Létszámleépítés lesz a közszférában?

A közszféra további szűkítéséről és a létszámkérdés felvetéséről beszélt tegnap Draskovics Tibor pénzügyminiszter az érdekvédők előtt. A szakszervezetek nem az olcsó, hanem a takarékos állam hívei – derült ki.

Bákonyi Ádám
2004. 04. 30. 19:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tartja magát a kormány a közszféra szakszervezeteivel kötött megállapodásához – jelentette ki tegnap Draskovics Tibor, miután a szféra mintegy nyolcszázezer munkavállalóját képviselő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) vezetőivel egyeztetett. A pénzügyminiszter ígérete – és a megállapodás – szerint a kormány tehát májusban, a KSH-adatok tükrében vizsgálja meg, teljesült-e idén a hatszázalékos béremelés. Draskovics szólt arról is, hogy a tárca elképzelései szerint szűkíteni kell az állami apparátust. A kisebb, de hatékonyabb közszektorból felszabaduló forrásokból lehet csökkenteni az államháztartási hiányt és az adókat – hangsúlyozta a pénzügyminiszter. – Nem beszéltem létszámleépítésről, de az elképzelések felvetik a létszámkérdést – fogalmazott egy kérdésre Draskovics.
– Bízunk a kormány ígéretében, ugyanakkor nincs kétségünk afelől, hogy a KSH más számokkal érkezik majd a tárgyalásokra, mint mi – jelentette ki Szabó Endre. Az SZEF elnöke elmondta, saját felméréseik egyelőre arról tanúskodnak, hogy a közszféra legtöbb területén – különösen az egészségügyben és a közoktatásban – semmiféle, jobb esetben is csak két-három százalékos béremelkedés valósult meg. Szabó visszautasította, hogy a szakszervezetek elleneznék a közszféra reformját, viszont elfogadhatatlannak tartják, hogy azt pusztán pénzügyi megfontolások mentén hajtsák végre. – Olcsó húsnak híg a leve, ezért mi olcsó állam helyett észszerű és takarékos államban vagyunk érdekeltek – fogalmazott.



Nyomásgyakorlás. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) mai választmányi ülésén dönt arról, milyen akciókkal gyakorolhat nyomást a kormányra, hogy időhúzás helyett mielőbb intézkedjen a bérkorrekcióról. Ismert, a PDSZ megfelelő pénzügyi és jogi garanciák hiányában nem írta alá a kormánynyal a megállapodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.