Látvány- és levegőkúra az unió legkeletibb határánál

Csodálatos erdők és zsombékos tájak találkozásánál, Magyarország szó szerint is legkeletibb területén, a kibővítendő Európai Unió legszélén legelteti mások birkáit Lakatos András, a garbolci juhász. A gémeskút mögött, a szél suhogtatta lomboknál már Ukrajna húzódik, kicsit arrébb pedig a román határ kezdődik. Itt-ott a Kárpátok fenséges vonulata kacsint ki a fák mögül.

Varga Attila
2004. 04. 24. 18:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó öt óra alatt, háromszázhatvan kilométert megtéve ér Garbolcra a ritka vendég az ország fővárosából. Budapesttől Polgárig hamar ledarálja az ember a távot, de aztán a foltozott tarisznyához hasonlító itt-ott javítgatott kátyús aszfalt fut Debrecenig, onnét pedig jócskán kacskaringózik a girbe-gurba út egészen Mátészalkáig. Később viszonylag jó út vezet Fehérgyarmaton át egészen az ukrán határnál található Tiszabecsig, ahol még a sorompó előtt jobbra fordul az utazó, s itt már elmondható, hogy igencsak vadregényes tájra vetődött az ember. Uszkánál csak egy patak választja el a magyart az ukrán határtól, a féloldali házsor helyén a piros-fehér-zöldre festett határkövek jeleznek, Magosligeten pedig már az a technikai csoda is utolér, hogy a Fő utca 60. számnál egy ukrán mobiltársaság, a 74-es számú háznál pedig már egy román szolgáltató üdvözöl. Kispalád, Kishódos, Nagyhódos – ahol éppen temetnek, szomorú menet kíséri a halottat –, majd megérkezünk az országunk legkeletibb csücskében fekvő Garbolcra. Alig lakják már néhány százan. Átkelő nincs itt, de kopottas zsákút vezet az országhatárig. Kezdeténél tábla szövege int: alázattal járjunk itt, mert ez természetvédelmi terület, s az ország egyik leggazdagabb élővilágát rejti. Garbolc a szatmári Erdőháton és a Túrhát határán, a Túr folyó közelében fekvő település. Itt az erdőknek és a zsombékosoknak ma is csodálatos az élőviláguk. A Túr vizében gazdag a halfauna: domolykó, paduc, süllő, harcsa, csuka és ponty él benne. Partjain tölgy-, kőris-, szil ligeterdők nőnek, bennük számos hegyvidéki növény- és állatfajjal. A környéken bárhol találkozhatunk elevenszülő gyíkkal, erdei és rézsiklóval, s keresztes viperával. Tarka madárvilágából kiemelhetjük a fekete szarkát, a hollót, a légykapókat, cinkéket, rigókat és fülemüléket, s e gyönyörű világban található a magyar–ukrán– román „hármas határ”.
Az országhatár felé futó út a Túr nemzetiszínre festett hídjánál véget ér, kitaposott szikes út csordul le még vagy száz méteren át a juhász kalyibájáig. Hogy őt magát utolérjem, fel kell kapaszkodnom a gátra, majd egy gyakorta vizes, mocsaras területen kell átvágnom a gondos pulifélék által határhoz terelt juhnyáj felé.
Lakatos András a közelben található Tiszateleken született, apja, nagyapja is állatőrzéssel foglalkozott, szinte Trianon óta ők őriznek itt, a megcsonkított ország határánál. Korábban szarvasmarhákra vigyázott, százhúszra-százharmincra is, de ma már öt tehenet sem lehetne kiállítani a faluban, mert nem kifizetődő a tenyésztése. Jelenleg hétszáz birkát őriz a két kutyával (Csulival és Bogárral) az unió kelet határán. Hogy a juhtartásban mi az üzlet, azt ő meg nem kérdezné az uraitól, mert nem rá tartozik.
Nézegetjük a határt, végigvonul a szemünk a horizonton. A juhász bevallja: most, hogy néhány nap múlva csatlakozunk az unióhoz, hosszasan figyelte legnagyobb gyermekének az iskolai térképét, aki nyolcadikos a méhtelki iskolában. Szóban felidézzük a térképen látottakat, a hatalmas kiterjedésű területet Finnországtól Portugálián át Ciprusig, hogy csak az északi, nyugati és déli határt soroljuk. És íme, előttünk a keleti határ.
Hajnalban kel, kihajtja az állatokat, s arra vigyáz, hogy kutya vagy róka közéjük ne menjen. Mint mondja: sohasem vonzották a távolságok. Korábban járt már Budapesten, sőt utat és árkot építve Székesfehérváron dolgozott a közútkezelőnél, míg egy utazás során Uszka térségében ütközött a kisbuszuk, s egy társa életét vesztette. Ekkor megfogadta, jó neki itt a határszél csodálatos világában. Mostanában nem járt még Nyíregyházán sem.
Azért mégiscsak tovább faggatom: sohasem érdekelte, hogy mi lehet a sorompón túl. Kiderül, hogy nem járt még külföldön: ha ők jönnek ide, akkor nekem mi vágyásom lehetne arrafelé?
És az EU mit jelenthet az itt élők számára? – Ne tessék megharagudni, mert én nem nagyon értek hozzá, de nem tudom, mi lesz abban jó, mikor a kenyér ára is már lassan háromszáz forint. Tessék belegondolni, mi most egy kenyér az én hat gyerekemnek! Hiába, drágaság lesz itt. Majd támogatnak. Mivel támogatnának minket…? Kenyérrel vagy benzinnel? – morfondírozik.
Amúgy semmi baja a térség fejlődésével. A gyermekeket önkormányzati busz hordja a környező települések iskoláiba. Télen már hajnali négykor, fél ötkor eltakarítják az utakat, amelyek jobbak, mint Budapesten, mert a kátyú itt ismeretlen fogalom.
Megint csak a táj látványa kerít minket a hatalmába. A fele mezőt Almásszegnek hívják, s ez már egy hajdanvolt emberről kapta a nevét, azaz a „Zsizsáké”, amely kinyúlik a határig, az erdőnél található holt Túrig, amelyben víz csordogál – világosít fel a botjára támaszkodva. Közben a harcedzett kutyákról kiderül, hogy komoly nevelést kaptak. – Téríts! – ordítja nekik, mire azok körben rohanva csaholnak. – Ne, Csuli, ne! Gyertek ide, gyere csak vissza! – kiáltja, mire azok megtorpannak, s csendben visszasunnyognak a gazdához. – Tavaly még ezer, ma már ezerötszáz az oltás – sóhajt csendesen.
– Dehogy mennék el innen – szólal meg ismét. Ezt a levegőkúrát sem adná semmiért. – Amikor a családom is kint aludt, olyan egészségesek voltak a gyermekeim, hogy el se mondhatom. Amikor hazamentek, mindig bajuk lett. Itt olyan egészséges élni, hogy no.
A juhásztól megtudom, zseblámpájával meghatározott sorrendben villogtatva rendszeresen jelzi a határőröknek, amikor azt tapasztalja, hogy embercsempészek vezetésével külföldieket kísérnek át Magyarországra. Olyan is előfordult már vele, hogy hajnalban a gáton sétált, amikor észrevette, a világ más tájáról érkezett sötét bőrű emberek lopóznak utána libasorban.
Amióta megszűnt a téesz, a gémes kutakban már nincs víz. Leszerelték a vasvályút is, modern szivatytyú van már helyette. De minek is ez a látvány?
Turista úgyse jut el erre a EU-végi mezőre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.