hasszán Naszrallah sejk Hezbollah-vezető „célzott meggyilkolását” a Háárec című izraeli napilapban pénteken megjelent interjújában.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egyikük sem érezheti magát biztonságban. Nem javasolnám egyik biztosítótársaságnak sem, hogy életbiztosítást kössön velük. Bárki, aki megöl vagy megölet egy zsidót, vagy megtámad egy izraeli állampolgárt, az megjelölt ember. Punktum” – jelentette ki Saron. Az izraeli közszolgálati televízió csütörtök esti híradásában arról számolt be, hogy a kormányfő a közelgő zsidó húsvét alkalmával több interjút adott az izraeli médiának, s egyebek között kijelentette: „Nem biztos, hogy Arafat a helyén maradhat.”
Az izraeli biztonsági kabinet már tavaly szeptemberben olyan elvi határozatot hozott, hogy „meg kell szabadulni” Arafattól. Saron kijelentései tíz nappal azt követően hangzottak el, hogy az izraeli hadsereg egy rajtaütéssel megölte Ahmed Jaszin sejket, a Hamász radikális palesztin szervezet vezetőjét. A feszültséget tovább növeli, hogy a jeruzsálemi Mecsetek terén izraeli rendőrök és palesztinok csaptak össze.
*
Saron szintén a Háárecben pénteken megjelent interjúban azt mondta: nem hiszi, hogy eljárást indítanak ellene abban a vesztegetési ügyben, amely egy görögországi ingatlanügylethez kapcsolódik még abból az időből, amikor ő külügyminiszter volt. Az ügyben érintett a kormányfő fia és a Likud kormánypárt egyik szakértője is. Saron ezúttal is, mint korábban mindig, tagadott minden korrupciós vádat, és teljesen ártatlannak mondta magát. Az izraeli főügyész vasárnap javasolta a legfőbb ügyésznek, hogy emeljenek vádat Saron ellen az ügyben. A vádemelésről a végső döntést – amely akár Saron hatalomból váló eltávolítását jelentheti – Menahem Mazuz legfelsőbb ügyésznek kell meghoznia.
Kábító gránátokkal és könnygázzal kergették szét mindeközben az izraeli rendőrök Jeruzsálemben a Mecsetek terén a biztonsági erőkre kövekkel támadó hívőket. A rendőrség szerint megfékezték a palesztin kődobálókat, akiket „nem provokált senki”. Adnan Huszeini, a szentély iszlám őre viszont azt állította, hogy az izraeli rendőrök önkényesen törtek be a Mecsetek terére, senki sem dobált köveket. Az összecsapásban négy palesztin megsebesült. A Mecsetek tere, ahol az iszlám egyik legszentebb helyének számító al-Aksza mecsetegyüttes áll, az izraeli–palesztin konfliktus egyik állandó gyújtópontja, mivel a zsidók által tisztelt ószövetségi Templomhegyen található.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.