Tartja magát a kormány a közszféra szakszervezeteivel kötött megállapodásához – jelentette ki tegnap Draskovics Tibor, miután a szféra mintegy nyolcszázezer munkavállalóját képviselő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) vezetőivel egyeztetett. A pénzügyminiszter ígérete – és a megállapodás – szerint a kormány tehát májusban, a KSH-adatok tükrében vizsgálja meg, teljesült-e idén a hatszázalékos béremelés. Draskovics szólt arról is, hogy a tárca elképzelései szerint szűkíteni kell az állami apparátust. A kisebb, de hatékonyabb közszektorból felszabaduló forrásokból lehet csökkenteni az államháztartási hiányt és az adókat – hangsúlyozta a pénzügyminiszter. – Nem beszéltem létszámleépítésről, de az elképzelések felvetik a létszámkérdést – fogalmazott egy kérdésre Draskovics.
– Bízunk a kormány ígéretében, ugyanakkor nincs kétségünk afelől, hogy a KSH más számokkal érkezik majd a tárgyalásokra, mint mi – jelentette ki Szabó Endre. Az SZEF elnöke elmondta, saját felméréseik egyelőre arról tanúskodnak, hogy a közszféra legtöbb területén – különösen az egészségügyben és a közoktatásban – semmiféle, jobb esetben is csak két-három százalékos béremelkedés valósult meg. Szabó visszautasította, hogy a szakszervezetek elleneznék a közszféra reformját, viszont elfogadhatatlannak tartják, hogy azt pusztán pénzügyi megfontolások mentén hajtsák végre. – Olcsó húsnak híg a leve, ezért mi olcsó állam helyett észszerű és takarékos államban vagyunk érdekeltek – fogalmazott.
Nyomásgyakorlás. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) mai választmányi ülésén dönt arról, milyen akciókkal gyakorolhat nyomást a kormányra, hogy időhúzás helyett mielőbb intézkedjen a bérkorrekcióról. Ismert, a PDSZ megfelelő pénzügyi és jogi garanciák hiányában nem írta alá a kormánynyal a megállapodást.