Népszavazás lesz a kórház-privatizációról

Négy hónapon belül ügydöntő népszavazást kell kiírni a kórház-privatizáció ügyében, miután hitelesítették azt a kétszázezer aláírást, amely szükséges a referendum megtartásához. Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke arra kéri az államfőt, hogy a népszavazást június 13-ra, az európai parlamenti választás napjára írja ki.

Szakács Árpád
2004. 04. 24. 21:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Szakács Árpád
Most már biztos, hogy nyáron ügydöntő népszavazást kell tartani az egészségügyi intézmények privatizációjáról, miután az Országos Választási Bizottság (OVB) csütörtöki ülésén megállapította: hiteles a referendum kiírásához szükséges 200 ezer aláírás. Ezt követően a parlament tizenöt napon belül kell elrendelje a népszavazást, amelynek időpontjáról az államfő szintén 15 nap alatt határozhat. Itt csak annyi a kikötés, hogy a referendumot 90 napon belüli időpontra kell kitűzni. Az eredményes népszavazási döntés kötelező, vagyis a parlament a későbbiekben sem határozhat a kórházak privatizálásáról. Ennek feltétele, hogy az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele, de legalább az összes voksoló több mint egynegyede a feltett kérdésre azonos választ adjon. A népszavazáson arról kell dönteni: „Egyetért-e ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban, ezért az Országgyűlés semmisítse meg az ezzel ellentétes törvényt?”
– A referendumot nem tette okafogyottá, hogy az Alkotmánybíróság decemberben megsemmisítette a kórháztörvényt, ugyanis a kormány a napokban olyan javaslattal állt elő, amely egyfajta újabb kórház-privatizációt jelent – nyilatkozta lapunknak Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke. Közölte: arra kéri Mádl Ferenc köztársasági elnököt, hogy a népszavazást június 13-ra, az európai parlamenti választás napjára írja ki. A Magyar Orvosi Kamara üdvözli a referendum megtartását – közölte Mánya Kristóf, a szervezet titkára. Hozzátette: meg kell várni a népszavazás eredményét, és csak azután szabad dönteni az egészségügyi reformot érintő további kérdésekben.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter szerint a népszavazás „nem jó az egészségügy fejlődése szempontjából”, mert bizalmatlanságot kelt az egészségügy partnerei, a feladatukat, szolgálatukat jelenleg is tisztességgel ellátó magánszolgáltatók iránt.



eltérő vélemények. Medgyessy Péter miniszterelnök korábban a közvetlen államelnök-választásra és kisebb parlamentre vonatkozó javaslatával összefüggésben arról is beszélt, hogy ezekről június 13-án kellene népszavazással dönteni. Cservák Csaba, az OVB tagja szerint nincs olyan jogszabály, amely arra vonatkozna, hogy az EP-választás napján nem lehet referendumot tartani. Sólyom László, az Alkotmánybíróság volt elnöke viszont közölte: habár a népszavazásról szóló törvényben egy jogalkotói mulasztás miatt nincs benne, de a jogszabály céljából adódik, hogy referendumot az EP-választás napján nem lehet tartani, mivel az visszaélés lenne egy véletlen jogalkotói mulasztással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.