Egyes gyógyszerészek és gyógyszerész-köztestületi vezetők hisztériát és pánikot keltő nyilatkozatainak köszönhető, hogy a múlt héten annyi gyógyszer fogyott, mint egyébként egy hónap alatt – jelentette ki Kökény Mihály a tegnapi rendkívüli kormányszóvivői sajtótájékoztatón. Hozzátette: nem csoda, hogy egyes helyeken „időlegesen” nem lehetett kapni bizonyos készítményeket. Szerinte a jelenlegi helyzetben a patikusoknak a betegeket kellene nyugtatniuk.
A miniszter úgy véli, továbbra sincs gyógyszerhiány, sőt a következő hónapban sem lesz. Ugyanakkor elmondta: a kormány elkötelezett abban, hogy a hosszú távú megoldás érdekében a piac minden egyes szereplőjével leül tárgyalni. Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerint összeegyeztethető a piacgazdasággal, hogy a kormány befagyasztotta a gyógyszerárakat. Úgy vélte, a lépés semmilyen hátránnyal nem jár Magyarország mint befektetői célpont megítélésében. Szerinte azokat a kereskedőket és importőröket érte hátrány, akik nem működnek együtt abban, hogy a betegek és adófizetők terhei ne növekedjenek mértéktelenül. Kifejtette: a költségvetés nem vállalhat mértéktelen terheket, de nem ez volt az elsődleges szempont a döntésnél. Szerinte a kormány döntése az inflációs várakozásokat is mérsékli. Hozzátette, hogy a gyógyszerpiacon sem az adminisztratív intézkedés jelenti a megoldást. Gál J. Zoltán kormányszóvivő leszögezte, Medgyessy Péter kormányfő továbbra is bízik Kökény Mihályban.
A gyógyszerészek visszautasítják a miniszter diktátumszerű, egyeztetés nélküli döntéseit, a fenyegetéseket és a patikusok lejáratását szolgáló vádaskodást – olvasható a Magyar Gyógyszerészkamara közleményében. „A kormány intézkedései nyomán kialakult nehéz helyzetben” a patikusok mindent megtesznek a betegek kiszolgálása és a gyógyszerészi munka szakmai színvonalának megőrzése érdekében – hangsúlyozza a kamara. A testület felhívja a figyelmet: „A patikákban azonban csak a rendelkezésre álló gyógyszert tudják kiszolgálni, a hiánycikkekről tájékoztatják a betegeket, és felvilágosítást adnak a helyettesítő szerekről.”
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége az Alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért, mert jogtalannak ítélik az április 1-jétől bevezetett árbefagyasztást. Ezzel ők a negyedik érdekképviselet, amelyik az Alkotmánybíróságtól vár jogorvoslatot a kormánydöntéssel szemben.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el