Szásztól sürgősen szabadulni akarnak

Jövő héten hétfőn ismét szavaznak az Országgyűlésben az Alkotmánybíróság (Ab) által elmarasztalt lex Szász néven ismertté vált törvénycsomagról, amelynek elfogadását követően lehetőség nyílik Szász Károly PSZÁF-elnök elmozdítására. Egy lapunk birtokába került belső anyag szerint a szervezet új, „demokratikusabb” irányító testülete már három fővel is működőképes lenne – az intézményt jelenleg is hárman irányítják.

Török László
2004. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E lkészítették a Pénzügyminisztériumban a befektetők és a betétesek fokozott védelmével kapcsolatos törvénycsomag alkotmányellenesnek minősített részeinek módosítását – derül ki egy Draskovics Tibor pénzügyminiszter által jegyzett belső dokumentumból. A tervezett változtatásokról jövő héten hétfőn dönt az alkotmány- és igazságügyi, illetve a költségvetési bizottság, amelyek várhatóan – kormánypárti támogatás mellett – a parlament elé terjesztik a lex Szász legújabb változatát. Az Országgyűlésben még aznap szavazás lesz a jogszabályról. Arra is van lehetőség, hogy a T. Ház felkérje Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét, tegyen javaslatot Mádl Ferenc köztársasági elnöknek, hogy sürgősségi eljárásban öt napon belül írja alá, majd hirdesse ki a törvényt.
*
Répássy Róbert, az alkotmányügyi bizottság fideszes alelnöke elmondta: az államfőnek nincs újabb lehetősége arra, hogy megakadályozza a jogszabály kihirdetését, így a hatályba léptető rendelkezéstől függően, de akár három héten belül életbe léphet az új törvény.
Emlékezetes: az Ab – a köztársasági elnök kezdeményezésére – már vizsgálta a törvénycsomagot, amelynek két pontját is alkotmányellenesnek minősítette. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) vezetőit ugyanis úgy akarták eltávolítani, hogy közben nem volt garancia arra, hogy a szervezet bizonyos hatásköreit az új irányító testület felállásáig biztosítsák. A Draskovics Tibor pénzügyminiszter által jegyzett belső anyag szerint ezt a jogbizonytalanságot most úgy hidalják át, hogy Szász Károly elnök és helyettesei a felügyeleti tanács (FT) létrehozásáig hivatalban maradhatnak. Figyelemre méltó sajátsága a javaslatnak, hogy az FT egy öttagú testület, az új verzió szerint viszont már három taggal is határozatképes lenne. A PSZÁF élén jelenleg is három személy van: Szász Károly elnök és két helyettese. Szakértőink szerint ez utóbbi módosítás azért kerülhetett bele a tervezetbe, mert a szakmailag felkészült személyek közül sokan nem vállalják el, hogy politikai kinevezettként tartsák őket számon. A törvénytervezet szerint ugyanis az FT elnökét hat évre a miniszterelnök javaslatára az Országgyűlés választja meg, míg a vezető testület tagjait – a tanács elnöke véleményét kikérve – ugyancsak a kormányfő javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki.
A kormányzat a jelenlegi struktúrát a demokratikusabb működésre hivatkozva, a szakmaiságot és a függetlenséget szem előtt tartva kívánja megváltoztatni. Az ellenzék véleménye szerint azonban a törvénymódosítás egyetlen célt szolgál: eltávolítani a PSZÁF éléről Szász Károlyt, aki kirobbantotta a szocialisták számára mind kellemetlenebbé váló K&H-botrányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.