Szlovák szótár

2004. 04. 24. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felvidék. Szép magyar szó, nem is tagadható mögöttes jelentéstartalommal. Ha valami felső vidék, akkor lennie kell középsőnek meg alsónak is. Európa ezt a terminust soha nem fogja kodifikálni (kényelmesebb neki problémamentes nemzetállamban gondolkodni); de Európának az sem fontos, hogy Szlovákia – a mai Magyar Köztársaságon kívül – az egyetlen állam, amely teljes egészében a történeti Magyarország része volt. Szlovákia persze (ha nincs a csehszlovák kaland) lehetne valóban nemzetállam is – ám ahhoz a Párizs környéki palotákban kicsit északabbra kellett volna meghúzni a határt. Mondjuk úgy, hogy ne csináljanak kisebbségit az egy tömbben élő magyarságból, a színmagyar gömöri és csallóközi falvakból, amelyek nemegyszer még a betelepült szlovák családokat is képesek voltak elmagyarosítani. Amit a művelt nyugat-európai béketeremtők nem tudtak, az a vérében van a pozsonyi közigazgatási apparátusnak: még véletlenül sem keresztben, hanem hosszában szeletelik a megyéket. Igaz, ezzel szembemennek a brüsszeli filozófiával, miszerint az a kívánatos, hogy a virágzó kistérségek organikusak, históriailag megalapozottak legyenek – viszont ily módon biztosítani lehet, hogy a szülőföldjükön élő magyarok sehol se kerüljenek statisztikai túlsúlyba, s így hiába élnek összefüggő sávban, még a szájukra se vehessék az autonómia szót, mint az izgága székelyek.
Mielőtt régi és új internacionalisták megveszekedett nacionalizmussal vádolnának, azt tanácsolom nekik, nézzék meg a pozsonyi vár történelmi kiállítását, az ellazult fantáziával rajzolt középkori térképeket, vegyék szemügyre a szlovák őshaza sejtelmét megidéző délibábos elképzeléseket, s csak azután hirdessenek ítéletet. Ahogyan mi próbáljuk megérteni az évszázadokon át a nemzeti lét alatt tartott szlovákság felgyülemlett sérelmeit, ők is megérthetnék végre a mi újabb keletű megbántódásainkat. Bizonyára gyötrelmes évszázados késéssel a nemzetállami fejlődés útjára lépni, s amikor az önálló államiság végre-valahára mégis összejön, az albérlő helyzetébe kerülni a főbérlő státusú csehekkel szemben. S miközben demokráciában és diktatúrában egyaránt el kellett viselniük a másodhegedűs szerepet, a benesi elvek szerint a legteljesebb egyetértésben nyomták el, telepítették ki, űzték el és fosztották meg javaiktól a „fasiszta, háborús bűnös” magyarokat. (Vessük ezt össze azzal, hogy Szlovákia néven első ízben Tiso hitlerista bábállamát iktatta a történelem.)
Még a Duna elterelése, az akut vízlépcsőmánia sem értelmezhető a demográfiai alapozású természetátalakító buzgalom nélkül. Pedig ennek a földnek pazar természeti adottságai vannak: romantikus folyók és lovagvárak ékesítik, s akkor még nem is szóltunk a semmihez – az Alpokhoz – sem hasonlítható tátrai miliőről. S talán nem helyénvaló kritikátlanul hinni Mikszáth Kálmán tót atyafiakat és jó palócokat felvonultató novelláinak és felvidéki témájú regényeinek, de úgy tetszik: az itt élő népek sincsenek olyan kibékíthetetlen ellenségeskedéssel egymás iránt, mint ahogy azt az ellenségkeresésben érdekelt magas politika szélsőségesei sugalmazzák.
Az anyaország ugyan meglehetősen ellentmondásosan viszonyul a félmilliónyi (Szlovákia lakosságának tíz százalékát kitevő) felvidéki magyarsághoz, mégis igazuk lehet azoknak, akik a trianoni határ virtualizálódásától a békétlenségek virtualizálódását is várják. A pozsonyi gazdaságpolitika és adórendszer nemcsak a nyugati és a távol-keleti autógyártókat, de a magyarországi vállalkozókat, ingatlanbefektetőket is vonzhatja – igaz, másrészt félő, hogy semmi nem állhatja útjukat az éhséglázadásba menekülő magyar ajkú romáknak sem, akik az engedékenyebb segélypolitika csábításának engedve délre húzódhatnak. A nyitott világ előnyökkel és hátrányokkal is jár mindkét fél számára – s ezt felismerve előbb-utóbb talán a rivalizáló szomszéd államok is rákényszerülhetnek a lózungoktól mentes, pragmatikus együttműködésre.
Mindez persze nem foszthat meg bennünket visszamenőleg fanyar közép-európai emlékeinktől. A segéd-motorkerékpáros bolyongásoktól a magyarlakta vidékeken, egy autogramkéréstől a betléri kastélykertben, egy álmos-szerelmes buszozástól keresztül Kelet-Szlovákián, hosszú kánikulai kutyagolásoktól a kihalt sínek mentén, egy csúnyán végződött mértéktelen alkoholizálástól a pozsonyi restiben. Ki hinné el, hogy a tikkadt vándor a legforróbb délben nem kaphatott egy krigli sört a rimaszécsi kocsmában, mert az kell a szomjasan hazatérő aratóknak? S ugyan hogy is lehetne feledni az üldözős játékot a kassai kapualjakban a csehszlovák titkosszolgálat csapnivalóan álcázott ügynökeivel, amikor riportra mentünk a szégyenletes csehszlovákiai bevonulás huszadik évfordulóján?
Első tátrai utam előtt vásároltam egy szlovák szótárt, de otthon felejtettem. Később nem volt szükségem rá, aztán meg dacból hanyagoltam a nyelvi közeledést. Pedig ilyen történelmi sorsfordulók idején nem árt félretenni a sérelmeket, ha különben baráti kezet nyújtanak. Ha a megbékélés szándéka igaznak bizonyul, ki tudja, talán még meg is keresem a könyvesláda mélyén az érintetlen szlovák szótárat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.