London kiléphet az Európai Unióból

Nagy-Britanniának ki kell lépnie az Európai Unióból, ha az EU-bővítéshez kidolgozott alkotmányra a kormány által minap bejelentett népszavazáson a többség nemmel voksol – jelentette ki a tegnap megjelent lapnyilatkozatában az EU brit nemzetiségű külügyi biztosa. Chris Patten a The Observer című baloldali vasárnapi lapnak azt mondta: a népszavazási bukás tarthatatlanná tenné a brit kormány helyzetét az EU-ban.

Jotischky László
2004. 04. 26. 18:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csoda, hogy amikor a brit miniszterelnök bejelentette, referendum lesz az európai alkotmány fölött, egyszer sem ejtette ki a „népszavazás” szót. Mindenki tudta, s azóta szűk körben ő maga is beismerte, hogy Blair a szavazást feleslegesnek, sőt károsnak és veszedelmesnek tartja.
Blair sokak szerint vereséget szenvedett, hiszen az ellenzék és a közvélemény rákényszerítette, hogy meggyőződése ellenére megígérje a népszavazást. Egyfajta alkudozás azonban már most megindult: nem biztos, hogy a szavazást megejtik 2006 előtt, és az sem egészen biztos, hogy ha a lakosság nemmel válaszol, nem tartanak utána újabb szavazást, amelyen esetleg már az igennel voksolók lesznek többségben. Csakhogy sokak szerint ez a pálfordulás gyógyíthatatlan sebet ejtett a miniszterelnök tekintélyén. A vasárnapi lapokban többen is kifejtik, hogy a döntés Blair menetelét jelenti. Ha a népszavazás elveti az unió alkotmányát, ezt Blair kénytelen lesz bizalmatlansági szavazatnak tekinteni, ha forma szerint nem is az. Ha pedig az igen győz, akkor a miniszterelnök feltette a koronát legfontosabb politikai művére, és elhagyhatja a Downing Streetet abban a tudatban, hogy erős jelölt az EU elnöki tisztségére.
Brüsszelben az európai integráció hívei attól tartanak, hogy a brit példát sok más tagország is követi majd. De még ez sem kell a kudarchoz: ha a huszonöt közül egyetlen tagállam elveti az alkotmányt, akkor nem léphet érvénybe.
Blair a pozitív válaszért indítandó kampányban előre láthatóan azt fogja hangsúlyozni, hogy tulajdonképpen a további tagság mellett vagy ellen kell szavazni. Nem mintha feltétlenül azonnal ki kellene lépnie az országnak, ha az alkotmányt elveti, hanem azért, mert az alkotmány ellen az európai integráció ellenfelei fognak szavazni, nem azok, akik ezzel vagy azzal a pontjával nem értenek egyet. Márpedig a britek többsége egyetért ugyan a vámunióval és a személyes mozgási szabadsággal az unió országai között, de nem kér a közös adó- és külpolitikából, sem a közös védelmi politikából, sem az egységesített európai szociális vagy jogrendszerből. Ezért veszi mindenki biztosra a negatív választ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.