Útilapu Szász Károly talpára

A parlament kormánytöbbsége tegnap megszavazta a befektetők és betétesek védelméről szóló törvény módosított változatát, amely lehetőséget teremt Szász Károly PSZÁF-elnök eltávolítására. Az ellenzék nem nyomott gombot a szavazáskor, a jogszabály elfogadásához azonban így is elegendőnek bizonyultak az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők voksai, bár három szabad demokrata honatya – Fodor Gábor, Gusztos Péter és Béki Gabriella – nemmel szavazott.

Munkatársainktól
2004. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazást megelőző vitában az ellenzék hangsúlyozta: a betétesek fokozott védelmét célzó törvény igazi célja Szász Károly, a PSZÁF elnöke elmozdítása. „A bankárkormány így akart leszámolni a K&H-botrány felderítése miatt a felügyelet vezetőjével.” Répássy Róbert (Fidesz) felidézte, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök „cinikus módon” korábban azt mondta: a PSZÁF-elnök orra elől loptak el milliárdokat. Az ellenzéki politikus ezzel szemben hangsúlyozta, hogy a több milliárd forintos pénzmosás éppen a kormányfő által irányított Inter-Európa Banknál történt. A kormányoldal azzal érvelt, hogy Szász Károlynak már korábban is fel kellett volna lépnie a sikkasztással szemben.
A jogszabály eredeti változatát december 15-én fogadta el a parlament, Mádl Ferenc azonban előzetes normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól. A taláros testület a törvény két pontját alkotmányellenesnek minősítette, mert Szász Károly elnök és helyettesei „azonnali” menesztésével a szervezet nem tudná ellátni bizonyos feladatait, ami jogbizonytalansághoz vezetne. A Draskovics Tibor pénzügyminiszter által jegyzett, a befektetők és betétesek védelméről szóló törvény módosított változata ezt a problémát úgy hidalja át, hogy a felügyelet új vezető testülete, a felügyeleti tanács (FT) megalakulásáig az intézmény jelenlegi irányítói a helyükön maradhatnának. Az FT elnökét – a nagyobb fügetlenség érdekében – hat évre a miniszterelnök javaslatára az Országgyűlés választja meg, míg tagjait ugyancsak a kormányfő javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki.
A PSZÁF-törvény módosítása miatt aggodalmát fejezte ki, illetve tiltakozott az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank, az Európai Parlament külügyi bizottsága és a Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.