Nem hátrány az erős forint

Nem igazolódtak be a jegybank elnöke elleni tavalyi támadások: a jelenlegi 250 forintos euróárfolyam mellett ugyanis folyamatosan bővül az export. Az Ecostat jelentése szerint a forint jelenlegi erősödése nem a bizalom visszaszerzésének a jele, sokkal inkább mesterségesen indukált folyamat.

2004. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem igazolódtak be azok a jegybank elleni támadások, melyek a forint túlságosan erős árfolyamában látták az export bővülésének akadályát – tűnik ki a Központi Statisztikai Hivatal legújabb exportjelentéséből. Mint ismert, tavaly számos, „független” elemző támadta a Magyar Nemzeti Bankot és annak elnökét, mert véleményük szerint a túlértékelt forint visszavetette a külpiacra termelő vállalatokat. A legfrissebb külkereskedelmi statisztikák ugyanakkor azt mutatják, hogy a jelenlegi árfolyam mellett a kivitel folyamatos növekedése figyelhető meg. A gazdaságkutató intézetek szerint az idei évre átlagosan 7,4 százalékos exportbővülés várható, amennyiben lényeges változás nem történik a forint árfolyamában, és a tavaly óta tartó szélsőséges ingadozás végre befejeződik.
Tavaly a forint kiszámíthatatlan árfolyama volt a magyar vállalkozások versenyképességének legfőbb hátráltatója – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Figyelő felméréséből. A megkérdezett 200 feldolgozóipari és exportáló vállalat szerint a tavaly óta tartó árfolyam-ingadozást nemcsak a kivitelre szakosodott vállalatok ítélik el, hanem a hazai piacon értékesítő és beszállító társaságok is. – Az export versenyképessége kulcsfontosságú az olyan kicsi és nyitott gazdaság fejlődésében, mint amilyen a magyar – hangsúlyozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Parragh úgy ítéli meg, hogy az exportnak kedvező feltételeket nemcsak a forint erőssége határozza meg, hanem az, hogy a magyar valuta mennyire stabil. A kamara szerint a vállalkozók csak kiszámítható árfolyam mellett tudnak megfelelni a külpiacok követelményeinek.
Az Ecostat felmérése megállapítja: jelenleg a fiskális és monetáris gazdaságpolitika kiegyensúlyozott működése és kommunikációja szükséges az optimális forintárfolyam eléréséhez. A jelentés arra figyelmeztet, hogy a forint utóbbi hetekben megfigyelhető erősödése nem egyértelműen a bizalom visszaszerzésének a jele, hanem sokkal inkább mesterségesen indukált folyamat. Ilyen helyzetben egy rosszul időzített kamatcsökkentés a forint növekvő ingadozásához vezethet – áll a jelentésben. A gazdaságkutatók többsége szerint lényeges kamatcsökkentés legkorábban csak az év közepén képzelhető el, mivel a forint jelenlegi erősödése még kockázatos ahhoz, hogy lazítani lehessen a monetáris szigoron.

***

Draskovics nem tartotta be az ígéretét.
Januári bemutatkozó beszédével ellentétben a pénzügyminiszter tegnap sem jelölte meg hazánk eurózónához történő csatlakozásának idejét. Draskovics tegnap Londonban mindössze annyit mondott: a 2008-as dátum felülvizsgálata folyamatban van, a 2009-es vagy 2010-es belépés a valószínűbb. Mint ismert, a pénzügyminiszter programjának ismertetésekor azt ígérte, hogy a bizonytalanság elkerülése miatt legkésőbb április elsejéig ismerteti a belépés végső időpontját. Tavaly az uniós valuta magyarországi bevezetését 2008. január elsejére ígérte a kormány, ám a kedvezőtlen gazdasági mutatók miatt ennek felülvizsgálatát kezdeményezte a pénzügyi tárca.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.