Kuruc viseletbe öltözött rendőrök tartották kordában a tömeget Budapest belvárosában, amikor 1906. október 29-én a Kerepesi úton – mely attól a naptól lett Rákóczi út – bandériumok kíséretében vonult végig a temetési menet Rákóczi fejedelem és emigráns társai hamvaival. Az ünnepség előkészítésekor Thallóczy Lajos történész ellátogatott Rodostóba, hogy személyesen győződjön meg a még fellelhető magyar emlékekről. „Szegény Mikesnek még a sírját se találtuk meg” – írta jelentésében.
Az Osiris Kiadó Nemzet és emlékezet sorozatának legújabb kötete, A Rákóczi-szabadságharc első alkalommal igyekszik összefoglalni e tárgyban három évszázad historiográfiáját. Válogatást ad az alapvető forrásokból és vitacikkekből, megvizsgálja a történelmi előzményeket, a szabadságharc lefolyásának mozzanatait, korabeli dokumentumok segítségével hírt ad a szécsényi, huszti, marosvásárhelyi és sárospataki országgyűlésről, valamint a selmeci és a nagyszombati béketárgyalásokról. Az összeállítás tartalmaz legfeljebb szűk szakmai körökben ismert dokumentumokat is, például az erdélyiek önvédelmi harcáról szóló barcasági kiáltványt.
A szerkesztők nem voltak könnyű helyzetben, hiszen a Rákóczi-szabadságharccal kapcsolatos korabeli és későbbi források, szakirodalmi munkák könyvtárakat tölthetnének meg. „Most vesszük számba először azt a különös jelenséget, ahogy egy országos élmény három évszázadon át az egymást váltó generációk tudatában élt” – írja a vaskos gyűjteményt kísérő utószavában R. Várkonyi Ágnes. Ennek jegyében e nagyszabású válogatás sorra veszi a koronkénti Rákóczi-vitákat (Thaly-vita, Szekfű-vita), áttekintést ad a modern történetírás alapvető műveiről, végül pedig bemutatja a történeti kép változásait. A kötetet minden korábbinál teljesebb bibliográfia egészíti ki.
A Nemzet és emlékezet új kötete mellett az Osiris újra kiadta Köpeczi Béla és R. Várkonyi Ágnes harminc esztendeje megjelent Rákóczi tükör című munkáját, amely időközben már iskolai segédanyag lett; a kiadó Életrajzok sorozatában pedig harmadik, javított kiadásban vehetjük kézbe ugyanennek a szerzőpárosnak a fejedelem élettörténetét feldolgozó munkáját.
(A Rákóczi-szabadságharc. Szerk.: R. Várkonyi Ágnes és Kis Domokos Dániel. Köpeczi Béla – R. Várkonyi Ágnes: Rákóczi tükör, I–II. Köpeczi Béla – R. Várkonyi Ágnes: II. Rákóczi Ferenc. Osiris Kiadó, Budapest, 2004. A kötetek ára: 7980, 5500 és 3680 forint)

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó